שתף קטע נבחר

אנשי חמולת חילס טוענים: בתינו נבזזו בעזה

באזור שבו התחוללו בסוף השבוע קרבות קשים בעזה, עדיין מוכרז שטח צבאי סגור. אנשי חמאס מטילים אימה. תושבות בשכונה סיפרו כי מביתן נבזז כסף, זהב ותכשיטים. דובר משטרת חמאס: "העברנו מסר ברור לכל מי שצריך". הערב ארגן חמאס עצרות תמיכה. הושלמה העברת 88 פלסטינים ליריחו

שכונת סג'עיה בעזה עדיין מלקקת את פצעיה בעקבות סוף השבוע הקשה. חמאס הכריז על השכונה שטח צבאי סגור, ואינו מאפשר לצלם בה. כתבי AP דיווחו על הרס רב בבתים שעליהם פשטו אנשי חמאס. מספר נשים פלסטיניות סיפרו כי בזזו מהבתים כסף, זהב ותכשיטים. אחר כך ריססו על הבתים את הכתובת "יחידה מיוחדת 'אל קסאם'".

 

דובר משטרת חמאס, איסלם שהוואן, אמר כי הפשיטה על שכונת סג'עיה שידרה "מסר ברור לכל מי שצריך. אנחנו מאמינים שזה היה המעוז האחרון בעזה והמעוז הזה נעקר". לדבריו, יותר ממאה אנשי חמולת חילס נעצרו ונתפסו כלי נשק רבים הכוללים פצצות מרגמה, משגרים ורובים. באשר לטענות הביזה, אמר כי במהלך הכאוס שהתחולל במקום, נכנסו זרים וגנבו רכוש.


הפגנת תמיכה בחמאס, הערב ברפיח (צילום: AFP)

  

כ-4,000 מבני חמולת חילס חיים בשכונת סג'עיה, מתוכם יותר מ-180 פנו לקבל מקלט בישראל, חלקם הוחזרו חזרה לשטחי עזה ואחרים נשלחו ליריחו. מספר ילדים בני חמולת חילס נראו היום צועדים עם דגלי פתח, בצעד שנועד להרגיז את אנשי חמאס, שעדיין נוכחים באזור בכמויות גדולות. בשעות הערב ארגן חמאס תהלוכת תמיכה גדולה באזור רפיח.

  

האני בוסבוס, פרשן פוליטי בעזה העריך כי לא ניתן למחוק לחלוטין את נוכחות פתח ברצועת עזה, "עדיין, בין 30 ל-40 אחוזים מתושבי עזה תומכים בפתח. בשטח, פתח קטן יותר. אין לו כוחות ביטחון וזרוע צבאית ואין לו שום פעילות או מוסדות. אבל אידיאולוגית - התנועה עדיין כאן. אינך יכול למחוק תנועה שלמה".  

 

הערב הושלמה העברתם של 88 פלסטינים שנמלטו מעזה ליריחו. זאת, בעקבות הסיכום בין ישראל לרשות הפלסטינית. בבוקר דווח שאותם פלסטינים יגיעו לרמאללה, אך לטענת גורמי צבא - בעקבות ויכוחים פנים-פלסטיניים, הוחלט להעבירם ליריחו. עדיין לא ברור מתי יועברו אם בכלל עוד כ-60 פלסטינים. 13 מהם עדיין מתוחקרים במערכת הביטחון, או שעדיין מאושפזים בבתי החולים בדרום. ייתכן שחלקם ישובו לעזה מרצונם החופשי.

 

ברשות הפלסטינית טענו כי העברת הפליטים ליריחו נעשתה דווקא בגלל התעקשותה של ישראל. הפלסטינים נערכים לקבלת בני משפחת חילס, שברחו לאחר העימותים בסוף השבוע עם אנשי החמאס. הרשות הפלסטינית הכינה מחנה מיוחד שבו ישוכנו אנשי הפתח ביריחו. למעט בכיר פתח, אחמד חילס, ומספר פעילים קטן מאוד שעברו עימו לרמאללה - הבורחים ישוכנו ביריחו עד לפיתרון בעייתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי חמאס סגרו את האזור
צילום: AP
כלי הנשק שנתפסו
צילום: רויטרס
הפליטים
צילום: רויטרס
מומלצים