שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי היה ספרטקוס?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: רציתי לדעת, האם הסרט "ספרטקוס" מבוסס על מקרה אמיתי בהיסטוריה? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, אכן "ספרטקוס", סרטו של הבימאי סטנלי קובריק מבוסס באופן כללי על סיפורו ההיסטורי של גלדיאטור בשם ספרטקוס, שהנהיג
  מרד עבדים באיטליה נגד האימפריה הרומית בשנים 73 - 71 לפני הספירה. 

   

  הסברה ההיסטורית המקובלת היא כי ספרטקוס (יליד צפון חבל תראקיה, בבולגריה של ימינו) היה איש צבא רומאי שערק ונעשה שודד. כאשר נתפס על ידי הרומאים נמכר כעבד למנהל בית ספר לגלדיאטורים בקפואה שבדרום איטליה. ב- 73 לפני הספירה נמלט מבעליו, בחברת כ- 70 גלדיאטורים/עבדים נוספים. חבורת הנמלטים מצאה מקלט בהר וזוב, שם הצטרפו אליהם בהדרגה עוד עבדים נמלטים, ויחדיו עסקו במעשי שוד וביזה באזור. 

   

  על מנת להשיב את הסדר אל כנו נשלח לאזור כוח צבא רומי. בזכות מהלכיו הטקטיים של ספרטקוס הביסו העבדים המורדים (שהיו בנחיתות במספר הלוחמים ובכלי נשק) את הכוח הרומי. לאחר שהביס שני כוחות רומיים נוספים, השתלט ספרטקוס למעשה על איזור דרום איטליה. בה בעת הצטרפו לשורות צבאו עבדים נמלטים ועבדים ששיחרר, עד שלבסוף מנה צבאו כ-90,000 תראקים, קלטים, גרמנים, גאלים ובני עמים אחרים.

   

  מטרתו של ספרטקוס היתה להוביל את צבאו צפונה אל הרי האלפים, ומשם לאפשר לאנשיו לחזור לארצות מולדתם (שמהן נלקחו על ידי הרומאים). ספרטקוס החל במסע ונחל מספר נצחונות נוספים, אך רבים מאנשיו סירבו לצאת מאיטליה והעדיפו להמשיך במעשי הביזה שם. בלית ברירה הוביל ספרטקוס את צבאו בחזרה דרומה, בניסיון להגיע אל לוקניה ומשם לעבור ולמצוא מקלט בסיציליה. בדרכו פגש בכוחותיו של המצביא הרומי מרקוס קרסוס, שנשלח על ידי שלטונות רומא לסיים את המרד ולמנוע את התפשטותו ברחבי הארץ.  

   


  מהלכיו של ספרטקוס במהלך מרד העבדים (73 -71 לפני הספירה) - להגדלה לחצו על המפה

   

  בעזרת שמונת לגיונותיו הצליח קרסוס למנוע מספרטקוס את המעבר לסיציליה ודחק את צבאו למערב "בוהן המגף" של איטליה. בקרב המכריע בין הצבאות הביס קרסוס את המורדים וספרטקוס נהרג. לאחר מותו הפך ספרטקוס לאגדה, כעבד שהעז לצאת למלחמה על חירותו וחירות אנשיו מול הכוח העצום של רומא העתיקה. בעת העתיקה נחשבה המערכה שהנהיג למרד העבדים הגדול ביותר.  

   

  סיפור חייו של ספרטקוס שימש בסיס ליצירות רבות, ביניהן ספרו של הווארד פאסט, "ספרטקוס", ומאוחר יותר - הלהיט הקולנועי "ספרטקוס" (1960) שאותו ציינת, בכיכובו של קירק דאגלס, וכן לבלט שהלחין ארם חצ'טוריאן (1954). אגב, בלט זה כמעט לא הועלה על בימות העולם לפני שנות ה-70 הראשונות, שאז נבחר אחד מפרקיו (האדג'ו) כנעימת הנושא לסדרת טלוויזיה בריטית בשם "קו אונידין". בעקבות הצלחתה זכה גם הבלט של חצ'טוריאן לפופולריות רבה, וכיום הוא מוצג לעתים תכופות יותר.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                         לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet

   


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ספרטקוס מנצח בקרב כגלדיאטור (הדפס מהמאה ה-19)
  איור: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים