שתף קטע נבחר

לראשונה: מג"ב פיזר מפגיני שמאל בתותח סירחון

ביום שישי השתמשו לראשונה לוחמי מג"ב בנוזל מסריח כדי לפזר את ההפגנה נגד בניית גדר ההפרדה בנעלין. במג"ב אומרים כי השימוש היה מוצלח והמפגינים הלכו להחליף בגדים ולהתקלח. מפגינים: זה ריח נורא יותר מביוב, זה לא יורד

שיטה חדשה ומסריחה לפיזור הפגנות: מג"ב החל להשתמש באמצעי חדש המכונה "בואש" במהלך טיפול בהפרות סדר. במשטרה פיתחו את האמצעי החדש לפיזור הפגנות אלימות ואף השתמשו בו בהפגנה האחרונה שהתרחשה בנעלין. השימוש ב"בואש" נעשה באמצעות מכונות להתזת נוזל מצחין במיוחד לעבר המפגינים. אלה אומרים כי מדובר בריח נורא יותר מביוב, שאינו יורד מהבגדים.

 

כוחות הביטחון נאלצו להתמודד בשנים האחרונות עם מספר רב של הפגנות נגד בניית גדר ההפרדה בבילעין, ולאחרונה גם בנעלין. עד כה השתמשו הכוחות בכדורי גומי, גז מדמיע ורימוני הלם כדי לפזר את ההפגנות, שבחלק מהן הובערו צמיגים או נזרקו אבנים לעבר החיילים.

 

במשטרה חיפשו פתרון על מנת להתמודד עם הפרות הסדר, במטרה לצמצם את מספר הנפגעים. לכן הוחלט לגייס למשמר הגבול את ה"בואש" לפיזור הפרות הסדר.

 

ביום שישי בעת הפגנה שהיתה סמוך לנעלין, השתמשו לוחמי מג"ב לראשונה בבואש, לצורך פיזור ההפגנות האלימות במקום. השימוש בכלי החדש החל לאחר קבלת כלל האישורים הנדרשים ובהדרכת מינהל הטכנולוגיות שפיתח את הבואש - ברמה המבצעית, הבריאותית והמשפטית. מי שאחראי על השימוש ב"בואש", מפקד מג"ב, ישראל יצחק אישר גם הוא את השימוש בו.

 

השימוש ב"בואש" נעשה באמצעות שתי מערכות ידניות ומכונה להתזת מים, כאשר במקום להתיז מים מתיזים את החומר המסריח. במג"ב אומרים כי לאחר השימוש הראשון ב"בואש" הפלסטינים ברחו על מנת להתקלח ולהחליף בגדים. יש לציין כי עדיין לא ברור אם הכלי החדש יחליף סופית את השימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

 

מפגינים: זה ריח נורא יותר מביוב, זה לא יורד

קובי סניץ, פעיל "אנרכיסטים נגד הגדר", סיפר על חוויותיו מההתמודדות עם האמצעי החדש: "זה מאוד מסריח.

באופן כללי, שבועיים אחרי שנרצחו שני נערים, עוברים לניסויים בבני אדם. זה לא מעיד על איזשהו שינוי בערכים של מפעילי האמצעים. אם מישהו היה יכול לשכוח לרגע, זה מסביר מהו הריח של הכיבוש".

 

אורן, צלם ששהה בהפגנה האחרונה, סיפר ל-ynet: "זה ריח ממש נורא, יותר נורא מביוב, זה מריח כמו משהו מת, ונתפס בעור ובבגדים, לא כמו פצצת סירחון שמתנדפת.

 

"זה אומנם נשק שלא יכול להרוג אבל תחושת הרגשה של האנשים שחטפו את זה היא די נוראה, במיוחד שזה רוסס על אנשים שהתפללו על האדמות שלהם ביום שישי", סיפר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל לוי וטל רבינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקטיבסטילס
לוחם מג"ב מחזיק "בואש"
צילום: אקטיבסטילס
הפגנה בנעלין
צילום: AP
בואש. כלי לפיזור הפגנות על שמו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים