שתף קטע נבחר

הוכח: דיקור סיני משפר את הסיכוי להריון בהפריה

מחקר שפורסם לאחרונה בירחון רפואי בריטי יוקרתי קבע באופן חד משמעי שדיקור סיני משפר את סיכויי השתרשות ההיריון בשלב החזרת עוברים. בבית החולים "אלישע" בחיפה הפכו את המסקנה לשירות שניתן לכל דורשת

עכשיו זה מוכח מדעית: דיקור סיני תומך ומשפר את הסיכוי להיריון במהלך טיפולי הפריה חוץ־גופית (IVF) בכ־65 אחוז. נתון זה עולה מסקירה רפואית שהתפרסמה בתחילת השנה בירחון הרפואי BMJ, והתבססה על ניתוח תוצאות של שבעה מחקרים בהם נבדקו מעל 1,300 נשים.

 

ביחידה להפריה חוץ־גופית בבית החולים הפרטי "אלישע" בחיפה החליטו להרים את הכפפה, ולראשונה בישראל מציעים שם למטופלות לעבור דיקור (במסגרת בית החולים) בשלב החזרת העוברים.

 

את הדיקור מבצע שי גולן, מטפל ותיק ברפואה סינית, שבעשרים השנים האחרונות ניהל קליניקה משגשגת בלונדון והחזיק במשרה של מרצה בכיר לרפואה סינית באוניברסיטת ווסטמיניסטר, הנחשבת למובילה בתחום לימודי רפואה משלימה.

גולן אינו המטפל הסיני הישראלי היחיד שמסייע לנשים בטיפולי פריון. ישנם נוספים שעוסקים באותו תחום ממש, אבל הוא הראשון שמציע את אפשרות לעשות זאת בין כותלי מוסד רפואי. יחד איתו עובדים סלאח ביסאן וחנה קמחי, שניהם מטפלים ברפואה סינית בעלי ניסיון בארץ ובחו"ל.

 

"אפשרות יעילה, ללא סיכון"

ההמתנה לקליטתה והשרשתה של ביצית מופרית ברחם היא שלב גורלי וחמקמק. גם בהריונות טבעיים השתרשות העובר אינה מובטחת, אולם כשמדובר בהחזרת עוברים לרחם לאחר טיפול IVF יקר ומסובך, זו כבר תעלומה רפואית שגם מומחים לפריון עדיין לא הצליחו לפתור. לא ברור מדוע, אבל בעוד ששיעור ההצלחה בשאיבת ביציות והפרייתן עומד על כ־95 אחוז, אצל יותר ממחצית הנשים שעברו החזרת עוברים מסתיים הטיפול במפח נפש, כי למרות התרופות והטכנולוגיות החדישות לא מתפתח היריון.

 

"אנחנו כל הזמן מחפשים שיטות לשפר את התוצאות" מעיד ד"ר שחר קול, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ־גופית ב"אלישע". "דיקור סיני נראה כמו אפשרות יעילה, ללא סיכון, שמוצעת במרכזי הפריה חוץ־גופית רבים ומפורסמים ברחבי העולם, והפרסום ב־BMJ, שהוא ירחון בעל מוניטין, משקף עד כמה הנושא נפוץ.

 

"אני פתוח לכל דבר שיש לו גושפנקא מדעית, ולכן כששי גולן פנה אלי עם שובו לארץ, החלטנו ללכת עם זה. אני מאמין שבקרוב נראה יחידות IVF נוספות שיאפשרו קבלת טיפול בדיקור במסגרתן, ואני לא פוסל את האפשרות להציע דיקור גם לנשים שמקבלות טיפולי פריון אחרים, כמו הזרעה או טיפול תרופתי הורמונלי, שניתנים לפני שמנסים הפריה חוץ־גופית".

 

"יותר נשים נכנסות להיריון"

עבור שי גולן, שחזר להשתקע בישראל עם אשתו ושלושת ילדיו לפני כשנה, הטיפול בנשים בכלל ובזמן טיפולי פוריות בפרט אינו חדש. גם הפרסום המדעי האחרון לא הפתיע אותו: "אני לומד וצובר ניסיון בתחום הזה מתחילת הקריירה שלי. מטפלים רבים כמוני, גם בישראל, ראו תוצאות טובות, אחוזים גבוהים של נשים שבזכות אקופונקטורה התפתח אצלן היריון תקין לאחר החזרת עוברים.

 

"כבר בשנת 2002" הוא מספר, "נערך בגרמניה מחקר שהשווה בין 80 נשים שקיבלו דיקור לבין מספר דומה של נשים שעברו החזרת עוברים ללא דיקור. המחקר הזה התפרסם בירחון רפואי לפוריות ותוצאותיו הוכיחו כי 40 – 45 אחוז מהנשים שעברו דיקור הצליחו להרות, לעומת 30 אחוז מהנשים בקבוצה השנייה. מאז נעשו מחקרים נוספים, שתוצאותיהם שוקללו בסקירה שהתפרסמה ב־BMJ, מה שמוכיח שמבחינה סטטיסטית יותר נשים נכנסות להיריון לאחר דיקור".

 

  • איך משפיע הדיקור על החזרת העוברים?

"הדיקור מחזק אזורים שונים מבחינה אנרגטית, מרגיע את הרחם (כלומר, מונע התכווצויות) ומשפר את זרימת הדם. טיפול ממושך יותר עשוי לעבות את רירית הרחם ולשפר את סיכויי ההשרשה של העוברים שהוחזרו לרחם. את ההשערה הזו אני מקווה לבדוק במחקרים בעתיד".

 

  • למי לא מתאים הטיפול?

"לנשים שלא התנסו מעולם בדיקור סיני. יש נשים שמתקשרות אלי יום לפני החזרת העוברים, אבל דיקור יכול להיות מלחיץ בפעם הראשונה, וזה לא הזמן הנכון להתנסות בו. אני מעדיף להיפגש עם המטופלות כשבוע לפני החזרת העוברים, בקליניקה שלי בזיכרון יעקב, כדי להכיר, להתנסות ולראות כיצד הן מגיבות לדיקור.

 

"אני מציע גם טיפולי תמיכה במהלך השבועיים שבהם ממתינים לראות אם החזרת העוברים הצליחה והושג היריון. זו המתנה מורטת עצבים, ודיקור יכול להפחית את הסטרס. גם על כך יש פרסומים מדעיים שזה עוזר. רפואת נשים סינית היא תחום רחב, שצריך להתמקצע בו וצריך ניסיון. בתחום החזרת עוברים, למשל, טיפול לא נכון יכול לגרום התכווצות ברחם ולהשיג את התוצאה ההפוכה".

 

לפני ואחרי, בחדר ההתאוששות

וכך זה עובד: מי שמעוניינת לקבל דיקור ב"אלישע" מתבקשת ליצור קשר ישירות עם גולן, ולתאם איתו את הגעתו (או הגעתם של ביסאן או קמחי, אנשי הצוות שעובדים איתו) לבית החולים ביום החזרת העוברים לרחם.

 

את הדיקור מבצעים לפני ואחרי הפעולה, בחדר ההתאוששות, תחת הפיקוח הרפואי של בית החולים. מחירי הטיפול נעים בין 200 ל־500 שקל. מאחר שמדובר בשירות חדש יחסית, בינתיים טופלו במסגרת זו רק מספר מועט של נשים. שלוש מהן התבשרו לאחרונה כי הן בהיריון.

 

"ההחלטה לעבור את הטיפול היא של המטופלת, ועד היום לא ראיתי רופא שהתנגד ליוזמה" מעיד ד"ר שחר קול. המטופלות מרוצות, אנחנו מרוצים, ואני לא רואה איך זה יכול להזיק. כדי לא לחזור על מחקרים שכבר בוצעו כמה פעמים, אני מתכנן לקיים עם גולן מחקר שיבדוק את השפעת הטיפול על עובי רירית הרחם, כי יש נשים לא מעטות שסובלות מרירית רחם דקה. זו בעיה שמפריעות לקליטה של עוברים שאין לנו הסבר לגביה, והטיפול התרופתי שאנחנו נותנים לא תמיד משפיע. אני מסוקרן מאוד לראות האם טיפול בדיקור, שלדברי שי הוא ממושך יותר, יעבה את הרירית ויסייע בהשגת ההיריון המיוחל".

 

מדי יום, פעמיים ביום

גם פרופ' מרתה דירנפלד, מנהלת יחידת IVF במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה מאמינה בשילוב אקופונקטורה בטיפולי פריון. אבל, לדבריה יש צורך להתמיד בדיקור משלב מתן התרופות לביוץ, שהוא שלב ראשוני, ולאורך כל הטיפול, עד להחזרת העוברים, ולעשות זאת מדי יום, אפילו פעמיים ביום.

 

"אני לא מאמינה שדיקור לפני ואחרי החזרת עוברים יכול להשפיע בצורה משמעותית" היא אומרת. "נכון שהיו מחקרים שהוכיחו זאת, אבל היו גם מאמרים רפואיים שהראו תוצאות שונות, כך שיש עדויות לכאן ולכאן. לכן, מזה כמה שנים אנחנו מתכננים, יחד עם מספר אקופונקטוריסטים, לחקור את השפעת הדיקור, במיוחד על עובי רירית הרחם, שזו תופעה שאין לה תרופה.

 

"בניגוד למתרחש בבתי־חולים פרטיים, קשה מאוד לשלב טיפולי דיקור בבית־חולים ציבורי ללא אישורים ונהלים רפואיים שיהיו מקובלים על בית החולים ועל משרד הבריאות. לכן, אני מקווה שנוכל לעשות זאת בעקבות מחקר מסודר, שאת תוצאותיו נוכל לפרסם בספרות מקצועית ובכנסים".

 

הקליקו כאן כדי לגלות מה מחכה לכם בגיליון השבוע של "לאשה"

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי גולן מדקר
צילום: עדי אדר
לאשה בפייסבוק
מומלצים