שתף קטע נבחר

ממשלת לבנון: חיזבאללה יוכל לשחרר אדמות

סעיף 24 למצע ממשלת האחדות הלבנוני, שאושר, קובע כי "להתנגדות יש זכות לשחרר את האדמות", כלומר את חוות שבעא ושטחים נוספים. בחיזבאללה מרוצים מההישג, וכבר חושבים על הצעד הבא: להפסיק את טיסות חיל האוויר

הישג נוסף לחיזבאללה: ממשלת האחדות הלבנונית אישרה אמש (ב') פה אחד את המצע, ולפיו שמורה לחיזבאללה הזכות להשתמש בכל האמצעים כדי "לשחרר את יתר האדמות הלבנוניות הכבושות", כלומר - חוות שבעא וחצי מהכפר רג'ר. כעת יידרש הפרלמנט לאשרר את ההחלטה. בחיזבאללה הדגישו בימים האחרונים כי יש להיאבק בטיסות חיל האוויר מעל שמי לבנון, ונראה כי מעתה - זה יהיה מוקד פעולתם.

 

הסעיף היווה סלע מחלוקת בין שני המחנות היריבים בלבנון, מאז סוכם על מתכונתה של ממשלת לבנון. דרישות חיזבאללה התקבלו במלואן. סעיף 24 במצע הממשלה קובע כי "ללבנון, על צבאה, עמה וההתנגדות שלה - יש הזכות לשחרר את האדמות".


עיסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה: "כל האמצעים כשרים". (צילום: AFP)

 

השרים מהמחנה האנטי-סורי רצו להוסיף למשפט זה את התוספת שכל צעד כזה יתבצע רק "באחריות המדינה", אבל הצעתם נדחתה. מתנגדי חיזבאללה גם ביקשו להשמיט את המילה "התנגדות" מהנוסח הסופי, אך גם דרישה זו נדחתה.

 

ההצעה התקבלה פה אחד, למרות הסתייגויות שהעלו ארבעה שרים, שביקשו לכתוב בפרוטוקול באופן לא מחייב את הנוסח "באחריות המדינה". בכך הגיע הפרק הנוכחי במשבר הפוליטי לסופו - בניצחון מוחץ של חיזבאללה מול המחנה האנטי-סורי.

 

בחיזבאללה הגיבו בשביעות רצון על ההחלטה: "החלטת הממשלה מוכיחה כי התנגדות שניצחה ביולי 2006, השלימה את הניצחון במבצע רדואן (עסקת חילופי השבויים), ועתה היא עוברת מניצחון לניצחון", אמר חבר הפרלמנט מטעם חיזבאללה , חסן חבאללה. שר ההסברה, טארק מיטרי: "הסכמנו כי ההסתייגויות לא יפגעו בהסכמה פה אחד על הודעת הממשלה. ראש הממשלה סניורה הודה לחברי הממשלה על פעולתם, וכך גם נשיא המדינה, מישל סולימאן. סולימאן הדגיש כי החלטת הממשלה מדגישה את מקור הסמכות של המדינה, של ההתנגדות - ככזו שתוכל לחזק את שלטון המדינה. הנוסח המוצע בפנינו מבטא את האחדות הלאומית והרצון הלאומי".

 

חברי הפרלמנט הלבנוני ידונו בקרוב בנוסח המצע, ואז יאשרו את ממשלת האחדות בת 30 השרים של פואד סניורה. ממשלתו של סניורה צפויה לזכות באישורו של הפרלמנט מאחר שהיא כוללת נציגים משני המחנות הגדולים במדינה - המחנה האנטי-סורי והפרו-מערבי, והמחנה הפרו-סורי. רשת "אל מוסתקבל" דיווחה כי נשיא לבנון יבקר בסוריה ב-13 בחודש. זה יהיה ביקור ראשון מסוגו, לאחר שבמשך תקופה ארוכה לא ביקר בדמשק נשיא לבנוני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצר עוד ניצחון. נסראללה
צילום: AFP
היעד הבא: טיסות חה"א בשמי לבנון
צילום: AP
מומלצים