שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קצינים מתייצבים מאחורי החייל היורה מנעלין
  ארבעה ימים לאחר השימוע שנערך למפקד גדוד 71 של השיריון, סא"ל עומרי, ערכו בכירי הפרקליטות הצבאית שימוע גם לסמ"ר ל' - מעורב השני בתקרית שאירעה לפני חודש בנעלין. מפקדים בגדוד 71 מתייצבים לצדו, וטוענים כי פעל כפי שפעל רק מפני שהבין שקיבל פקודה לירות

  בשעה שהפרקליטות הצבאית ערכה הבוקר (ב') שימוע לסמ"ר ל', שהיה מעורב בפרשת ירי כדור הגומי לעבר פלסטיני כפות בכפר נעלין לפני כחודש, מתברר כי חיילים וקצינים מגדוד 71 מתייצבים לצדו. אחד המפקדים סיפר כי החייל אחראי, חדור מוטיבציה ובעל רוח התנדבות. עוד אמר המפקד כי הוא מאמין שהחייל ירה רק כשהבין שקיבל פקודה לירות.

   

  בשימוע, חזרו סנגוריו של החייל על גרסתו, לפיה ביצע את הירי מתוך פקודה ולפיכך אין להעמידו לדין. הפרקליטות צפויה לגבש את החלטתה בנוגע לסמ"ר ל' ומפקד גדוד 71 של השיריון, סא"ל עמרי, בתוך כמה ימים. בכירי הפרקליטות הצבאית לא רמזו על כוונותיהם, וברוב הזמן הקשיבו לגרסת החייל מפי פרקליטיו, עו"ד אילן כץ ורס"ן גלי שטיינר. 

   

  לדברי הסניגורים, הירי בוצע לאחר פקודה ברורה של המג"ד לחייל ולאחר שלחייל לא היה כל ספק שמדובר בפקודה ולא אמירה שהיא בגדר בדיחה. כץ ושטיינר ציינו כי אין כל עילה להעמיד לדין את החייל, ובכל מקרה דינו של המג"ד - כגורם הפיקודי האחראי - צריך להיות משמעותי יותר.

   

  ביום חמישי שעבר ערכו הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, והתובע הצבאי הראשי, אל"מ לירון ליבמן, שימוע לסא"ל עמרי. מפקד הגדוד, הנמצא בימים אלה בחופשה כפויה, עשוי להשאר בביתו עוד תקופה ארוכה אם יוחלט על הגשת כתב אישום נגדו.

   

  גורמים בפרקליטות הצבאית ציינו כי העמדה לדין פלילי תתבצע אם ימצא יסוד סביר להרשעה. "על פניו יש באירוע מאפיינים שמצריכים הגשת כתב אישום נגד שני המעורבים. מנגד, בולטת כאן אי ההבנה במהלך התקרית ולא נראית כוונה של מי מהצדדים אכן להביא לפגיעה מכוונת בפלסטיני. לכן, לא מן הנמנע שניתן לסיים את הפרשה בדין משמעתי. ההכרעה כאן אינה פשוטה", אמרו הגורמים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  מנדלבליט. החלטה תוך ימים
  צילום: דובר צה"ל
  צילום: ענת לברון
  ל' קיבל פקודה. עו"ד כץ
  צילום: ענת לברון
  מומלצים