שתף קטע נבחר

הדיין: את לא יהודיה, אך מגורשת ופסולת חיתון

מנפלאות בתי הדין הרבניים: הדיין אברהם עטיא, שפסל בעבר גיור של הרב דרוקמן ועורר סערה, פועל בשיטתיות. במקרה אחר הוא קבע כי גיורה של אשה שעמדה בפניו אינו תקף, אך עם זאת - הוציא לה גט ופסל אותה מלהינשא. כך הצליח גם לאכול את העוגה וגם לזרוק אותה לפח

הרב אברהם עטיא מבית הדין האזורי באשדוד מכה שנית: אחרי שאחד מפסקי הדין שלו גרם לסערה, והוביל לכך שבית הדין העליון יכריז כי גיוריו של הרב דרוקמן אינם תקפים רטרואקטיבית - ולעתירה לבג"ץ נגד ההחלטה - מתברר שבאמתחתו פסקי דין שערורייתים נוספים. אחד מהם, שהתברר כעת לראשונה, מציג שוב ליהטוט פסיקה מרשים, שכל מטרתו להתעמר באשה ש"העזה" להצטרף לעם היהודי באמצעות בתי הדין המיוחדים לגיור.

 

תזכורת קצרה: הרב עטיא היה זה שדן בתיק הגירושין של רחל, שהתגיירה לפני כ-15 שנה,ואז טען בפניה כי אינה יהודיה - וכך גם ילדיה. המקרה הנוכחי, שהתרחש כבר ב-2006 ורק עתה החליטה האישה לפעול בעניין, מראה כי מדובר בשיטה של ממש אצל עטיא. 

 

הדסה (שם בדוי), בת לאב יהודי ולאם לא-יהודיה, גדלה כיהודיה בחו"ל ועלתה עם משפחתה לישראל בגיל צעיר. לאחר מספר שנים התגיירה באמצעות בתי הדין המיוחדים לגיור של הרב דרוקמן (אחד הרבנים המגיירים היה הרב דוד סתיו). אחר זמן נרשמה לנישואין ברבנות, והתחתנה עם יהודי כדת וכדין. השניים עברו להתגורר באחד הישובים בדרום הארץ.

 

משלא עלו הנישואין יפה, הגיעה הדסה עם בעלה (לשעבר) לבית הדין באשדוד להתגרש. תוך כדי התנהלות טקס הגירושין שאל אותה הדיין אם היא מדליקה חשמל בשבת ואם היא שומרת על טהרת המשפחה. עורכת הדין של הדסה ניסתה לטעון כי אין כל קשר בין שמירת המצוות שלה לבין הגט, אולם התבקשה שלא להתערב. כאשר הדסה עצמה גילתה אי-נחת מן השאלות, והביעה חוסר רצון לענות עליהן, הבהיר לה הרב עטיא באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אם לא תענה על שאלותיו הוא לא יערוך לה את הגט. מאחר שהדסה ציפתה מאד לקבלת הגט, היא ענתה לשאלותיו של הדיין, ואף חתמה על מסמך הפרוטוקול, על-פי דרישתו.

 

יחד עם תעודת הגירושין קיבלה הדסה פסק דין הקובע כי "אסור לה להינשא, וזאת מאחר שהגיור שהתגיירה אינו תקף". אף במסמך "מעשה בית הדין", הניתן לאישה ובו היתר להינשא לאחר, הוסיף הדיין: "אסור לאישה להינשא".

 

כך פשוט! וכיצד מסדר הרב עטיא לאישה "לא יהודיה" גט? והרי אם היא לא יהודיה, הגירושין אינם בסמכותו של בית הדין הרבני! על כך כבר עונה הדיין בפסק הדין: "יודגש כי בית הדין עשה את הגט רק לחומרא דחומרא". כך מצליחים גם לאכול את העוגה וגם לזרוק אותה לפח. לצורך קביעת סמכות בבית הדין ולצורך עריכת גט - האישה יהודיה. לצורך נישואין עם בן זוג אחר - האישה אינה יהודיה.

 

שתי ציפורים במכה 

ועוד משהו קטן. מאחר שהדסה היא אם לתינוק, הצליח הרב עטיא להרוג שתי ציפורים במכה אחת. מאחר ויהדותם של הילדים תלויים בזהות האם, יהדותו של התינוק אף היא "נלקחה" ממנו, ואף הוא נכנס לרשימת "מעוכבי הנישואין". כך קורה שבמדינת ישראל - לאור היום - יכול דיין, שפועל ללא סמכות ובניגוד להלכה, לפגוע גם ברווחתו של תינוק, ולחרוץ את גורלו במחי יד.

 

כמה מקרים נוספים כאלו יש? איננו יודעים. מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהן, בוודאי מכיר את הנתונים שהרי הוא זה אשר מעביר את השמות ל"רשימה השחורה", על-פי הוראת הדיינים. אך מן הסתם דהן לא ינדב לציבור את המידע החשוב הזה. גם מקרה זה לא היה נודע לנו אילולי פורסם הסיפור הראשון בתקשורת.

 

אנו קוראות לאנשים נוספים שנפגעו באופן כזה על ידי בית הדין לא להתייאש מן המערכת, מן המדינה ומן החברה

הישראלית, ומזמינות אותם ליצור קשר עם מרכז צדק לנשים ולשקול הצטרפות לבג"ץ הקיים.

 

העתירה לבית הדין הגבוה לצדק מבקשת לפסול את פסק דינו של הרב עטיא שקבע כי רחל אינה יהודיה, ואת פסק דינם של הרבנים שרמן, איזירר ושינפלד מבית הדין הגדול שקבעו כי גיורה של האישה מוטל בספק עד להחלטה אחרת. עוד ביקשו העותרים לבטל את הקביעה של בית הדין הגדול כי גיוריו של הרב דרוקמן משנת 1999 ואילך אינם תקפים וכי על רושמי הנישואין לבדוק בכל מקרה של גר המבקש להינשא אם הוא מקיים מצוות.

 

לעתירה כבר הצטרפו הארגונים הבאים: נעמת, ויצ"ו, נאמני תורה ועבודה, מבוי סתום, אמונה, קולך, מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, ג.ר.נ.י.ת., שבות-עם וכן מוסדות "אור תורה סטון". ארגונים נוספים המבקשים להצטרף יתקבלו בברכה.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים" טל': 02-5664390

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עטיא מכה שנית. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים