שתף קטע נבחר

הסכם: ארה"ב תציב טילים על אדמת פולין

המלחמה בקווקז הובילה לפריצת דרך בדיונים בין נציגי פולין וארה"ב. הערב הושג הסכם מקדים שייאפשר להציב טילי פטריוט אמריקנים על אדמת פולין, בנוסף לכוח צבאי אמריקני קבוע. גורם בכיר:"ההסכם כולל התחייבות אמריקנית לסיוע במקרה של תקיפה מצד מדינה שלישית"

דריסת רגל אמריקנית על גבולה של רוסיה: על רקע המתיחות הבין-מעצמתית בעקבות המלחמה בקווקז, חתמו הערב (יום ה') פולין וארה"ב על הסכם מקדים, שייאפשר לאמריקנים להציב סוללות ליירוט טילים על אדמת פולין. כך אישר ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק: "הגענו להסכם עם האמריקנים. הצדדים מסכמים את העסקה כעת", אמר לרשת TVN הפולנית.

 

הפולנים עיכבו במשך חודשים ארוכים את ההסכם, אבל המלחמה בקווקז הובילה לפריצת דרך. לדברי מקור בוורשה, במסגרת ההסכם דרשה פולין שיתוף פעולה צבאי מוגבר בין שתי המדינות עבור הסכמתה להציב את המערכת בשטחה.

"ההסכם יכלול הצהרה אמריקנית בנוגע לסיוע צבאי במקרה שפולין תותקף או תאויים על ידי מדינה שלישית", אמר המקור. 

 

על פי הדיווח, ההסכם התגבש בתום יומיים של דיונים בין נציגי שתי הארצות בורשה. המקור הבכיר טען כי ההסכמה הפולנית התגבשה לאחר שארצות הברית הגישה לורשה הצעה משופרת, שכללה הצבת סוללת טילי פטריוט, ונוכחות קבועה של כוחות צבא ארצות הברית במדינה.

 

"על פי התנאים, משמעות ההסכם היא בסיס צבאי אמריקני בפולין עד שנת 2012", אמר. לאחר החתימה הצפויה, יועבר ההסכם לפרלמנט הפולני, שיצטרך לאשרו.

 

בתחילת השבוע אמר ראש הממשלה טוסק כי דווקא המשבר האלים בין רוסיה וגאורגיה הוא שיביא להסכמה בין ארצו וארה"ב בנוגע להצבת המערכת. זאת, לאחר שהעימות החייה את החששות מימי המלחמה הקרה. "לא אודיע על הצלחה לפני שהדיו יבש, אך אנו מקבלים מידע על כך שהסכמה אמריקנית לדרישות ממשלתי סבירה יותר מאשר לפני כמה שבועות", אמר טוסק במסיבת עיתונאים.

 

"לאחר מה שקרה בקווקז, ניתן לראות בבירור את חיוניות הערבויות הביטחוניות שישאירו את פולין לא רק עם מתקן (הטילים)", אמר טוסק, "נראה שטיעונים שכאלה נלקחים בחשבון ברצינות רבה יותר מצד ארה"ב", אמר טרם השיחות עם הנציגים האמריקנים. 

 

ההסכם המקדים נולד לאחר שנתיים של מגעים בין שתי המדינות, על רקע התנגדותה העזה של רוסיה להצבת מערכת הטילים במזרח אירופה. צ'כיה כבר חתמה על הסכם עם ארה"ב בדבר הצבת המכ"ם, ואולם השיחות עם פולין נתקלו בקשיים מאז החליף בנובמבר טוסק את ראש הממשלה הקודם, שהיה פרו-אמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
סוללת פטריוט
צילום: חגי אהרון
נוכחות בפולין. הנשיא בוש
צילום: AP
צילום: רויטרס
טוסק. הסכמה
צילום: רויטרס
מומלצים