שתף קטע נבחר

"שלילת הורות אכזרית מהולדת ילד ללא אב"

הרב יובל שרלו, שהתיר לרווקות מעל גיל 37 ללדת מתרומת זרע, משיב בשיחה עם ynet לטענות הרב נחום רבינוביץ', שתקף בחריפות את האמהות החד הוריות וכינה אותן "אכזריות". לטענתו, פסיקה בעניין היא בגדר אסון מבחינה הלכתית ומקצועית, וכמוה גם המלצת הרבנים להעדיף הקפאת ביצית. עם זאת הוא מודה: "תרומת זרע - פיתרון קצה למקרים של רווקוּת בגיל מבוגר בלבד"

שבוע בדיוק חלף מאז תקף הרב ד"ר נחום רבינוביץ' בחריפות את הנשים הבוחרות להביא ילדים לעולם מתרומת זרע, והסערה נמשכת. ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב יובל שרלו, שהתיר לפני כשנה לרווקות מבוגרות להקים משפחה חד הורית, מתייחס לראשונה לטענתו של הרב רבינוביץ' בכינוס רבני צֹהר, לפיה אישה הבוחרת בדרך זו היא "אכזרית מאין כמוה". בשיחה עם ynet קובע הרב: "אם זהו הדיון, אז אני סבור שלומר לבחורה שהגיעה לגיל 37 ולא מצאה מי שיתחתן איתה, שלא לממש את ההורות שלה, זה אכזרי יותר, בעיקר כשאין מניעה הלכתית בנושא".

 

הרב שרלו, המשמש בעצמו כחבר הנהלת ארגון צֹהר, מבהיר כי לא שינה את עמדתו בסוגיה, למרות הדברים שנאמרו בכינוס. כחבר בוועדות אתיות ורפואיות העוסקות בנושא הוא סבור כי התערבות הרבנים בשאלה למי מותר ללדת ובעיקר למי אסור היא בגדר אסון מבחינה הלכתית ומקצועית. "אם הרב רבינוביץ' יהיה עקבי הוא צריך לאסור את הלידה כשהורים מתעללים, מסוממים, מוגבלים, חסרי יכולת כלכלית וכדומה, משום שבכל אלה מצבו של הילד הנולד הרבה הרבה יותר גרוע מצמיחה אצל אם אוהבת", הוא טוען, "איפה שמענו על דבר כזה? ההלכה אסרה פעם על מישהו ללדת?".

 

גם את החשש שהביעו הרבנים מכך שההיתר להרות ללא נישואין יעניק לגיטימציה לרווקוּת מאוחרת מבטל הרב שרלו, ואומר: "הדברים האלה של הרבנים מנוגדים לחלוטין למציאות, וגם לגמרות מפורשות הקובעות שהרצון הטבעי של כל אישה הוא לחיות חיי זוגיות, בלי קשר להורות".

  

ומה עם הקפאת ביציות ושמירת האפשרות ללדת גם בגילאים מאוחרים יותר? "רבנים שממליצים על כך מבטיחים הבטחות שווא שאין להן בסיס", קובע הרב, "כמי שמתעסק בנושא ומבין בו לא מעט אני יודע שהסיכוי להצליח בזה הוא כל כך קטן, והניסיון כרוך בפעולות כירורגיות פולשניות בטכנולוגיה מסוכנת. אני לא מבין את הבסיס ההלכתי לזה". 

 

"רק ביישורת האחרונה"

הרב שרלו מדגיש כי הוא מודע לסכנה שבניתוק הקשר שבין הורות לנישואין, ולכן הוא מתיר הריון מתרומת זרע "רק ביישורת האחרונה". לדבריו, "הפיתרון של לידה ללא אב ידוע היא פיתרון קצה, במקרים של גיל מבוגר בלבד. צדיקות ילכו בו ופושעות ייכשלו בו".

  

בכינוס הקיץ של ארגון רבני צֹהר שנערך בשבוע שעבר טען הרב ד"ר נחום רבינוביץ' כי "אישה הבוחרת ללדת ללא נישואין באמצעות תרומת זרע היא אכזרית מאין כמוה". הרב רבינוביץ', המכהן כראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" במעלה אדומים ונחשב לאחד מבכירי פוסקי ההלכה בציונות הדתית, הוסיף כי "הבאת ילד יתום לעולם היא מעשה שלא יעלה על הדעת". לדבריו, "מי שמתכננת ללדת תינוק כזה מרצון רק כדי למלא את הרצונות שלה להיות אמא - אין לך רשעות ואכזריות גדולה מזו. אישה כזו לא ראויה להיות אם לשום יצור אנושי".

  

רב העיר ר"ג ונשיא צֹהר, הרב יעקב אריאל, שהשתתף גם הוא בדיון, הצטרף לדברים והזהיר כי עידוד לכתחילה של לידה ללא נישואין ייתפס כמתן לגיטימציה לרווקות מאוחרת. "אי אפשר לעזור למישהו על חשבון מישהו אחר", אמר הרב, "אין דבר כזה משפחה חד הורית, כמו שאין מרובע שהוא עגול. משפחה זה אבא, אמא וילדים".


פורסם לראשונה 13/08/2008 14:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יובל שרלו
צילום: דב ירדן
מומלצים