שתף קטע נבחר

מנהיג מחוז מורד בגאורגיה מאיים במלחמה

הסלמה במתיחות בין גאורגיה לבין המחוז הבדלני דרום אוסטיה: קרב יריות שהתחולל סמוך לבירת המחוז בסוף השבוע גבה את חייהם של שישה תושבי המחוז ופצע כמה תושבי מובלעת גאורגית. שני הצדדים האשימו זה את זה באחריות לתקרית, ומנהיג המחוז הבדלני אף איים להכריז על גיוס כללי כדי לצאת למלחמה בממשל בטביליסי

דרום אוסטיה, אחד המחוזות הבדלניים שנפרדו מגאורגיה, הודיעה אמש (שבת) כי החלה לפנות לרוסיה ילדים מהמחוז, והאשימה את גאורגיה כי תקפה מטרות אזרחיות. זאת, לאחר ששישה בני אדם נספו במהלך ליל שבת בקרב יריות עם חיילי גאורגיה.

 

נשיא המחוז המורד, אדוארד קוקויטי, טען כי הוא מוכן לערוך גיוס נרחב מקרב תושבי המחוז - ואף לגייס מתנדבים מהרפובליקה הרוסית צפון אוסטיה ומקומות אחרים בקווקז - כדי לצאת למלחמה נגד גאורגיה.

 

דרום אוסטיה נפרדה מגאורגיה בעקבות מלחמת אזרחים עקובה מדם שהתנהלה בתחילת העשור הקודם. עימה נפרד מחוז מורד נוסף, אבחזיה. מאז, נמצאים בשני המחוזות משקיפים רוסיים, שלטענת מוסקבה, נועדו למנוע את האפשרות שמלחמה חדשה תפרוץ באזור.

 

באתר האינטרנט הרשמי של ההנהגה בדרום אוסטיה נמסר כי מניין ההרוגים בקרב היריות עלה משלושה - לשישה. עוד דווח כי עימותים מזוינים נרשמו גם במהלך הלילה בפאתי בירת המחוז, צחיוונלי. דרום אוסטיה טענה כי הירי הגיע משלוש מובלעות גאורגית בדרום אוסטיה - אך טביליסי טענה כי הבדלנים הדרום-אוסטים הם אלה שהציתו את האש.

 

מפקד כוח המשקיפים הגאורגים באזור, ממוקה קורשווילי, צוטט בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כאומר כי משקיפים דרום-אוסטים פתחו באש לעבר המובלעת, וכי בהתקפה נטלו חלק גם משקיפים רוסים. לדבריו, המשקיפים הגאורגים נאלצו להשיב אש כדי להבריח את התוקפים.

 

ממשרד הפנים בטביליסי נמסר כי תשעה אזרחים תושבי המובלעות הגאורגיות בדרום אוסטיה נפצעו בתקריות. מנגד, מסרו גורמים בצחינוולי כי 15 תושבי דרום אוסטיה נפצעו. "זהו ניסיון נוסף של הבדלנים לגרור את גאורגיה לעימות צבאי", אמר השר לענייני רה-אינטגרציה של המחוזות הבדלנים, טמור יעקבשווילי. "הצד הגאורגי אולץ להשיב אש", הוסיף.

 

מאוחר יותר, הוסיף יעקבשווילי כי מנהיגי דרום אוסטיה סירבו להיפגש איתו ולנהל עימו משע ומתן. הוא קרא לפרוש באזור משקיפים בינלאומיים - מהארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE).

 

אתר האינטרנט של דרום אוסטיה דיווח עוד כי החל פינויים של ילדים תושבי אזור צחינוולי למה שכינה "מחנות ילדים" מעברו הרוסי של הגבול, בצפון אוסטיה. באתר האשים קוקויטי את גאורגיה בירי צלפים מכוון ובהפגזות אזורים אזרחיים בצחינוולי. עם זאת, דוברו של שר הפנים הגאורגי שוטה אוטיאשווילי הכחיש את הטענות.

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ הרוסי, קרא לשני הצדדים להפגין איפוק, והוסיף כי מוסקבה נוקטת "צעדים נמרצים" למנוע הסלמה בעימות הצבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים גאורגים בתרגיל.רוחות מלחמה מנשבות
צילום: AFP
מומלצים