שתף קטע נבחר

זירת הקניות

שיאן התקלות ברמת חובב: המ' להגנת הסביבה

בחברה לשירותי איכות הסביבה - מונופול הטמנת הפסולת המסוכנת, הכפוף למשרד להגנת הסביבה - אירעו אשתקד שבעה מתוך 32 אירועי החומרים המסוכנים בתחומי מועצת רמת חובב. דו"ח מגלה: יש שיפור בפליטת הרעלים אך במקביל במספר תרכובות רעילות ומסוכנות יש עלייה בקצב הפליטות

החברה לשירותי איכות הסביבה ברמת חובב, הכתובת הבלעדית במדינת ישראל להטמנת פסולת מסוכנת, פועלת מאז הקמתה בשנת 90' כמונופול הכפוף למשרד להגנת הסביבה. דווקא בשל כך מפתיע לגלות כי חברה זו, לצד מפעל "תרכובות ברום", זוכות לתואר המפוקפק "שיאניות אירועי החומרים המסוכנים ברמת חובב" לשנת 2007.

 

דו"ח המציאות הסביבתית של המועצה התעשייתית מגלה כי מבין 32 אירועי החומרים המסוכנים שאירעו ברמת חובב בשנת 2007 - שבעה מהם התרחשו בחברה הפועלת תחת אחריות המשרד להגנת הסביבה. שמונה אירועים נוספים אירעו במפעל "תרכובות ברום". 

 

בתשע השנים האחרונות, אגב, אירעו בחברה לשירותי איכות הסביבה למעלה מעשרה אירועי חומרים מסוכנים בשנה - ממוצע הנחשב גבוה מאוד ביחס לשאר מפעלי רמת חובב. לשם השוואה, במפעל "מכתשים" אירעו בשנים אלה בממוצע שלושה אירועים בשנה, ובמפעל "כימאגיס" (לייצור תקופות ומוצרי קוסמטיקה - י.ע-ד) אירעו בממוצע פחות משניים בשנה.

 

פליטת חומרים מסוכנת נמשכת

דו"ח המציאות הסביבתית מסכם כאמור, זו השנה הרביעית ברציפות, את כל פעולות הניטור השוטפות של היחידה לאיכות סביבה במועצה. בין 500 עמודיו, מפורטים גם מחקרים וסקרים שביצעה היחידה וכן דו"חות מטעם צוותי מחקר ואקדמיה - המתייחסים לניטור התת קרקעי ולניטור הנחלים ומי השיטפונות באזור.

 

אחת מהנקודות האופטימיות בדו"ח היא הקביעה כי מספרם הכולל של אירועי החומרים המסוכנים במועצה הולך ויורד משנה לשנה. כמו כן, גם מגמת הזיהום בנחלים הולכת ויורדת.  

 

עם זאת, בהיבטים אחרים של פעילות מפעלי המועצה מעלה הדו"ח ממצאים מדאיגים. כך למשל בדיקת ארובות המפעלים מגלה כי בשנת 2007, לצד ירידה בקצבי הפליטה של מספר תרכובות רעילות, חלה גם עלייה בכמה מהן. בין החומרים שבהם התגלתה עלייה מצוי גם מתילן כלוריד, חומר שחשיפה לריכוזים גבוהים שלו משפיעה על מערכת העצבים ואף עלולה לגרום לסרטן. חומר נוסף ממנו אותרו ריכוזים גבוהים יותר הינו מתילן ברומיד, חומר שפרט להיותו אחד מהחומרים המזיקים לשכבת האוזון, נחשב לרעיל ולמזיק לבריאות.

 

ממצאים מדאיגים נוספים העולים מן הדו"ח נוגעים גם בריכוזי חומרים שנמצאו בסמוך ליישובים. בדיקות שבוצעו באזור ירוחם, צאלים ושדה בוקר, מצאו בקרבת בריכות החימצון הסמוכות לישובים ריכוזים של מאות ועשרות חל"ב (חלקיקים לביליון - י.ע-ד) של מימן גופרי - המוגדר כגז רעיל ביותר.

 

תגובת החברה לשירותי איכות סביבה: כל האירועים המצוינים בדוח הוגדרו על ידי המועצה וגורמי האכיפה כאירועים פנים מפעליים, שבהם לא נגרם כל נזק לסביבה. יש לציין כי על פי תנאי רשיון העסק של החברה והגברת השקיפות בפעילותה, מדווחים היום אירועים אשר בעבר לא ניתנה להם התייחסות. מדובר באירועים זניחים כגון נפילת חבית, פגיעה בשק אחסון או שריפה של משטח עץ.

 

ממפעל "תרכובות ברום" נמסר: "כפי שנכתב בדוח, החל משנת 2002 החלה הפחתה במספר האירועים במפעל ובחומרתם. בנוסף, במסגרת מדיניותה בתחום איכות הסביבה, משקיעה החברה בשנים האחרונות מיליוני דולרים בהקמת ושיפור מערכות ופתרונות אקולוגיים תוך התאמה לטכנולוגיה הזמינה המתקדמת ביותר (BAT).

מדיניות החברה לשקיפות ודיווח מיידי לרשויות בזמן אמת על האירועים, באה לידי ביטוי בדו"ח המועצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן של החברה לשירותי איכות סביבה ברמת חובב
מגמת ירידה. אירוע חומרים מסוכנים ברמת חובב. ארכיון
מומלצים