שתף קטע נבחר

הרשות העבירה לעזה 72 מ' שקל דרך ישראל

בפעם השנייה בתוך שבועיים, ולמרות סגירת המעברים: מכונית ישראלית של חברת ברינקס העבירה במעבר ארז כסף מזומן של הרשות הפלסטינית לידי הבנק הפלסטיני בעזה. הסיבה הפעם: מחסור במזומנים בבנק בגלל משיכת יתר של החמאס

ישראל העבירה היום (ג') 72 מיליון שקלים במזומן דרך מעבר ארז מבנקים בגדה לבנק פלסטין ברצועת עזה, שנקלע למצוקת מזומנים לאחר שהחמאס משך ממנו כספים שהפקיד בו כדי לשלם שכר לאנשיו. זאת, למרות סגירת מעברי הגבול בין ישראל לרצועה. 

 

ממשלת ישראל הסכימה לבקשת הרשות להעביר את הכספים לאחר שראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, הבטיח לשר הביטחון, אהוד ברק, שהכספים שיועברו לבנק לא יגיעו לידי החמאס ולא ישמשו לצורכי טרור. זאת, למרות שהכסף בא, למעשה, במקום כסף שמשכו אנשי החמאס.

 

את הכסף העבירה חברת ברינקס. לקראת העברת הכספים הורחקו ממעבר הגבול העיתונאים וצוותי הצילום והתבקשו להישאר מרחוק. שלדברי גורמים במסוף הובאו במכונית אחת משוריינת, מדובר בשטרות של 100 ו-200 שקלים ולא בשטרות של 20 שקלים, למרות שלדברי גורמים בעזה, הפלסטינים ביקשו גם את השטרות הללו שהם עמידים יותר ובטוחים לשימוש.

 

העברת הכספים התבצעה גב אל גב כמו בעת העברת פצועים. הפלסטינים שלחו למעבר הגבול מכונית משוריינת של הבנק הפלסטיני, והכספים הועברים בארגזים גדולים שהמועמסו על גבי מלגזות ממכונית אל מכונית.

 

גורמים ביטחוניים אומרים שפיאד ביקש את העברת הכספים לצורך תשלומים ומשכורות גם לאנשי הרשות לדבריו.

 

תושבים באזור: "בושה וחרפה"

עופר ליברמן תושב קיבוץ ניר עם מראשי וועד הפעולה באיזור אמר ל-ynet כי הוא מופתע מאוד לשמוע על העברת הכספים. רק לפני כחודש הוא וחבריו חסמו את מעבר קרני לאחר נפילת רקטות קאסם למעבר סחורות. "אני חושב שזו טעות ובושה וחרפה"

 

"כל הכבוד לשר הביטחון שהורה על סגירת המעבר לאחר נפילת הרקטה, אבל לא ייתכן שבאותה נשימה יעבירו כספים, הזה הרבה יותר גרוע מהעברת סחורות. אתמול נפלה רקטה, ונפילה כזו אחרי שקטו יחסי היא הרבה יותר גרועה מימים אחרים. אני גם לא קונה את הטענות של החמאס שהכסף משמש לכל מיני תשלומים, הם הרי לא עומדים במילתם".

 

העברה שניה בתוך שבועיים

מדובר בפעם השנייה בתוך כשבועיים שישראל מעבירה כספים לרשות הפלסטינית. בפעם הקודמת החליף בנק ישראל לבנקים ברשות 17 מיליון שקלים דרך מעבר ארז תמורת כסף ישראלי שהתבלה ברשות.

 

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בהעברת כספים ממשלתית שנעשתה על ידי משרד הביטחון. בנק ישראל לא היה מעורב בעניין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רצועת עזה: האנשים במצור, הכסף לחמאס נכנס
צילום: AFP
מומלצים