שתף קטע נבחר

סוף העסקה עם חיזבאללה: 5 פלסטינים ישוחררו

כשבועיים לאחר שאלדד רגב ואהוד גולדווסר חזרו בארונות, תושלם עסקת השבויים, עם שחרורם של חמישה אסירים פלסטינים

הממשלה צפויה לאשר מחר (יום א') את שחרורם של חמישה אסירים פלסטינים, כחלק מהעסקה עם חיזבאללה. בכך צפויה להגיע לסיומה עסקת השבויים, שבה הוחזרו בארונות גופותיהם של החיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר בתמורה למחבל סמיר קונטאר ולארבעה אנשי חיזבאללה. בנוסף, הוחזרו ללבנון גופותיהם של 199 אנשי חיזבאללה.

 

במסגרת העסקה נקבע עוד כי ישראל תשחרר אסירים פלסטינים, אולם מספרם וזהותם היו אמורים להיקבע לפי שיקול דעתה הבלעדי של ממשלת ישראל. יש להניח כי מספר האסירים הפלסטינים הדל, נובע מהעובדה שחיזבאללה מסר דו"ח בלתי מספק אודות הנווט השבוי, רון ארד.  

 

למרות זאת, בשבועיים האחרונים קיים ארגון חיזבאללה מגעים עם הארגונים הפלסטינים, בינהם הג'יהאד האיסלמי, הפתח והחמאס ודרש מכל אחד מהם למסור את שמותיהם של אסיר או שניים שהם מעוניינים לשחרר בעדיפות עליונה. מדובר במנהיגים מהדרג הפוליטי בארגונים, אך בעלי זיקה לחוליות החמושות.

  

עסקת השבויים יצאה לדרך עם העברת הדו"ח על מצבו של ארד. בחיזבאללה טענו כי אין בידיהם מידע מדויק על גורלו של הנווט, אך להערכת הארגון - הוא אינו בין החיים. כל הגורמים בישראל הגדירו את הדו"ח כלא מספק. משפחתו של ארד קיבלה במסגרת הדו"ח שתי תמונות של רון שלא היו מוכרות בישראל ולא פורסמו בעבר, וכן יומן אישי שכתב.

 

בתמונות נראה ארד בתקופה הראשונה שבה הוחזק בשבי ארגון "אמל". באחת מהן נראה הנווט השבוי כשידו מוסתרת - רמז לפגיעה ממנה סבל בשבי. התמונות הועברו למשפחה יחד עם יומן אישי שכתב רון בתקופה בהן הוחזק כנראה בידי אמל, לאחר נפילתו ב-16 באוקטובר 1986. ביומן קטעים אישיים רבים ובהם דברים שכתב לאשתו תמי ולבתו יובל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יביא לאישור הממשלה. אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים