שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרשת העדות בשבת: דיכטר הלך לרב קרליץ
  הרב ישעיהו קרליץ, אחיינו של הרב ניסים קרליץ - מחשובי הרבנים החרדיים, נעצר לעדות במהלך סעודת השבת. הרחוב סער, השוטר האחראי למחדל שילם בראשו ואמש נזעק השר לביטחון פנים לבית הרב קרליץ לעשות "סולחה" והתחייב להקפיד בנושא חילול השבת

  הרחוב החרדי סער, השר לביטחון פנים הלך לרב כדי להרגיע את הרוחות: הערכה היא כי הפגישה שנערכה אמש (ה') בבני ברק בביתו של הרב ניסים קרליץ, מחשובי הרבנים החרדיים, לבין השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ובליווי קציני משטרה בכירים, הביאה לסיום הפרשה אשר הסעירה את הציבור החרדי בחודש האחרון. לפגישה בבית הרב התלוו קציני משטרה בכירים וביניהם מפקד מרחב דן, ניצב משנה דוד ביטון, מפקד מחוז תל אביב, ניצב אילן פרנקו וכן המזכיר הביטחוני של השר, תת ניצב דניאל חדד.  


  עושים סולחה. הרב קרליץ והשר דיכטר (צילומים: שוקי לרר)

   

  במרכזה של הפרשה עומד הרב ישעיהו קרליץ, אחיינו של הרב קרליץ המשמש גם כמזכיר בית הדין בראשו הוא עומד. במסגרת חקירה המתנהלת בעניין מעילת כספים בישיבת אתרי על ידי חוקרי משטרת רמת גן, זומן קרליץ לתחנה לשם מתן עדות, אלא שהמועד אליו זומן לא התאים לו והוא ביקש לקבוע זאת למועד אחר, בשבוע שלאחר מכן. בטעות אנוש מצערת לא הועברה האינפורמציה הזו למפקד מחלקת הסיור בתחנה והלה חשב כי קרליץ מתחמק ממתן העדות. לפיכך, שלח המפקד שני שוטרים מטעמו לעצור את קרליץ במטרה להבהילו לתחנת המשטרה.

   

  המעצר - במהלך סעודת השבת

  עד כאן אין דבר מסעיר בפרטים, אלא שהשוטרים התייצבו בביתו של קרליץ בשבת בבוקר, במהלך סעודת השבת ולעיני אשתו וילדיו עמם סעד. קרליץ מצידו, סירב לעלות לניידת בשל חילול השבת הכרוך בכך ורק לאחר דין ודברים ממושך הסכימו השוטרים כי יעשה את דרכו ברגל לתחנת רמת גן מביתו שבבני ברק. מעצרו של קרליץ נמשך עד לשעות המאוחרות של צאת השבת.


  מהדקים קשרים בבני ברק 

   

  עם היוודע הדברים, קמה סערה גדולה בבני ברק. קרליץ נחשב לדמות מוכרת ומכובדת בציבור החרדי ובמקרים רבים אף משמש כאיש קשר בין המשטרה לציבור החרדי באירועים השוטפים. בעקבות ההתרעמות על חילול השבת פנה ח"כ משה גפני (דגל התורה) לשר דיכטר והודיע לו כי הפרשה לא יכולה להסתיים בפחות מפיטוריו של השוטר האחראי למחדל.

   

  השוטר האחראי איפוא, אכן פוטר מתפקידו לפני כשבועיים, אלא שהסערה מיאנה לרדת מסדר היום החרדי. "התקלה הזאת זעזעה עמוקות את כל העולם היהודי בארץ ובעולם. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה אירוע כה קשה ומזעזע", הסביר השר יצחק כהן (ש"ס) בתשובה לשאלה מדוע לא ניתן היה להסתפק בפיטורי השוטר עושה הטעות. "הדברים היו צריכים להיפתר ברמת הדרג הבכיר, שכל המערכות יבינו את הקדושה בשבת והחומרה שבחילולה ושיבינו שעם הדברים האלה לא משחקים", הסביר.


  "עם השבת לא משחקים". דיכטר בבני ברק, עם השושבין השר כהן

   

  אף שהוא מצטער עמוקות על חילול השבת שנגרם, לדבריו של השר כהן, מעז יצא מתוק, "מאחר שהפגישה הייתה חשובה מאוד למערכת היחסים של הציבור החרדי עם משטרת ישראל וציינה אבן דרך והתקדמות משמעותית מצידה בעניין שמירת השבת והרחבת גבולות הקדושה".

   

  המשטרה: מדובר בתקלה

  גם בסביבתו של השר דיכטר הביעו שביעות רצון מתוצאות הפגישה ודרך סיומה של הפרשה. "מפקד המחוז ומפקד המרחב הובילו בדיקה בנושא באמצעות תחקיר מעמיק ויסודי. מדובר היה בתקלה והצעדים המתאימים ננקטו. ניתן לומר שכעת הפרשה היא כמים שמתחת לגשר", אמר עוזרו של השר, מתי גיל אמר ל-ynet. בדבריו ציין גיל כי השר דיכטר ייחס חשיבות רבה לקיומה ואף הביע הערכה כלפי הרב קרליץ ואחיינו. בפגישה ביניהם החליפו דיכטר והרב קרליץ גם דברים אישיים. דיכטר סיפר לרב על שורשיו הדתיים הנעוצים בעיר וולז'ין שעל גבול אוקראינה - פולין והרב קרליץ מצידו, סיפר לו כי הוא אחיינו של ה"חזון איש", אשר למד בישיבה המפורסמת שבעיר ולימים הפך למנהיג הציבור החרדי. דיכטר, למשמע הדברים, סיפר לרב שכילד הוא גדל על סיפור פגישתם ההיסטורית בקום המדינה של ה"חזון איש" עם ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון.

   

  לאחר הפגישה, בה נשא הרב קרליץ דברים על החשיבות שבשמירת השבת והחומרה שבחילולה, התחייב השר, יחד עם קציני המשטרה שהתלוו אליו, להקפיד בנושא. "אין ספק שמדובר באוכלוסיה ייחודית שמחייבת התייחסות רגישה אך עם זאת השקט צריך להישמר", ציין גיל והוסיף כי "השר שמח על יישור ההדורים ועל כך שיש מנהיגים באוכלוסייה החרדית כמו הרבנים לבית קרליץ שהרימו את הכפפה על מנת להדק את שיתוף הפעולה עם משטרת ישראל למען המטרה המשותפת של שמירת השבת". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים