שתף קטע נבחר

אושר הקיצוץ של 6% במשרדי הממשלה

על אף שהממשלה אישרה קיצוץ של 740 מיליון שקלים בתקציב המשרדים כמתוכנן, היא תפשיר 314 מיליון שקלים מהרזרבות המוקפאות לשימושם השוטף. זאת, על מנת שיעמדו ביעד התקציב

הממשלה החליטה להפשיר 314 מיליון שקלים מיתרת הרזרבות התקציביות על מנת לסייע למשרדי הממשלה לעמוד ביעדי התקציב של השנה הנוכחית. זאת, לאחר ששרי מפלגת העבודה הודיעו כי יצביעו נגד הקיצוץ הרוחבי בסך 6% שהביא שר האוצר לממשלה וכן על רקע התנגדות שרי סיעת ש"ס לקיצוץ המתוכנן.

 

למעשה, על אף שאושר הקיצוץ המתוכנן - הרזרבות שנועדו לעמידה ביעדי סוף השנה, יופנו כבר כעת, על פי צורך, לעבודתם השוטפת של המשרדים הרלוונטים. מדובר בהחלטה שמשמעותה היא בעיקר שינוי בעיתוי השימוש ברזרבות שיועדו למכתחילה לעמידה בתקציב המשרדים.

 

מהאוצר נמסר כי "הממשלה החליטה על שחרור כספים מיתרת הרזרבה ועל עמידה ביעד ההוצאה באופן שיקל על המשרדים בהחלת הקיצוץ בשיעור האמור במשרדיהם".

 

התנגדות של שרי העבודה לתקציב תפסה תאוצה על רקע פניית שר הרווחה, יצחק הרצוג ליו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, בדרישה להצהיר על התנגדות גורפת של שרי העבודה לקיצוץ הרוחבי של 740 מיליון שקל שתוכנן  להתבצע בתקציב 2008.

 

יו"ר העבודה ושר הביטחון אהוד ברק מסר כי הוא "רואה בהחלטה המתוקנת שהובאה להצבעה בסוף ישיבת הממשלה הישג חשוב מאוד למניעת הפגיעה בביטחון החברתי של אזרחי ישראל. עובדה שהקיצוץ הופחת לכדי מחצית, וגם הוא מהרזרבה התקציבית של המשרדים. לא נפגעו תקציבי הביטחון והחינוך, והדבר תואם את המדיניות של מפלגת העבודה. ביטחון אינו רק הטנק והמטוס, אלא גם ביטחונם האישי של אזרחי ישראל".

 

טרם ההחלטה

בישיבת שרי העבודה שנערכה הבוקר נאמר כי הקיצוץ מיותר ומזיק, ותכליתו הפגנת שרירים על חשבונם של החלשים ביותר. ברק אמר בישיבה: "ביטחון אינו רק הטנק והמטוס, אלא ביטחונם האישי של אזרחי ישראל והביטחון החברתי לילדיהם. הפגיעה בילדים בסיכון דרך תקציב הרווחה כמותה כפגיעה בביטחון".

 

גם בש"ס הביעו התנגדות לקיצוץ במתכונת שהיתה מתוכנננת להתבצע. ''נכון למצוא מקור תמיכה תקציבי למשבר ניצולי שואה", נמסר מהסיעה. טרם החלטת הממשלה התקיימה פגישת התייעצות בחדר מזכירות הממשלה בין אלי ישי לאהוד ברק בעניין תאום התנגדות לתקציב.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט. לדבריו, "אי אפשר להגדיל תקציב, אלא צריך להגדיר סדר עדיפויות. צריך להשאר עם המסגרת התקציבית שעלינו החלטנו. זו אחת הסיבות שהכלכלה הישראלית שמרה על יציבות מופלאה. השנה חשוב במיוחד, בגלל הסדקים בכלכליות בעלות עוצמות גדולות - סדקים שיוכלו להשפיע גם על הכלכלה שלנו".

 

טרם החלטת הממשלה, שר האוצר, רוני בר און, אמר ש"העברת ההפחתה בתקציב המוצעת לממשלה היום תעיד על יכולת הממשלה להעביר את תקציב המדינה לשנת 2009". בר און קרא "לכל חברי הממשלה לגלות אחריות משותפת, להכיר בצרכים החיוניים של כלל הממשלה ולאשר את ההפחתה המוצעת".

 

מקצצים בתקציב 

הקיצוץ, שעליו סוכם בין משרדי ראש הממשלה והאוצר כבר לפני כמה חודשים, נועד להסיט מקורות כספיים למימון תוספות תקציביות לא מתוכננות שניתנו במשך השנה. הקיצוץ עתיד לפגוע בעיקר בשכבות החלשות ביותר, הנסמכות על השירותים אותם מציעה המדינה.

 

בין הצעות האוצר, קיצוץ של 22 מיליון שקל בתקציב משרד הרווחה, שמשמעותו פגיעה במערך השיקום לנכים, בטיפול בילדים אוטיסטים, בטיפול בילדים ובנוער בסיכון, במקלטים לנשים מוכות ולדרי רחוב, ובסיוע לנזקקים בלשכות הרווחה. 


פורסם לראשונה 03/08/2008 10:45

 

השתתף בהכנת הידיעה: גיל קול
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון ברק: "ביטחון אינו רק הטנק והמטוס"
צילום: AFP
צילום: דורון גולן
ניסה למנוע את הקיצוץ בתקציב משרדו. שר הרווחה, יצחק הרצוג
צילום: דורון גולן
מומלצים