שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: נוקיה E71 - טלפון עסקי ואופנתי

  ה-E71 החדש של נוקיה הוא סלולרי עסקי ואופנתי, בעל מקלדת QWERTY מלאה. אך עם הנדסת אנוש בעיייתית שמונעת ממנו להפוך למכשיר האולטימטיבי. בדקנו

  חברות הסלולר גילו את המנהל המקוון - זה שרוצה תמיד להישאר עם היד על הדופק, לא לפספס אף הודעת דואר אלקטרוני, וגם להשיב עליה. ה-E71 מצטרף לכמה טלפונים סלולריים המושקים בימים אלה, ומיועדים בדיוק למטרות אלה, עם מקלדת מלאה ויכולות חיבור מגוונות.

   

  עיצוב דק במיוחד, מסך גדול ואיכותי, מקלדת QWERTY מלאה ופלדת אל-חלד הם מאפיינים עיצוביים שהופכים את ה-E71 לאחד מהסלולרים היפים ביותר שראינו לאחרונה. העובדה שהוא מיועד לאנשי עסקים לא מנעה מנוקיה להשקיע במראה החיצוני שלו, והתוצאה בהחלט מרשימה - מכשיר עסקי ואופנתי, שמהווה את התשובה האחרונה של נוקיה למכשירי הבלקברי.

   

  מאחורי העיצוב המוצלח מסתתר מכשיר, שלפחות על הנייר, צריך לתת פתרון מלא לכל משתמש סלולר רציני שצריך גישה מהירה ונוחה לדואר האלקטרוני: הוא כולל את מערכת ההפעלה סימביאן בגירסת S60 (שמותאמת גרפית במיוחד למכשיר החדש), אפשרות קבלת דואר בדחיפה גם משרתי Exchange, דפדפן אינטרנט הכולל נגן פלאש, מצלמת 3.2 מגה פיקסל ועוד שלל פונקציות שהופכות את הגאדג'ט הזה לחלום רטוב של לא מעט טכנופילים.

   

  למרות זאת, לא מדובר בסלולרי העסקי האולטימטיבי, ולמרות שנוקיה עשו עבודה מרשימה, הוא עדיין סובל ממספר בעיות שהופכות את השימוש בו לפחות מאידיאלי.

   

  הנדסת אנוש: לגמדים בלבד

  הבעיה הגדולה של המכשיר היא המקלדת שלו. מקלדת QWERTY מלאה היא עניין משמח, ומקלה מאוד בהקלדות ארוכות, אך כדי לשמור על המכשיר דק וקטן ממדים, נוקיה נאלצה להתפשר גם בגודל המקלדת, והנושא מורגש. הכפתורים אומנם בולטים, אך הם עדיין קטנים מדי, ובעלי אצבעות בינוניות ומעלה יתקשו להתרגל

  אליה.

   

  בעיה נוספת במקלדת בלעדית לשפה העברית: עקב מחסור בכפתורים, נאלצו בגיור המכשיר לתת ל-צ' סופית ו-פ' סופית לחלוק את אותו כפתור (כדי להקליד ב-ף' יש ללחוץ על כפתור הפונקציה ואז על המקש). אומנם מדובר באילוץ עיצובי, אך מדובר בכזה שמפסיק את זרימת ההקלדה, ואולי היה עדיף למקם את ף' באחד מהכפתורים העליונים הפנויים, שאולי לא קרובים למיקומה המקורי של האות במקלדות QWERTY, אך היו מקלים על המשתמשים.

   

  ברגע שסוף סוף מתרגלים למקלדת, הקלדה סלולרית הופכת לקלה מתמיד. ההבדל בין מקלדת QWERTY לבין מקלדת מספרית הוא עצום, ופתאום מלאכת כתיבה מייל דרך הסלולרי לא נראית כמו עינוי סיני. קיימים בשוק מכשירים עם מקלדות נוחות יותר, אך עדיין מדובר בשיפור עצום לעומת האופציה הסטנדרטית.

   

  סימביאן: פתוח אך מסובך

  סימביאן S60 זכתה למתיחת פנים מתבקשת לכבוד המכשיר החדש. האייקונים התלת ממדיים הושטחו, והתפריט הראשי נראה הרבה פחות מצועצע מבעבר. לעומת זאת, האייקונים החדשים מאוד מזכירים זה את זה, ולפעמים קצת קשה להבין מה מסמן כל אחד מהם.

   

  מסך הבית של המכשיר מנצל את הצג הרחב והגדול שלו. התראות על שיחות שלא נענו, הודעות SMS חדשות וכדומה מוצגות בפריסה אופקית בחלק התחתון של המסך, בצורה נוחה ונגישה מאוד.

   

  המכשיר מאפשר להגדיר שני מסכי בית שונים, לטובת אנשי עסקים שמעונינים להשאיר את העבודה בעבודה, ולעבור לממשק ביתי ונוח יותר בשעות הפנאי שלהם. בלחיצת כפתור ניתן לעבור מהממשק העסקי, שכולל התראות דוא"ל וקיצורים לתוכנות עסקיות, לממשק ביתי התפור לפי טעמכם. 

   

  גם מקשי הקיצור של המכשיר עוצבו והוגדרו מחדש, ו-E71 כולל ארבעה מהם: כפתור הבית הוא למעשה כפתור הסימביאן, שפותח את תפריט מערכת ההפעלה ומאפשר מעבר בין אפליקציות פתוחות, ובנוסף אליו קיימים כפתורים יעודיים לגישה מהירה לספר הטלפונים, תיבת הדואר (שכוללת גם דוא"ל וגם הודעות SMS) וקיצור ליומן הפגישות. בנוסף לקיצורי דרך אלה, מסך הבית ניתן לתכנות, כך שאפשר להוסיף קיצורים נוספים.

   

  למרבה הצער, סימביאן עדיין סובלת מהבעיות שמאפינות אותה מאז תחילת הדרך: ממשק המשתמש שלה יכול להיות מאוד מבלבל, היא איטית למדי בהתקנת ופתיחת אפליקציות, וסובלת מעודף תפריטים שיכול לגרום למשתמשים ללכת לאיבוד בחיפוש אחר פונקציות בסיסיות. למרבה המזל, הזיכרון הפנימי המספק של המכשיר מאפשר לו להריץ מספר גדול של אפליקציות במקביל, נקודה בעייתית במערכת ההפעלה הזאת בדגמים אחרים.

   

  אינטרנט

  כמכשיר עסקי, ה-E71 כולל בתוכו תוכנת דואר אלקטרוני, המאפשרת לקבל דואר בדחיפה משרתי Exchange וכמו כן לסנכרן תיבות דואר אישיות.

   

  תוכנת הדואר המובנית קצת מסורבלת לטעמנו - אין הפרדה בולטת מספיק בין הודעות, וכשהתיבה מתמלאת, מה שקורה במהירות אצל אנשי עסקים, מדובר במסכים עמוסי מידע, לעיתים יותר מדי, ואנחנו העדפנו להוריד את התוכנה החיצונית של Gmail כדי לבדוק באמצעותה את תיבת הדואר שלנו, במקום להשתמש בתוכנה המובנית.

   

  הדפדפן של המכשיר הוא הדפדפן הרגיל של נוקיה למכשירי סימביאן, עם בונוס נחמד: יכולת לנגן קבצי פלאש. מדובר בהחלט באופציה מבורכת, שלא קיימת אפילו ב-iPhone. הדפדפן עצמו מוצלח למדי, ומנצל את המסך הרחב של המכשיר כדי להציג אתרים באופן נוח ויחסית מרווח. אתרים צפופים ועמוסים עדיין נראים בו מוזר, אבל הגלישה בו באופן כללי נוחה מאוד.

   

  מהירות הגלישה בדור 3.5 נהדרת, וטוענת אתרים כבדים יחסית בזמנים סבירים מאוד. האפשרות להתחבר גם לרשתות Wi-Fi משמחת גם כן, ותאפשר לצמצם את עלויות הגלישה הסלולרית ע"י חיבור לרשתות אלחוטיות.

