שתף קטע נבחר

שגריר מצרים לשעבר: נשלחתי כקצין מודיעין

מוחמד בסיוני פתח פה גדול על הנעשה בישראל, במהלך הרצאה פומבית שנשא במצרים. לדבריו, נשלח בידי המצרים לא כשגריר, אלא כדי להישתל כקצין מודיעין. את קליטת העולים מרוסיה כינה "כישלון". את הרב עובדיה יוסף כינה "חבר", אך טען שמובארק אמר עליו שהוא "איש מוזר". על לבני ומופז אמר שהם "מועמדים רעים". ועל אריאל שרון - "גופה ישנה"

ישראלים יקרים, תשמעו מה יש לשגריר לשעבר לומר עליכם. לא בטוח ששגריר מצרים בישראל לשעבר מוחמד בסיוני הניח שדבריו יזכו לפרסום כה נרחב ובכל זאת - בדברים שנשא בכנס שנערך בספרייה הלאומית באלכסנדריה ביום שבת האחרון יש כמה פרטים שלא בהכרח ינעמו לאוזניים ישראליות.

 

"אין דבר כזה חברות. אני הלכתי לעבוד שם ואין דבר כזה חברות אמיתית בעבודה. חוץ מזה אני נשלחתי לשם כדי להישתל שם כקצין מודיעין ולא בגלל האופי שלי. אתם באמת חושבים שאני עבדתי שם כשגריר?" תהה בסיוני, שהוחזר לקהיר מעט לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה. בהמשך הכחיש השגריר לשעבר כי יש לו חברים ישראלים וכינה את זיכרונותיו מכאן כ"מרים".

 

למרות זאת, בחר בסיוני לתאר את מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף כמי שהיה חבר שלו. בסיוני אף הוסיף בהקשר זה כי בעבר, כאשר הביא את הרב יוסף להיפגש עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר הנשיא בתום הפגישה: "אתה, בסיוני, מביא לי אנשים מוזרים".

 

"אין דבר כזה חברה ישראלית"

בסיוני סירב בהמשך דבריו לכנות את ישראל כ"אי של דמוקרטיה" ואמר כי העדות לכך היא היחס הרע שהיא מעניקה לערביי ישראל. "אין דבר כזה חברה ישראלית באמת, אלא היא אוסף של מהגרים ממדינות שונות בעולם", אמר.

  

השגריר בסיוני אמר עוד כי במסגרת עליית ההמונים מברית המועצות לשעבר - הגיעו לישראל כ-40 מדעני גרעין, אותם הגדיר "מסוכנים" וטען כי הם מסוגלים לסייע בפיתוח הכושר הגרעיני של ישראל. עם זאת, הוא טען שישראל כשלה בקליטתם. בהקשר זה ציין השגריר לשעבר כי מטאטא הרחובות ברחוב שבו הוא גר בהרצליה - היה פרופסור בטכנולוגיית חלל.

 

דבריו הנוקבים של בסיוני, שיצאו בתחילה במספר עיתונים במצרים, בהם א–דוסתור ומשם לעיתונים ערביים אחרים, עסקו גם בנושאים הפוליטיים בתוך ישראל. בסיוני שלל את האפשרות כי בן עדות המזרח יכול להיבחר לתפקיד ראש הממשלה בישראל וזאת למרות שמשה קצב ושאול מופז הגיעו לעמדות בכירות.

 

"אריאל שרון - גופה ישנה"

במבט פוליטי עדכני אמר בסיוני כי הבחירות המקדימות בקדימה אינן מעניינות אותו וכי ציפי לבני ושאול מופז - שניהם מועמדים רעים. "לא מעניין אותי מי ייבחר, מה שמעניין אותי הוא מי יחיה את תהליך השלום", אמר.

 

בסיוני התייחס אף לראש הממשלה לשעבר וכינה אותו "גופה ישנה". לדבריו, התאים בגופו של שרון מתים, אך הוא חי תודות למכונות שאליהן הוא מחובר ובשל סירובם של הרבנים לנתק אותן.

 

בסיוני ניפק עוד כותרת מעניינת בדבריו, כאשר אישר כי גיסו של נשיא מצרים לשעבר, גמאל עבד אל - נאצר, אשרף מרואן, אכן עבד בשירות המודיעין הישראלי.

 

דובר משרד החוץ לתקשורת ישראלית, יוסי לוי, פרסם בתגובה הודעה, בה נכתב:

"אם הדברים נאמרו, הם אינם ראויים לתגובה. עם זאת, אנו מביעים אכזבה מהתייחסותו של מר בסיוני כלפי מדינה וחברה שקיבלו אותו ואת משפחתו בזרועות פתוחות הן מהבחינה האישית והן כנציגי המדינה הערבית הראשונה שחתמה על חוזה שלום עם ישראל.

 

"דבריו של מר בסיוני - אם אכן נאמרו כפי שפורסם - יותר משהם אומרים משהו על ישראל, הם אומרים הרבה מאוד על האדון בסיוני עצמו".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים