שתף קטע נבחר

אולמרט זעם: אי אפשר לנהל כך מדינה

בעקבות שורת הפסדים שנחלה הקואליציה בהצבעות בכנסת, זעם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. מקורביו אומרים כי "מפלגת העבודה עלתה לו על העצבים". האם זה היה הקש ששבר את גב הגמל?

"זה נורא, ככה אי אפשר לנהל מדינה" - כך לדברי גורמים בכירים בקואליציה התבטא היום (ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במליאת הכנסת בקרבת גורמים בכירים בקואליציה בעקבות שורת ההפסדים בתקופה האחרונה של הממשלה והקואליציה בהצעות חוק שונות. עלות ההצעות הללו נאמדת במיליארדי שקלים. הכנסת כמרקחה לקראת הודעתו הדרמטית של אולמרט, בשעה שמונה בערב.

 

מקורבי אולמרט אמרו כי "מפלגת העבודה עלתה לו על העצבים". בכירים בקדימה המקורבים לראש הממשלה תקפו את התנהלות העבודה: "ההתנהלות שלהם מופקרת. אי אפשר לפעול בצורה כזו. העבודה היא סיוט לכל קואליציה".

 

לדברי גורמים פוליטיים בקואליציה, בתקופה האחרונה חל רפיון במשמעת הקואליציונית. האופוזיציה הצליח להשיג הישגים משמעותיים של האופוזיציה שהצליחה לאשר חוקים רבים בניגוד לעמדת הממשלה. השר רפי איתן אמר בעקבות ההתפחויות האחרונות כי "התנהלותה של סיעת העבודה בהצבעותיה בכנסת מעוררת שאט נפש. חברי העבודה פשוט מתנהגים בצורה גועלית". 

 

רק היום גייסה האופוזיציה רוב לשתי הצעות חוק שעלותן אדירה, אם יאושרו בקריאה שנייה ושלישית. מדובר בהצעת חוק להארכת חופשת הלידה ובהצעת חוק נוספת להכרה בטיפול בילדים לצרכי מס. אולמרט רגז גם על אישורן בקריאה ראשונה של הצעות חוק לביטול איחוד רשויות ערביות בכנסת.

 

גורמים בכירים בקואליציה אמרו ל-ynet: "ראש הממשלה רגז מאוד על הפרת המשמעת הקואליציונית הבוטה פעם אחר פעם והוא אמר לנו 'זה נורא. אי אפשר לנהל ככה מדינה. כל אחד עושה מה שהוא רוצה. החוקים הללו עולים מיליארדים. מי ישלם את זה? איפה האחריות הציבורית?'" הגורמים הוסיפו כי ראש הממשלה נראה נסער וכועס מאוד אולם הוא לא התבטא על צעדים כאלה ואחרים שבכוונתו לנקוט.

 

בדיון שהתקיים היום בכנסת עם נציגי המגזר העסקי והאזרחי, אמר ראש הממשלה, כי במדינה דלת משאבים צריך להחליט על סדרי עדיפויות, ולא ניתן לספק תקציב מתאים לכל הצרכים, "אני רוצה להגדיר מערכת ציפיות ריאליסטית. אנחנו לא המדינה העשירה ביותר בעולם או מדינה שיותר קל לחיות בה", אמר והוסיף, "אפשר לזהות באופן מדויק את קווי השבר, מתי הפכנו מעם של אומרי הן לעם נרגן שרוטן כמעט בכל מצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
תופס את ברק בארה"ב
צילום: רויטרס
מומלצים