שתף קטע נבחר

סוריה: הודעת אולמרט עלולה להשפיע על המו"מ

ראש הממשלה אולמרט התחייב בנאומו כי ימשיך במגעים עם סוריה. אולם הודעתו עלולה להשפיע על השיחות העקיפות עם דמשק - כך אמר שגריר סוריה באו"ם, שהביע תקווה שהמו"מ לא ייפגע עקב ההודעה

שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, אמר הלילה (יום ה') כי התפטרותו של ראש הממשלה אהוד אולמרט יכולה להשפיע על השיחות העקיפות בין שתי המדינות. כשנשאל האם הודעתו של אולמרט יכולה להשפיע על השיחות, ענה: "היא יכולה, אני מקווה שלא".

 

במהלך ההודעה שנשא אמש, בה הודיע על כוונתו להתפטר לאחר הפריימריז בקדימה, הקפיד אולמרט להתייחס גם לשיחות השלום במישור הסורי: "אנחנו קרובים יותר מתמיד להבנות מוצקות שעשויות להוות בסיס להסכמים בשני צירי ההדברות- הפלסטיני והסורי", אמר.

 

הוא הדגיש: "כל עוד אכהן בתפקידי - לא ארפה מן הניסיון להמשיך ולהביא את המשא ומתן בינינו לבין שכנינו לקראת סיום מוצלח שיש בו תקווה".

 

דבריו אלו של אולמרט הצליחו להרגיז רבים, בעיקר בימין, שטענו כי לאולמרט אין מנדט להמשיך בשיחות. השר אריאל אטיאס מש"ס אמר כי "אין לראש הממשלה לגיטימציה ציבורית ומדינית להמשיך בתהליך המדיני".

 

לדברי אטיאס, "ברגע שהוא הודיע שסיים את תפקידו, הוא רק שומר הפיקדון בתפקיד למען הסדר הטוב. אין לו לגיטימציה לא מהציבור, לא מהכנסת ולא מהממשלה להגיע להבנות עם הפלסטינים או עם סוריה שיחייבו את הממשלה".

 

שר החוץ לשעבר, חבר הכנסת סילבן שלום מהליכוד, אמר כי "לאחר ההודעה של אולמרט, אין לראש הממשלה מנדט - לא מהעם ולא מהכנסת להוביל לוויתורים. זה דבר שהדעת אינה סובלת.

 

בלי קשר להצהרתו של אולמרט, הושלם שלשום סבב השיחות הרביעי בין נציגי ישראל וסוריה בטורקיה. בלשכת ראש הממשלה טענו שהשליחים, יורם טורבוביץ ושלום תורג'מן, שבו עם בשורות טובות, אך סרבו למסור פרטים.

 

גורם המקורב למשא ומתן באיסטנבול אמר כי סבב נוסף של שיחות בין סוריה לישראל יתקיים באמצע חודש אוגוסט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השגריר הסורי ג'עפרי. מקווה שלא יושפע
צילום: רויטרס
צילום: AP
אולמרט. הבטיח להמשיך בשיחות
צילום: AP
מומלצים