שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לא לתת לבית הדין לבטל גיור

ארגוני נשים עתרו לבג"ץ נגד בית-הדין הרבני הגדול, בדרישה לבטל את פסילת גיורי הרב דרוקמן והן דורשות עוד: לבטל את פסקי הדין שהטילו ספק ביהדותה של אישה שהתגיירה לפני 15 שנה ולהורות לרושמי הנישואין לרשום כל מי שמציג תעודת גיור של הרבנות, ללא חקירה

האם בג"ץ יתערב בהחלטת בית דין רבני? "מרכז צדק לנשים" הגיש הבוקר (יום ה') עתירה לבג"ץ בעניין פסיקת בית הדין הרבני הגדול המטילה ספק בגיורי הרב דרוקמן. את העתירה הגישו עורכי הדין סוזן ווייס, ד"ר אביעד הכהן, ויפעת פרנקנבורג, שאמרו ל-ynet כי "לעתירה השלכות על חייהם של מאות ואלפי מתגיירים ומשפחותיהם החיים במדינת ישראל, ועל עשרות אלפי מועמדים לגיור המתלבטים אם לבוא בברית עימנו. דווקא ערב חג השבועות, בקוראינו על רות המואביה שהתגיירה וקשרה את גורלה בגורל עמינו, חשוב לדקדק בהלכות היחס לגר".

 

ארגונים חברתיים רבים הצטרפו לעתירה: נעמת, ויצו, נאמני תורה ועבודה, מבוי סתום, אמונה, קולך, מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, ג.ר.נ.י.ת, מכון שבות עם ואור תורה סטון.

  

העותרים מבקשים:

א. לבטל את פסקי הדין הפוגעניים של בית הדין הרבני הגדול בירושלים והאזורי באשדוד, אשר קובעים שיש להטיל ספק ביהדותם של אישה (שעברה גיור לפני 15 שנה) ושלושת ילדיה. האישה וילדיה היו מיוצגים בבית הדין הגדול באמצעות טוענת הרבנית רבקה לוביץ מטעם 'מרכז צדק לנשים'. 

 

ב. לבטל את פסקי הדין השערורייתיים הקובעים כי גיוריו של הרב דרוקמן שנעשו משנת 1999 הינם בטלים.

 

ג. להורות לרושמי הנישואין כי הם מצווים לרשום לנישואין כל מי שמציג תעודת גיור מאושרת ע"י הרבנות הראשית, ללא כל חקירה ודרישה.

 

על פי העותרים, "דומה שאין לך אדם שלגביו הזהירה תורה, חזור והזהר - בשלושים וששה מקומות! - כפי שהזהירה על הונאתו של גר, אם בדיבור, אם במעשה ואם בדרך קביעות ורישומים הלכתיים-משפטיים".

 

הערב: עצרות מחאה ותמיכה

תחת הכותרת "ואהבתם את הגר" תתקיים הערב (יום ה') עצרת מחאה מול בית הדין הרבני הגדול בירושלים, בעקבות הפסיקה שהטילה ספק בגיורי הרב דרוקמן. באירוע יחולק נוסח התפילה המיוחדת, ובהצגה שנכתבה במיוחד תוצג דמותה של רות המואבייה החוששת לביטול גיורה – מהלך שעלול להעמיד בספק את יהדותו של דוד מלך ישראל, שהיה מצאצאיה.

 

בעצרת ישתתפו ח"כ יולי אדלשטיין, פרופ' בנימין איש שלום, עו"ד ד"ר אביעד הכהן, ד"ר צבי צמרת, הרב שאול פרבר, הרב יהודה גלעד, ד"ר אמנון שפירא, פרופ' צבי זוהר, הטוענת הרבנית רבקה לוביץ' ואחרים. כבר מחר בבוקר תוצב מול בית הדין הגדול משמרת מחאה, במסגרתה יוחתמו אנשים על עצומה בנושא שתשלח לנשיא בית הדין הרב שלמה עמאר.

 

מארגני האירוע מסבירים כי פסיקת בית הדין המאיימת לפסול רטרואקטיבית את גיורי הרב דרוקמן היא "שערורייה חסרת תקדים בהיסטוריה היהודית". לטענתם, "במדינת ישראל חיים כיום מאות אלפי גרים שעלו ארצה על פי חוק השבות - יהודים המשרתים בצבא ונוטלים חלק בכל המערכות האזרחיות. והנה בא בית הדין הרבני הגדול, ובפסיקה הלכתית שערורייתית פוסל באופן רטרואקטיבי את הגיור שנעשה בבית דין בעל סמכות".  

 

במקביל יערך הערב בישיבת ההסדר אור-עציון שבמרכז שפירא כנס מיוחד לכבודו של ראש הישיבה הרב דרוקמן, בהשתתפות רבנים בולטים בציונות הדתית, בהם הרב יעקב אריאל, הרב שאר ישוב כהן, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב צפניה דרורי, הרב אליקים לבנון ואחרים. תחת הכותרת "חובת מחאה" נכתב במודעה שפורסמה לקראת האירוע: "לא נחרבה ירושלים אלא בשביל שביזו בה תלמידי חכמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים דרוקמן. הולכים לבג"ץ
צילום: גיל יוחנן
בג"ץ. יכריע
צילום: חיים צח
מומלצים