שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הופס אני גומר, הופס היא לא הספיקה"

  אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של הגבר היא פליטת זרע מוקדמת (פז"מ). 30 עד 40 אחוז מהגברים סובלים ממנה לאורך מעגל החיים, והיא משפיעה גם על תפקודה המיני של בת הזוג

  שאלה א':

  אני כבר בן 30, אבל יש לי אותה בעיה של ילד בן 17 - אני גומר מהר מדי. אני דווקא כן יודע מתי לעצור כדי לא לגמור, אבל ברגע שאני מפסיק, אני תמיד נשאר באותה נקודה שרק תזוזה קצרה גורמת לי לגמור. מה עושים?

   

  שאלה ב':

  אני חרדי שומר תורה ומצוות, יש לי אשה נהדרת ואוהבת, רק שאני גומר די מהר, ללא שליטה, תוך 10 או 15 שניות. הפעם השנייה יותר ארוכה ויכולה לקחת 10 דקות. קראתי את הספר פז"מ, אבל זה לא מתאים לי מחמת איסור הוצאת זרע לבטלה, כי כל התוכנית שם היא על בסיס אימון אישי. אני חייב לציין שאשתי סבלנית ואין לה בעיה להתחיל ליהנות בפעם השנייה. וכך אנחנו נוהגים כבר כמה שנים. כיצד אוכל להיות בשליטה אישית?

   

  תשובה:

  שפיכה מוקדמת (בלטינית: Ejaculatio Praecox) היא תופעה הנחשבת ליקוי בתפקוד המיני אצל גברים. גברים הסובלים משפיכה מוקדמת אינם מסוגלים לשלוט על שפיכת הזרע (ועל האורגזמה המתלווה לשפיכת הזרע) בעת קיום יחסי מין.

   

  שפיכה מהירה (Rapid Ejaculation), או בשמה הקודם שפיכה מוקדמת (Premature Ejaculation) היא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של הגבר, ממנה סובלים כ-30 עד 40 אחוז מהגברים לאורך החיים. חלקם לוקים בה באופן כרוני וחלקם באופן זמני. השפיכה המוקדמת מאופיינת כמצב בו באופן קבוע ובנסיונות חוזרים הגבר מגיע לשפיכה עם גירוי מינימלי לפני, בזמן או מיד לאחר החדירה.

   

  פליטת זרע מוקדמת (פז"מ) גורמת ברוב המקרים עוגמת נפש לשני בני הזוג. מצב זה עלול להשפיע באופן הרסני על הערך והדימוי העצמי של הגבר והאשה ולכרסם בקשר הזוגי עד כדי איום על היחסים עצמם.

   

  תהליך השפיכה הוא מורכב, ומטרתו הסופית היא להעביר זרע מאיבר המין של הגבר החוצה. בתהליך זה הזרע, הנמצא בשלפוחית הזרע, בדרכי הזרע ובשופכה האחורית, יוצא בעוצמה ובקצב מהשופכה ומלווה בתחושת הנאה וסיפוק של אורגזמה. כל הפרעה בהליך זה, כגון שפיכה מוקדמת, יכולה לפגוע באיכות התפקוד המיני של הגבר בפרט ושל בני הזוג בכלל.

   

  חוסר מודעות מספקת לתחושות הפין

  הסיבה לשפיכה מהירה יכולה להיות ראשונית, כלומר מולדת (כבר מהנסיונות הראשונים לקיום יחסי מין), משנית (כתוצאה משינויים בריאותיים דוגמת מחלות: סוכרת, פגיעה בשלמות חוט השדרה, טיפולים כימותרפיים וכדומה, שינויים נפשיים - לחץ ומתח או שינוי במערכת היחסים), או מפגיעה בתחושתיות ראש הפין, שהוא מרכז הגירוי באיבר המין.

   

  הגורם המיידי לפז"מ הוא חוסר מודעות מספקת לתחושות הפין. הפז"מניקים לא פיתחו מודעות תקינה לתחושות באיבר המין שלהם. ניתן להצביע על מספר גורמים פסיכולוגיים לתופעה זו:

   

  • התנסות מינית ראשונה תחת לחץ ובמקומות לא שגרתיים (באוטו, סלון של ההורים), שגורמת שפיכה מוקדמת ואי היכולת להיגמל מכך.

   

  • יש גברים שפשוט מתרגשים בעוצמות כאלה, שאינן מאפשרות להם לשים לב לתחושות הפין שלהם. זה תלוי מי בת הזוג וגם משתנה בהתאם למשך מערכת היחסים.

   

  • הדאגה העצומה בקשר לביצועים המיניים גורמת לגבר לחוש שהוא במעין תחרות על פרס המאהב האולטימטיבי, במקום להירגע וליהנות מהאקט המיני במלואו.

   

  • גברים המתרגשים יותר מדי וחרדים ממשהו או מרגישים אשמה, מתמקדים במחשבות ובתחושות השליליות ושופכים מהר.

   

  מחקרים מצביעים על כך שליקויי בתפקודו המיני של הגבר פוגע גם בתפקודה המיני של הבת הזוג. אשה שבן זוגה פז"מניק עלולה להרגיש לא מושכת, לא מינית. דימויה הגופני והנשי עלול להיפגע. היא עלולה לפתח גם היא קושי בתפקודה המיני, להימנע ממין ולהתרחק מבן הזוג.

   

  מספר גישות לטיפול בפז"מ

  גישת "start stop" של הלן סינגר קפלן (1989). גישה זו המתוארת בספר "פז"מ" (בתרגום שרית פרקול) ויכולה להתאים גם לאנשים שומרי דת כמו השואל השני. ראשית, אפשר לבצע את התרגילים ללא הגעה לשפיכה. בנוסף, דתיים רבים שהיו בין מטופליי קיבלו אישור רב לעבור את הטיפול, עם אפשרות שיקרה "ויברח" להם.

   

  לשואל הדתי אומר עוד - אשריך וטוב לך עם אשה מבינה, שמוכנה לקיים יחסי מין באופן עוקב. כפי שאתה שם לב, לתדירות יחסי המין יש השפעה על מהירות השפיכה. אם תקיימו יחסי מין בתדירות גבוהה יותר בזמן שהיא מותרת, רמת הגירוי וזמן ההגעה לשפיכה יימשכו פרק זמן ארוך יותר.

   

  במהלך השנים התפתח הטיפול בשפיכה מוקדמת ועבר שינויים רבים ומגוונים. לאחר שהתברר כי אחת הסיבות לשפיכה היא רגישות יתר בראש הפין, הוחל בפיתוח תכשירים מקומיים או סיסטמיים שיורידו את הרגישות מראש הפין ויאפשרו בכך את הארכת זמן השפיכה ומשך קיום יחסי המין.

   

  לשואל בן ה-30: אתה אכן שולט בתחושות שלפני השפיכה ויודע מה לעשות, או לא לעשות, על מנת שלא לשפוך. יחד עם זאת כנראה אינך מחכה מספיק זמן כדי שרמת הגירוי תרד. לכן, כשאתה חוזר "לריקוד" המיני, אתה מרגיש באופן מיידי את הצורך לשפוך. הייתי ממליץ לך לחכות יותר זמן, או להשתמש במאלחשים מקומיים כמו עזרקאין או אמלה.

   

  התהליך הטיפולי צריך לכלול את שני בני הזוג

  עם זאת, ההצלחה היחסית של הטיפולים התרופתיים החדשים פתחה עידן חדש של מחקרים ושיטות טיפול תרופתיות בשפיכה מהירה. מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי ת"א הוכיח כי שילוב של תרופות מקבוצת ה- SSRI's עם גלולת הויאגרה שיפר משמעותית את משך השפיכה.

   

  בנוסף יש גישה טיפולית רב-תחומית לטיפול במכלול ההיבטים של שפיכה, ובמיוחד בנושא שפיכה מהירה. טיפול חדש שמוצע במרפאה להפרעות בתפקוד המיני, המבוסס על טיפול תרופתי לצד טיפול פסיכו-סקסולוגי התנהגותי, מהווה פתרון מיטבי לבעיה.

   

  חשוב לציין שאם הגבר מצוי בזוגיות, רצוי שהתהליך הטיפולי יכלול את שני בני הזוג. גם לנטילת גלולה לעיכוב השפיכה עלולה להיות השלכה והשפעה פסיכולוגית על האשה, ויש לתת על כך את הדעת.

   

  הדרך היעילה והנכונה - מעבר ל"תרופות הפלא" - לטיפול בשפיכה מוקדמת היא התייחסות למרכיב האישי והזוגי. כלומר, טיפול בקושי תוך שיתוף, קירבה ותקשורת הכוללת חלוקה הדדית של צרכים, רגשות וצרכים.

   

  שיתוף מעין זה של בני הזוג יאפשר הגעה לסיפוק באופן התואם את צרכי שני בני הזוג במיטה ומחוצה לה, ללא כל קשר למתן תרופה זו או אחרת.

   

  בהצלחה!

   

  • עידן מיליצ'ר הוא סקסולוג ומטפל זוגי. ניתן לשלוח שאלות למערכת, אבל לצערנו אין אפשרות לקבל תשובה אישית לכל פונה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index open
  תוך 10 או 15 שניות
  צילום: Index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים