שתף קטע נבחר

אסד באיראן: לכל מדינה יש זכות לגרעין

נשיא סוריה חתם את ביקורו בטהרן במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו האיראני, מחמוד אחמדי-נג'אד, בה הביע תמיכה בזכותה של טהרן לאנרגיה גרעינית לצרכי שלום. "הדרך היחידה לפיתרון המשבר היא דו-שיח", הוסיף. אחמדי-נג'אד: איראן רצינית ומקווה שגם הצד השני יהיה רציני

נשיא סוריה, בשאר אסד, חתם היום (א') את ביקורו בן היומיים בטהרן, תוך שהוא מביע את תמיכתו בתוכנית הגרעין האיראנית ואמר כי ארצו מאמינה שלכל מדינה יש זכות לאנרגיה ומחקר גרעיני לצרכי שלום. אסד ציין כי לא הגיע כשליח מטעם הקהילה הבינלאומית בסוגיית הגרעין.

 

"עמדתה של סוריה מתבססת על האמנות וההסכמים הבינלאומיים. לכל מדינה שחברה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית

וחתמה על האמנה (לאי הפצת נשק גרעיני - ד.כ), יש זכות לאנרגיה גרעינית וזכות לקיים מחקר בתחום זה לצרכי שלום", אמר אסד במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו האיראני, מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

אסד התייחס גם לדיווחים לפיהם התבקש על ידי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לסייע לפיתרון בסוגיית הגרעין האיראני ואמר כי ביקורו בטהרן נקבע טרם יציאתו לוועידת פריז. "לא הגעתי לביקור הזה כמתווך או כשליח ולא הבאתי עמי שום מסר מגורמים מערביים". עם זאת, ציין אסד כי שיחותיו בטהרן עסקו בין היתר בתוכנית הגרעין האיראנית.


אסד ואחמדי-נג'אד, אתמול בטהרן (צילום: AFP) 

 

"כשהיינו בוועידת פריז הודענו לצרפתים את עמדתנו בצורה ישירה. הדגשנו שבנושא הגרעין האיראני הדרך היחידה לפיתרון היא דו-שיח. הגעתי לאיראן כדי לקבל פרטים בנושא זה. גם בעבר שוחחתי על נושא הגרעין האיראני כדי שאם בעתיד ישאלו אותי - אוכל להשיב", אמר נשיא סוריה.

 

אחמדי-נג'אד אמר במסיבת העיתונאים כי דו-שיח הוא הדרך היחידה לפתור את המשבר סביב תוכנית הגרעין של ארצו. "אין דרך אחרת חוץ משיחות וציות לכללים".

נשיא איראן הוסיף כי ארצו "רצינית" בשיחות הגרעין והביע תקווה שגם הצד השני יהיה רציני. יש לציין כי בסוף השבוע פג האולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאיראן בוגע לחבילת התמריצים שהוצעה לה בתמורה להשעיית האורניום. איראן טרם השיבה להצעה.

 

מוקדם יותר, נפגש אסד עם עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן. חמינאי אמר לנשיא סוריה כי הוא "ממשיך את דרכו של אביו המנוח חאפז אסד, והיחסים הטובים בין שתי המדינות הם תוצאה של המשך הדרך הזו". אתר האינטרנט של הטלוויזיה האיראנית, ציין כי אסד אמר לחמינאי שהוא "שמח שהפגישה הזו נערכת בזמן שמצד אחד אנחנו עדים להצלחות גדולות של ההתנגדות האיסלאמית בלבנון וחיזוק מעמדו של חמאס בפלסטין, ומצד שני האוייבים שלנו חלשים יותר מבעבר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים