שתף קטע נבחר

רייס בטביליסי: הפסקת האש מחייבת נסיגה רוסית

מזכירת המדינה קונדוליזה רייס קיימה מסיבת עיתונאים עם נשיא גאורגיה כדי להציג את הסכם הפסקת האש שהושג. רייס קראה לרוסיה להסכים לכניסת משקיפים בינלאומיים לדרום אוסטיה ולאבחזיה. סאאקשווילי מצדו האשים את המערב: אם הייתם מצרפים אותנו לנאט"ו, זה לא היה קורה

"הסכם הפסקת האש, שעליו חתם נשיא גאורגיה, מחייב את רוסיה להסיג את כל כוחותיה. כעת אנו זקוקים לכוח משקיפים בינלאומיים", כך אמרה הערב (יום ו') מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם הנשיא מיכאיל סאאקשווילי בטביליסי.

 

רייס הגיעה לטביליסי לאחר שנועדה בפריז עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. במסיבת העיתונאים היא אמרה כי "שר החוץ של פינלנד העריך שמשקיפים בינלאומיים יוכלו להגיע לגאורגיה תוך ימים ספורים. אני סומכת על שיתוף פעולה מצד רוסיה להתיר את כניסתם".  


רייס וסאאקשווילי בטביליסי (צילום: AFP)

 

עוד אמרה רייס כי "גאורגיה הותקפה, והכוחות הרוסים חייבים לעזוב מיד. העולם צריך לעזור לגאורגיה לשמור על ריבונותה ועל עצמאותה. זו לא 1968 וזו לא הפלישה לצ'כוסלובקיה. העולם החופשי צריך להתמודד עם ההשלכות של המתקפה הזו".

  

נשיא גאורגיה מצדו לא היסס לתקוף את המערב ואף להאשים אותו בחלק מתוצאות המלחמה. זאת, משום שהמערב סירב לקבל את ארצו לברית נאט"ו. הוא אמר בזעם: "אנחנו נשקם את ארצנו, ואנחנו דורשים שהרוסים ייצאו. אני רוצה שהעולם יידע שגאורגיה לעולם לא תסכים לקבל כיבוש של אפילו קילומטר רבוע אחד משטחה הריבוני".

 

סאאקשווילי התייחס להיסטוריה המפוקפקת של רוסיה בימי ברית המועצות. "הטנקים שפלשו בעבר למזרח אירופה ולאפגניסטן פלשו פעם נוספת לרוסיה. מדינת גאורגיה הקטנה, שכבר היתה תחת כיבוש הברברים (הרוסים) במשך 70 שנה, לעולם לא תסכים לעשות זאת פעם נוספת. אני בכיתי כשחומת ברלין נפלה, וחשבתי שאנשי הקג"ב נעלמו לנצח, אבל התברר שטעיתי. לעולם לא נכנע, לעולם לא נסכים לוותר על פיסה משטחנו".

 

רייס נחתה בצהריים בטביליסי ושכנעה את סאאקשווילי לחתום על מסמך הפסקת האש בין ארצו לבין רוסיה, שגובש ביוזמת צרפת והאיחוד האירופי. רייס

הסבירה כי ההסכם אינו כולל יציאה של הכוחות הרוסיים ממחוזות הבדלנים דרום-אוסטיה ואבחזיה, אלא מאפשר למוסקבה לשמור על כוחות המשקיפים במקום. ההסכם אף אינו מתייחס לריבונותה של גאורגיה על מחוזות אלה, אלא מדבר על ריבונותה של המדינה באופן כללי בלבד.

 

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, התייחס אף הוא לעימות בקווקז והפציר ברוסיה לכבד את הסכם הפסקת האש שגובש בין הצדדים. "המלחמה הקרה עברה", אמר בוש, שדרש מרוסיה להוציא את כוחותיה מגאורגיה.

 

מהסוכנות למען פליטים של האו"ם נמסר, כי בעקבות הלחימה באזור נותרו 68 אלף בני אדם ללא קורת גג, רובם מאזור גורי. בנוסף, מספר הפליטים הדרום אוסטיים בגאורגיה נע סביב 34 אלף בני אדם. הסוכנות פועלת לספק תרופות, מקלט, מזון ומים לפליטים.


פורסם לראשונה 15/08/2008 13:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. השיגה הסכם
צילום: רויטרס
הריסות לאחר הפצצה רוסית
צילום: AP
צילום: רויטרס
חיילים רוסים בגאורגיה
צילום: רויטרס
מומלצים