שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כולם רוצים שירים קצוצים?

  קבוצת משוררים מפרסמת מכתב מחאה נוקב כנגד הדרך בה מוצגים חלקי שירים ומשוררים בפרוייקט "שירה על הדרך" של עיריית תל אביב. זוהר שביט, מארגנת הפרויקט: "מטבע הדברים, לא ניתן לפרסם שירים במלואם על משאיות אשפה"

  קבוצת משוררים בכירה יוצאת היום בצעד מחאה חסר תקדים ומפרסמת קול קורא לעיריית תל אביב לחדול, ממה שמכונה לטענתם, ביזוי השירה כפי שהיא באה לידי ביטוי בפרויקט "שירה על הדרך". אותו "קול קורא" ממוען למארגני הפרויקט מטעם העירייה: פרופ' זהר שביט, יועצת ראש העירייה לענייני תרבות ומר הלל פרטוק, דובר עיריית תל אביב.


  "שירה על הדרך". מצליחים לזהות את השיר? (צילום: סקר גרופ בע"מ) 

   

  לטענת אותה קבוצה העירייה מבטאת גישה מבזה וחסרת הבנה וכבוד לשירה כשהיא מפרסמת ברחבי העיר, על גבי שלטים ועצים, "שירים מסורסים", כשלמעשה היא לא מפרסמת שירים אלא במקרים רבים שורה אחת מתוך שיר או בית אחד ומוסיפה להם קריקטורות של דמויות המשוררים, שלטענת החותמים על המכתב, הופכת את המשוררים לדמויות נלעגות.

   

  בין היתר נכתב בעצומה שקיבלה את הכותרת "שירים קצוצים": "קשה לא לתהות: האם בעיריית תל אביב רואים בשירה גלולה מרה שיש להמתיקה בכל מחיר? האם אין כל תוקף למושג 'קניין רוחני'? האם נדפסו השירים ברשותם של המשוררים או של בעלי עזבונם, והאם קוצצו באישורם? האין די שירים שלא יחרגו ממידותיהם של תחנות האוטובוס ושלטי החוצות גם אם יובאו בשלמותם? אילו היה מדובר, למשל, ב'אמנות על הדרך', האם היה מישהו מעז להציג שברי פסלים או קרעי תמונות?"

   

  הקבוצה קוראת לעירייה לנקוט פעולה ולחזור ולפרסם שירים בשלמותם. ולדבריהם: "'שירה על הדרך' אולי מקרב משהו לציבור – הדבר הזה אינו שירה. במתכונתו הנוכחית המיזם הוא ביטוי מצער למצבה הקודר של התרבות בכלל – לא של השירה לבדה – במקום ובזמן הזה. מתוך אהבה לשירה והתנערות מן היחס אליה ב'שירה על הדרך', אנו מבקשים: יוצגו שירים בשלמותם, ללא קיצוצים וללא קריקטורות מיותרות".

   

  בין החותמים על העצומה: טוביה ריבנר , אריה סיון, נורית זרחי , עודד פלד, ש. שפרה, יצחק לאור, שמעון זנדבנק, רחל חלפי, אריאל הירשפלד, אמירה הס, ארז ביטון, חדוה הרכבי, ישראל אלירז, רפי וייכרט, מאיה בז'רנו, סלמאן מצאלחה, אגי משעול, ליאת קפלן, טל ניצן, דרור בורשטיין, צביה ליטבסקי, אפרת מישורי וזלי גורביץ'.

   

  למען הנגישות

  המשוררת טל ניצן, החתומה על המכתב, הוסיפה: "מאחר שמה שבוער לנו זה העניין העקרוני ולא הפרטים האישיים-רכילותיים, חשוב לנו שזה יישאר בהגדרה של 'קבוצת משוררים' ולא יירד לפירוט של כמה שמות, כי המסר והיוזמה משותפים לכל אחד ואחת מהחתומים.

   

  "מאחר שכמה וכמה משוררים ואנשי רוח כבר ניסו להידבר עם זוהר שביט, וקיבלו בין היתר תגובה לא עניינית ולא מאוד מכובדת בלשון עדינה ברמה של 'מי שכועס זה משום שלא נכלל בפרויקט', חשוב ביותר להדגיש שבין החתומים בהחלט נמנים משוררים שגדמי שיריהם כן נכללו בפרויקט או אחרים, כמו חתן פרס ישראל טוביה ריבנר, שלא בדיוק זקוקים לכבוד הזה".

   

  לפני מספר שבועות פרסם האמן והסופר יאיר גרבוז במוסף "7 לילות" של ידיעות מאמר באותה הרוח, שם כתב בין היתר: "אין לי ספק שאם נכדיי היו נתקלים בציורו של זך הכחול בין העצים, היו מבקשים שאקנה להם את סרט האנימציה הזה בדי.וי.די. האדם הוא עץ השדה אבל המשורר תלוי על עץ השדרה ולרגליו עוברים ומשתינים הכלבים".

   

  פרופ' זוהר שביט, מיוזמות הפרוייקט, הגיבה לדברים ואמרה ל-ynet: "קראתי

  בתשומת לב את המכתב שעליו חתומים סופרים ומשוררים שדעתם חשובה לנו. מפעל 'שירה על הדרך' מתעדכן ומשתכלל מדי שנה, ולקראת השנה הבאה בהחלט ניקח את הרעיונות שהועלו במכתב לתשומת ליבנו.

   

  "לעצם העניין, המטרה של 'שירה על הדרך' היא לקרב את מיטב השירה העברית והעולמית לציבור הרחב, והתגובות הנלהבות מלמדות שהצלחנו בכך. לדוגמה, מאות מתושבי העיר השתתפו השנה בתחרות השירה השנתית ובעקבות פניות רבות אף הודענו כי נפתח את התחרות לכל תושבי המדינה. מטבע הדברים, לא ניתן לפרסם שירים במלואם על לוחות מודעות או על משאיות אשפה. אולם לדעתנו, הפרסום של בתי שיר במרחב הציבורי מנגיש אותם באופן שמביא רבים לחזור ולקרוא שירים – לעיתים נשכחים – ואהובים במלואם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סקר גרופ בע"מ
  "שירה על הדרך". למטה משתינים הכלבים
  צילום: סקר גרופ בע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים