שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מדוע פרץ המרד הערבי?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: לאנציקלופדיה שלום, מידע שחסר לי לצרכי לימודים ואשמח אם תוכלו לעזור לי: למה הפלסטינאים פתחו במרד הערבי ב-1936? ונגד מי היה המרד מכוון נגד הבריטים או נגד היהודים? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום, הסיבה העיקרית לפרוץ המרד הערבי נעוצה בחששם של תושביה הערבים של ארץ ישראל מפני השתלטות היהודים על הארץ ורצונם לקדם את מטרותיהם הלאומיות: עם עליית הנאציזם בגרמניה בשנות ה-30 של המאה ה-20 החל גל עלייה המוני לארץ ישראל - העלייה החמישית, מארצות מרכז אירופה. כתוצאה הוכפל מספר היהודים בארץ ישראל בין השנים 1931 - 1936.

   

  העלייה במספר התושבים היהודים עוררה את חששם של התושבים הפלסטינאים, שמא יצירת רוב יהודי בארץ ישראל תחבל בשאיפותיהם הלאומיות. באותן שנים היתה ארץ ישראל נתונה תחת שלטון המנדט הבריטי, בהתאם כוונו מרבית פעולות המרד ברובן נגד שלטון המנדט על מנת להניע אותו לנקוט צעדים לריסון כוחם העולה של היהודים בא"י. במקביל בוצעו פעולות אלימות נגד האוכלוסיה היהודית בארץ. 

   

  ב-19 באפריל 1936 נערך כינוס פעילים פלסטינאים בשכם. בתום הכינוס הוחלט לפתוח בשביתה כללית, ולכונן גוף ציבורי שינהל את המאבק למימוש שאיפותיהם הלאומיות של הפלסטינאים. בראש הגוף,"הוועד הערבי העליון", עמד המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני . כמה ימים לאחר מכן קרא הוועד לתושבים הפלסטינאים להחריף את השביתה, עד אשר ימלא שלטון המנדט אחר דרישות הוועד: עצירת העלייה היהודית, איסור על התושבים היהודים לרכוש קרקעות והקמת מוסדות ממשל עצמאיים לפלסטינאים.  

   

  המרד הערבי לא הצטמצם בפעולות מרי אזרחי בלבד, ובמקביל החל מאבק אלים ביהודים ובבריטים. את עיקר הפעולות האלימות ביצעו קבוצות חמושות מקומיות

  ("כנופיות"), שחלקן פעלו כבר לפני כן וחלקן הוקמו עם תחילת המרד. באפריל 1936 תקף המון פלסטיני את יהודי יפו והשכונות הסמוכות ("מאורעות יפו"). 16 יהודים נרצחו ו-7,000 נאלצו לברוח מבתיהם. כאמור גם שלטון המנדט הבריטי היווה יעד לפעולות אלימות: שיירות צבא ותחנות משטרה הותקפו, ומסילת הברזל הפכה מטרה לפעולות חבלה. עוד מידע על המרד, סיבותיו ותוצאותיו תוכל למצוא בערך - "המרד הערבי ".

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן.

   


   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                         לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet                           

   


   


  פורסם לראשונה 17/08/2008 11:28

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים