שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הפגנת ענק בגאורגיה: רוסיה, עזבי אותנו בשקט

זמן קצר לאחר שנשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, הורה לכוחותיו להפסיק את הלחימה נגד גאורגיה, התאספו רבבות בני אדם בכיכר הפרלמנט בטביליסי. הם מחו נגד המעצמה מצפון והביעו תמיכה בנשיאם, מיכאיל סאאקשווילי. בנאומו קרא הנשיא: "נפרוש מחבר העמים, ונקרא למדינות נוספות לעשות זאת". שליח ynet מדווח מהכיכר שראתה לאחרונה לא מעט הפגנות - דווקא נגד סאאקשווילי

יותר מ-150 אלף אזרחים גאורגים התאספו בצהריים (יום ג') בכיכר הגדולה מול בניין הפרלמנט בטביליסי, להפגנת תמיכה בנשיאם, מיכאיל סאאקשווילי. בשנה האחרונה ראתה הכיכר לא מעט הפגנות - מרביתן הפגנות אופוזיציה נגד הנשיא - אולם הפעם, הפגנת הענק מכוונת נגד המעצמה מצפון.

 

מלחמה בקווקז - עדכונים אחרונים:

 

הנשיא עצמו אמר להמונים: "גאורגיה עשתה כל מאמץ דיפלומטי למצוא פתרון של שלום למשבר". הוא אף הבהיר כי בכוונתו להוציא את ארצו מחבר המדינות העצמאיות (CIS), ארגון המאגד את הרפובליקות הסובייטיות לשעבר. "אנחנו עוזבים את הארגון לתמיד - ואני קורא למדינות נוספות לפרוש מהמוסד הזה, שמנוהל על ידי רוסיה".

 

האלפים הגיעו להפגנה כאשר הם עטופים בדגלי הלאום גאים ונחושים לתמוך בדמוקרטיה שלהם. ניכר כי לא מעט מהמפגינים הם צעירים שמבקשים להדגיש את מחויבותם למדינה ולביטחונה. "גאורגיה! גאורגיה!", זעקו המפגינים, והניפו שלטים בגנות ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין, שעליהם נכתב "פוטין - פושע מלחמה".

 

הכיכר שפעה צעירים - הם אינם הדור הישן ולא מפחדים מרוסיה - אלא נולדו לתוך דמוקרטיה ורוצים בדמוקרטיה. בהפגנת התמיכה בנשיא ביקקשו המשתתפים להעביר מסר מאד ברור לרוסים - עזבו אותנו בשקט. אחד המפגינים סיפר ל-ynet על חשיבות ההפגנה. "מה זאת אומרת לתת את הראש של הנשיא שלנו?", שאל ומיהר להשיב: "יש לנו בחירות כל ארבע שנים. אנחנו נחליט אם להחליף נשיא - ולא רוסיה". 


צעירים בדרכם להפגנה הגדולה (צילום: צור שיזף, טביליסי)

 

מנציבות הפליטים העליונה של האו"ם (UNHCR) נמסר כי כמעט 100 אלף בני אדם הפכו לעקורים כתוצאה מהלחימה בקווקז. ההערכה מבוססת על נתונים שהתקבלו מממשלות רוסיה וגאורגיה, והיא כוללת כ-56 אלף תושבי העיירה הגאורגית גורי שנסו מבתיהם אל עבר הבירה, וכ-80 אחוזים מאוכלוסייתה של דרום אוסטיה, שמנתה קודם לסכסוך 60 אלף איש. ארגוני סיוע וסוכנויות בינלאומיות הזהירו כי מצבם של העקורים הולך ומידרדר.

 

מוקדם יותר בירכה גאורגיה על הודעתו של נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי הורה לסיים את הפעילות הצבאית הרוסית. "קיבלתי החלטה לשים סוף למבצע שנועד לאלץ את השלטונות הגאורגיים לפעול בדרך השלום", אמר מדבדב. עם זאת, ראש ממשלת גאורגיה, לאדו גורגנידזה, ביקש הוכחות לכוונות רוסיה. "עד שזה יקרה, אנחנו מוכנים לכל תרחיש", אמר.

 

אך למרות ההודעה הרוסית, טענה ממשלת גאורגיה כי מטוסי קרב רוסיים הוסיפו לתקוף כפרים גאורגים הסמוכים לדרום אוסטיה. "על אף שנשיא רוסיה הכריז מוקדם יותר על סוף הפעילות הצבאית נגד גאורגיה, כרגע עדיין מפציצים מטוסי קרב רוסיים שני כפרים גאורגים מחוץ לדרום אוסטיה", נכתב בהודעה שפרסמה הממשלה.

 

לפני הודעת נשיא רוסיה, המשיכה הלחימה במלוא העוז.

מטוסי קרב רוסים הטילו פגזים על העיר גורי, גבו את חייהם של לפחות חמישה בני אדם, ופצעו תושבים נוספים. כתב סוכנות הידיעות רויטרס מסר כי ראה חמש גופות מוטלות ברחוב, וארבעה תושבים נוספים נפצעו בהתקפה.

 

לבקשת משרד החוץ, שיגרה הבוקר חברת "אל על" מטוס חילוץ מיוחד לטביליסי. שלוש טיסות נוספות מגאורגיה לישראל צפויות לצאת במהלך היום, בשל מספרם הרב של הישראלים שממתינים בשגרירות ישראל. מאיר זרובסקי, מטייל בגאורגיה שמבקש לחזור לארץ סיפר, כי "יש פה בלאגן גדול והמוני אנשים הגיעו לשגרירות יחד איתנו. כולם מחוממים מעצבים". במשרד החוץ הדגישו, כי לכל הישראלים יש מקום על הטיסות לארץ.

 

בתוך כך, הכריז בצהריים נשיא דרום אוסטיה, אדוארד קוקויטי שוב כי הוא מעוניין לאחד את המחוז הבדלני שאותו הוא מנהיג עם צפון אוסטיה, הנמצאת בשטח רוסיה. "אמרנו זאת בעבר, ואומר זאת שוב - אנו איננו רבים, אנחנו עם מפולג. אין ספק שאנחנו מעוניינים להתאחד עם צפון אוסטיה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עצרו את רוסיה". מפגינים בכיכר
צילום: צור שיזף
ישראלים ממתינים לחזור הביתה
צילום: צור שיזף
מומלצים