שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נשיא גאורגיה: הרוסים ממשיכים לתקוף אזרחים

"שמענו שהם הפסיקו את הלחימה, אך אחרי ההודעה הרוסית נמשכו ההפצצות", האשים הנשיא מיכאיל סאאקשווילי במסיבת עיתונאים בטביליסי, בתום עצרת בהשתתפות כ-150 אלף תומכים. מוקדם יותר הודיע נשיא רוסיה על השעיית המבצע הצבאי. "קיבלתי דיווחים על הוצאות להורג של גאורגים באבחזיה ועל אנשים שהושמו במחנות", אמר סאאקשווילי

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, האשים היום (ג') במסיבת עיתונאים שכינס בתום עצרת בהשתתפות רבבות תומכים בבירה טביליסי, כי הכוחות הרוסים ממשיכים בפעילותם חרף ההודעה על הפסקת הלחימה. "שמענו שהם הפסיקו את הלחימה, אך אחרי ההודעה היו מספר מקרי הרג וההפצצות נמשכו". סאאקשווילי טען שהרוסים מבצעים טיהור אתני של אוכלוסיה גאורגית באבחזיה וקרא לעולם לעצור "מסע הטרור" הרוסי.

 

מלחמה בקווקז - עדכונים אחרונים:

 

"רוסיה הורגת את החירות של גאורגיה", אמר סאאקשווילי, שעות ספורות לאחר הודעת רוסיה על הפסקת הלחימה נגד גאורגיה. הוא הדגיש כי קיבל דיווחים על תקיפות רוסיות על מטרות אזרחיות, במיוחד במחוז הבדלני המערבי אבחזיה. "דרושות עדויות נוספות להפסקת הפעולות הצבאיות של הרוסים", אמר סאאקשווילי. הבית הלבן הודיע שהוא מנסה להעריך את נכונותה של ההודעה הרוסית על הפסקת הלחימה. משרד ההגנה הרוסי מצדו טען כי תותחים גאורגים ממשיכים להפגיז עמדות בדרום אוסטיה.

בעודו נואם בכיכר מול בניין הפרלמנט בבירה הגאורגית, דיווחו עדי ראייה כי יותר מ-130 כלי רכב של הצבא הרוסים נעו משטח גאורגיה לכיוון מובלעת קודורי הגאורגית במחוז הבדלני המערבי אבחזיה. המובלעת היא האזור היחיד במחוז שעודנו בשליטת ממשלת גאורגיה באבחזיה. הנשיא הגאורגי אמר כי ממשלתו תכריז על שני המחוזות הבדלנים כשטחים כבושים ותראה במשקיפים הרוסים ככוחות כובשים.

 

"לעולם לא ניכנע"

סאאקשווילי אמר כי "יש התפתחויות מדאיגות בשעות האחרונות ובימים האחרונים באבחזיה, האזור היחיד שבו נעשה טיהור אתני באוכלוסיה גאורגית". לדבריו, "קיבלתי דיווחים מדאיגים על הוצאות להורג, וחלק מהאנשים הושמו במחנות". הוא סיפר כי ההפצצות בבירת המחוז הבדלני דרום אוסטיה, שבו פרצה הלחימה לפני חמישה ימים, נמשכו במשך 48 שעות וכי "שמענו על הוצאות להורג גם שם".

 

הנשיא הגאורגי ציין כי הרוסים "פגעו בצינור המרכזי שעובר בגאורגיה, זו הייתה מתקפה חריפה וזה אומר לכם מה המטרה האמיתית של המבצע". הוא ציין כי הרוסים פגעו בתחנות משטרה מהאוויר ובשוטרים למרות ש"הם יודעים שהמשטרה הגאורגית חמושה קלות והיא לא חלק מהצבא. זה מביא לאי סדר ושובר את השלטון, מדובר בטקטיקה שנועדה לחתור תחת מבנה המדינה". עם זאת הבהיר: "המסר שלנו אליהם - לא משנה מה הם יעשו, לא משנה כמה יפציצו אותנו - אנחנו לא נוותר על חירותנו וגאורגיה לעולם לא תיכנע".


גאורגים מפגינים תמיכה בנשיאם בבירה טביליסי, היום (צילום: AFP)

 

יותר מ-150 אלף אזרחים גאורגים התאספו בצהריים בכיכר הגדולה מול בניין הפרלמנט בטביליסי, להפגנת תמיכה בנשיאם. בשנה האחרונה ראתה הכיכר לא מעט הפגנות - מרביתן הפגנות אופוזיציה נגד הנשיא - אולם הפעם, הפגנת הענק מכוונת נגד המעצמה מצפון. ההפגנה הסתיימה באווירה חגגית ובמצעד שהתמשך לאורך רוסטאוולי ולכיכר החירות עם הפסל המוזהב של גיאורגיה. 

 

נאט"ו: ההודעה הרוסית לא מספיקה

בעצרת אמר הנשיא להמונים כי "גאורגיה עשתה כל מאמץ דיפלומטי למצוא פתרון של שלום למשבר". הוא אף הבהיר כי בכוונתו להוציא את ארצו מחבר המדינות העצמאיות (CIS), ארגון המאגד את הרפובליקות הסובייטיות לשעבר. "אנחנו עוזבים את הארגון לתמיד - ואני קורא למדינות נוספות לפרוש מהמוסד הזה, שמנוהל על ידי רוסיה".

 

מנציבות הפליטים העליונה של האו"ם (UNHCR) נמסר כי כמעט 100 אלף בני אדם הפכו לעקורים כתוצאה מהלחימה בקווקז. ההערכה מבוססת על נתונים שהתקבלו מממשלות רוסיה וגאורגיה, והיא כוללת כ-56 אלף תושבי העיירה הגאורגית גורי שנסו מבתיהם אל עבר הבירה, וכ-80 אחוזים מאוכלוסייתה של דרום אוסטיה, שמנתה קודם לסכסוך 60 אלף איש. ארגוני סיוע וסוכנויות בינלאומיות הזהירו כי מצבם של העקורים הולך ומידרדר.

 

מזכ"ל נאט"ו, יאפ דה הופ סחפר, אמר כי ההודעה הרוסית על הפסקת המבצע הצבאי היא "צעד ראשון חשוב", אך אינה מספקת. לדבריו, על הכוחות הרוסים והגאורגים לשוב לעמדות שבהן היו ב-6 באוגוסט, יום לפני פרוץ הלחימה. הוא כינה את גאורגיה "חברה ושותפה מכובדת מאוד של נאט" וציין כי נותרה מועמדת להצטרפות לברית הצבאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סאאקשווילי בעצרת בטביליסי
צילום: רויטרס
טנק רוסי על רקע השקיעה, אמש
צילום: רויטרס
מומלצים