   

  מדיה

  מכיוון שמדובר במכשיר עסקי, נוקיה לא הכניסה לו יותר מדי תכונות מדיה. המכשיר אומנם כולל, כצפוי, נגן מוזיקה וסרטים, אך איכות הקול בו סבירה בלבד, והוא תומך באוזניות קנייניות בלבד, ולא בחיבור 3.5 מ"מ סטנדרטי. הנגן בהחלט מספק, אבל חובבי מוזיקה אמיתיים שהאיכות חשובה להם יעדיפו לדבוק בסדרת N של נוקיה, ששמה את

  המולטימדיה במרכז התמונה.

   

  מצב המצלמה טוב בהרבה ממצב הנגן. למרות שמדובר במצלמת 3.2 מגהפיקסל בלבד, היא מהירה מאוד יחסית למצלמות סלולריות אחרות, ומספקת תוצאות טובות. עדיין לא מדובר במתחרה רציני למכשירי עם מצלמות רציניות יותר, כמו סדרת ה-K של סוני אריקסון או ה-N95 של נוקיה עצמה, אך בהחלט מדובר במצלמה איכותית מספיק, שתספק את רוב המשתמשים.

   

  המכשיר גם כולל שבב AGPS לצרכי ניווט. במכשיר שסקרנו לא הייתה מותקנת תוכנת ניווט, אך יש להניח שהחברות הסלולריות יצרפו את התוכנות שלהן, ויספקו גם את האופציה להשתמש בו כמכשיר ניווט בשעת הצורך.

   

  השורה התחתונה

  האם אנשי העסקים וחובבי הסלולר צריכים לרוץ ולהשיג לעצמם E71? התשובה לא חד משמעית. המכשיר אומנם מספק יתרונות רבים, ומשתמשים שרגילים למערכת ההפעלה של נוקיה וודאי ירגישו בבית איתו, אך הוא לא חף מבעיות.

   

  העיצוב אומנם אופנתי ומאוד יפה, אך הקנס שנגבה בשימושיות עלול להיות בעייתי לבעלי אצבעות גדולות או בעיות ראיה. מערכת ההפעלה דורשת תקופת הסתגלות קצרה.

   

  ההמלצה, אם כך, היא לקפוץ לפני הרכישה לאחת מתחנות המכירה, ולשחק בו קצת לפני שמחליטים סופית. מי שימצא שהוא יכול להסתדר עם הממדים הזעירים של המקלדת, ויודע שהוא מסתדר על סימביאן, ימצא את עצמו עם אחד המכשירים היפים והמתקדמים בשוק. מי שלא, יוכל למצוא את סיפוקו במגוון מכשירים אחרים, כמו מכשירי בלאקברי או iPhone.

   

  Nokia E71

   

  ציון:


   

  יתרונות: יפה, דק, מקלדת QWERTY מלאה, מצלמה מהירה ואיכותית

  חסרונות: הנדסת אנוש בעייתית, סימביאן עדיין מסובכת ואיטית

  השורה התחתונה: לבדוק בידיים לפני שמחליטים

   

  מפרט טכני

  ממדים: 114X57X10 מ"מ

  משקל: 127 גרם

  מקלדת: מלאה (qwerty)

  מסך: 2.36 אינץ', 320x240 - QVGA, עד 16 מיליון צבעים

  סוללה: 1500 mAh Li-po

  זמן המתנה: 17 ימים

  זמן דיבור: 10 שעות ו-30 דקות

  כרטיס הרחבה: microSD עד שמונה ג'יגה

  מצלמה: 3.2 מגה פיקסל

  וידאו: mp4, 3gp

  אודיו: mp3, wma, AAC+, eAAC+, aac

  רדיו: fm

  מערכת הפעלה: סימביאן S60 גירסה 3.1

   

  לדף המוצר באתר היצרן

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים