שתף קטע נבחר

שטרית: יצומצם מספר החברים במועצות המקומיות

שר הפנים, מאיר שטרית, חתם על צו המורה על צמצום מספר חברי המועצה ברשויות המקומיות. לדבריו, הצמצום ישפר את יכולתם של ראשי הרשויות להקים קואליציה, מבלי לשלם מחיר יקר. עם זאת, לא כולם מרוצים

שר הפנים, מאיר שטרית, חתם אמש (יום ג') על צו המורה על צמצום מספר חברי המועצה ברשויות מקומיות, החל מהבחירות שייערכו בנובמבר. שטרית הדגיש, כי "החתימה על הצו נועדה לשפר באופן ניכר את יכולת ראשי הרשויות המקומיות לנהל את הרשות ולהקים קואליציה, מבלי לשלם מחירים יקרים, למנוע פיצולים וריבוי סיעות והקמת מועצות לעומתיות".

 

ממשרד הפנים נמסר, כי בהתאם לצו, מספר חברי המועצה ברשויות יצומצם באופן ניכר. כך לדוגמא, מספר חברי המועצה המרבי בעירייה המונה מעל 350 אלף ושבים יעמוד על 27 חברים לעומת המצב כיום, בו המספר המרבי עומד על 31 חברים. במועצות מקומיות המונות מעל 25 אלף תושבים תושבים יוכלו לכהן לכל היותר 15 חברי מועצה לעומת המצב כיום המאפשר כהונת 21 חברי מועצה.

 

שר הפנים הדגיש כי השינוי זכה לתמיכת המרכז לשלטון מקומי ולראשי רשויות רבים, אך ברשויות המקומיות נשמעו גם התנגדויות להחלטה. תמי זנדברג, המתמודדת מטעם רשימת מרצ למועצת עיריית תל אביב, אמרה כי "אין שום היגיון בצמצום מספרם של חברי מועצות הערים".

 

לדבריה, "אם המהלך היה מלווה בחיזוק מעמדם והרחבת סמכויותיהם של חברי המועצה שכן ייכהנו לבסוף, אולי אפשר היה לקבל אותו ברוח חיובית. אלא שהחלטת שר הפנים תוביל לפגיעה קשה במשחק הדמוקרטי ברשויות המקומיות, ותחזק את ראשי הערים החזקים ממילא על חשבון החלשת הגוף המפקח - מועצות הערים".

 

גם יו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר, איתי שונשיין, המתמודד למועצת עיריית פתח תקווה,

מתנגד להחלטת שר הפנים. לדבריו, "מדובר בהחלטה שעלולה לפגוע בייצוג של סקטורים מסוימים ופשוט למחוק את ייצוגם ממועצות הערים. אני מכיר רשימות של צעירים שמתמודדים בערים רבות ועלולים עצמם מחוץ למועצת העיר רק בגלל ההחלטה הזו. בנוסף, לא הגיוני שהחלטה כזו תיפול סמוך מאוד למועד הבחירות, אחרי שהמועמדים כבר מוכנים ומסתמכים על המצב הקיים כיום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית. מדגיש כי זכה לתמיכה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים