שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ממה עושים אספלט?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: רציתי לדעת, ממה עושים אספלט, החומר שעושים איתו כבישים?

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, אספלט הוא חומר שימושי, מוצק או מוצק-למחצה, שצבעו חום כהה עד שחור; במצבו המוצק, יש לו בוהק אופייני. הוא מצוי
  בטבע כמינרל, אחד מסוגי הביטומן, אך לרוב הוא מופק כשארית של נפט גולמי, הנותרת בתום הזיקוק. האספלט שייך לקבוצה הכללית מאוד של חומרים הקרויים בשם המשותף זפת, שתכונותיהם כוללות חסינות בפני מים ונוחות עיבוד. 

   

  השימוש העיקרי של אספלט בימינו הוא כפי שציינת בשאלתך, ציפוי כבישים - החל בריסוס אספלט נוזלי על דרכי עפר כדי לתת להן מעט עמידות, וכלה במריחת שכבה עבה של אספלט על משטח של בטון או חצץ. בשימוש אחרון זה נהוג לערבב את האספלט במלט, בחול או בחומרים אחרים כדי לתת לו חוזק רב יותר. ציפוי האספלט מגן על חומר הכביש מפני חדירת מים העלולה לגרום להתפוררותו, ויוצר משטח גמיש במקצת לשיכוך טלטוליהם של כלי הרכב הנעים עליו. 

   

  שמו העברי המקורי של האספלט הוא חֵמָר (ולכן אין לקרוא בשם זה את החרסיות המשמשות את הקדרים, ששמן העברי הוא חֹמֶר). הוא היה ידוע לאבותינו בצורת גושים שעלו מפעם לפעם אל פני ים המלח ונמצאו גם סביב חופיו, ככתוב בספר בראשית (י"א ג'), "וְעֵמֶק הַשִׂדִּים בֶּאֱרֹת בֶּאֱרֹת חֵמָר", אחרי מהפכת סדום ועמורה. מקור הגושים הוא במרבצי אספלט המצויים מתחת לקרקעית ים המלח.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.  

                              

                         לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ממה עושים אספלט?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים