שתף קטע נבחר

בקריאה ראשונה: רק טקסטיל כחול-לבן בצה"ל

אם יאושר החוק, יחוייב משרד הביטחון להכניס במכרזי הטקסטיל שלו סעיף, לפיו על הזוכה לקיים לפחות 50% מהליך הייצור של הטקסטיל שהוא מספק בארץ. היועמ"ש של מערכת הביטחון: "חוק מיותר, מתן בלעדיות יקפיץ את המחירים"

מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה ראשונה, הצעת חוק שתחייב את מערכת הביטחון לרכוש מוצרי טקסטיל מתוצרת כחול-לבן. כיום רוכשת מערכת הבטחון מוצרי טקסטיל רבים מארה"ב וממדינות המזרח, בעיקר מסין.

 

על פי ההצעה, אותה יזמו חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), משה כחלון (ליכוד) ואחרים, משרד הביטחון, על כל יחידותיו, יחויב לכלול במסמכי המכרזים שיפרסם תנאי, שלפיו תותר ההשתתפות במכרז רק להצעות הכוללות מוצרי טקסטיל שלפחות 50% מתהליך הייצור שלהם נערך בארץ. חובה זו לא תחול על רכישות בעת חירום. טקסטיל מוגדר בהצעת החוק כמוצרי הלבשה וביגוד, אוהלים, שמיכות, מוצרי כותנה ועוד.

 

משרד הביטחון התנגד להצעת החוק בדיונים שנערכו בעניין בוועדת החוקה. יועצה המשפטי של מערכת הביטחון, אחז בן-ארי, אמר בדיונים כי "מדובר בחוק מיותר לחלוטין. מערכת הביטחון רוכשת ממילא את מרבית הטקסטיל בארץ. מתן בלעדיות לתוצרת הארץ תקפיץ את המחירים".

 

אחת מיוזמות החוק, ח"כ יחימוביץ', אמרה לאחר אישור הצעת החוק כי "ההחלטה היום תאפשר למאות עובדי טקסטיל ישראליים לשוב ולהתפרנס בכבוד ותיצור תוך זמן קצר כ-1000 מקומות עבודה חדשים". יחימוביץ' הוסיפה כי "מצב ענף הטקסטיל אקוטי. נותרו כיום רק 17,000 עובדים בענף זה ויש להגן עליהם. מדינת ישראל לא דאגה להם להכשרה מקצועית חלופית".

 

להצעת החוק היה שותף איגוד תעשיות הטקסטיל והאופנה בהתאחדות התעשיינים. מנהל האיגוד, צביקה ליברמן, מסר לאחר אישור הצעת החוק במליאת הכנסת, כי "כ-1000 עובדי טקסטיל מברכים על תוצאות ההצבעה של חוק הטקסטיל הביטחוני. אנו מקווים שהחוק יעבור במהרה בקריאה שנייה ושלישית ונבטיח עתיד לתעשיית הטקסטיל הישראלית".

 

"לצערנו" הוסיף ליברמן, "בשנים האחרונות הכסף היה השיקול היחיד בקבלת ההחלטות והעברת חוק זה מתחשבת בשיקולים נוספים של החברה הישראלית. בנוסף אני יכול להתחייב שאיכות הטקסטיל שיקבלו אנשי הביטחון היא מן הטובות בעולם."

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
רק תוצרת הארץ
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים