שתף קטע נבחר

זירת הקניות

נקי אבל לא סביבתי: סבון הושלך לירקון

מישהו שפך כמות גדולה של חומר ניקוי לנחל קנה - אחד מיובלי הירקון - והפך אותו לאמבטיית קצף גדולה. התוצאה: זיהום חמור שעלול לפגוע בבעלי חיים וצמחיה

כמות גדולה של סבון הוזרמה היום (ד') לאחד מיובלי הירקון, והפכה אותו לאמבטיית קצף ענקית.

 

בשעות הבוקר המוקדמות נדהמו עובדי רשות נחל הירקון לגלות כמות רבה של נוזל ניקוי כלשהו, שהוזרמה או הושלכה באופן בלתי חוקי אל נחל קנה, אחד מיובליו של נחל הירקון. 


(צילום: ליאור נווה, רשות נחל הירקון)

 

חומר הניקוי, שהגיע ככל הנראה ממיכל שתכולתו נשפכה לנחל, זרם לאורך מספר מטרים עד שהגיע למפל קטן הממוקם באזור. עוצמת הזרימה במפל גרמה להקצפת החומר ויצרה את "אבטיית הקצף" הגדולה.

 

"מיד כשגילינו את המפגע יצאנו לבדוק את מקורו", סיפר בשיחה עם ynet מנהל רשות הנחל, ד"ר דוד פרגמנט. לדבריו, האפשרות הראשונה שנבדקה היתה מפעל סנו הסמוך, אולם בדיקת אנשי המקצוע של הרשות והמשרד להגנת הסביבה פסלה את האפשרות הזו. "המפעל שיתף פעולה ולא נמצא כל קשר בינו לבין החומר", הבהיר פרגמנט. "בינתיים הבדיקה נמשכת".

 

המראה אולי משעשע, אך מדובר במפגע סביבתי לא פשוט. "חומרי ניקוי גורמים לזיהום חמור במים, לפגיעה באוכלוסיית בעלי החיים בה וגם למפגע חזותי משמעותי", הסביר פרגמנט.  ועם זאת ברשות מבהירים כי לפי שעה לא התקבלו עדיין ממצאים המעידים על פגיעה בחי ובצומח.

 

בשנים האחרונות נמצא הנחל בעיצומו של תהליך שיקום נרחב הכולל מגוון פעילויות לשיפור איכות וכמות המים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור נווה
הסבון בירקון
צילום: ליאור נווה
מומלצים