שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עדויות: הרוסים מכריחים גאורגים לנקות רחובות

חיילים רוסים המוצבים בצחינוואלי מכריחים גאורגים לעבוד בניקוי ההרס הרב שגרמו ההפצצות על העיר. החנויות והבתים נבזזו ובתיהם של תושבים ממוצא גאורגי הוצתו. מהצד השני של הגבול, בגורי הנצורה, עתודות המזון במצב קשה והסיוע הבינלאומי נתקל בקשיים. תמונת מצב הומניטרית מאזורי הקרבות

"העבודה הופכת אפילו קופים לבני אדם" - כך התבטא אתמול (שבת) אלה קצין רוסי המוצב בצחינוואלי, הבירה ההרוסה של מחוז דרום-אוסטיה. שבוע של קרבות שהחלו בפלישה גאורגית ונגמרו במתקפת נגד וכיבוש רוסי - הותירו בעיר נזקים עצומים, גופות וכמויות גדולות של נפלים. את הכל צריך לנקות ולביצוע המשימה נבחרו אזרחים גאורגים שנותרו בעיר.

 

מלחמה בקווקז - דיווחים אחרונים:

 

באקט של השפלה הובלו כמה עשרות מהם, בשנות ה-40 וה-50 לחייהם, אל הרחובות והוכרחו לעבוד בניקיון תחת עיניהם הפקוחות של חיילים רוסים ואוסטים. הם אף איימו על צלם של סוכנות הידיעות AP כי ייעצר אם יתעד את המתרחש בעיר הנמצאת כעת תחת שליטה רוסית מלאה.

       

בריחתם של הכוחות הגאורגים הותירה את צחינוואלי חשופה למעשי ביזה והרס. חנויות רבות נשדדו ובתיהם של תושבים ממוצא גאורגי בפרברי העיר הוצתו. שר הפנים הדרום אוסטי, מיכאיל מינדזייב, אמר כי המשטרה המקומית עוצרת את הבוזזים ואף הרגה אחד מהם ביום חמישי. לדבריו, משאיות וכל רכב מסחריים חשודים הנתפסים כשעליהם רהיטים או טלוויזיות - נשרפים. מינדזייב הוסיף כי מדובר בעיקר בכנופיות של כפריים שניצלו את את "המצב המסובך ומתוח" ופשטו על העיר. מצלמות תיעדו את אנשי המיליציות בוזזים לצפייה בסרטון המתעד את הביזה - לחצו כאן.


איסוף מזון עבור הפליטים, היום (צילום: AFP) 

 

כ-80 אחוזים מ-30 אלף תושבי צחינוואלי נמלטו ממנה בעקבות הקרבות. בסוף השבוע החלו חלק התושבים לשוב אליה, רבים רק כדי לגלות את בתיהם ההרוסים. למרות זאת, היום היה היום הראשון בו היה נראה כי העיר חוזרת לסוג של שגרת חיים וברחובות נראו יותר מכוניות מטנקים.

 

ארסן בסטייב, קצין לשעבר בכוחות הדרום אוסטיים, בן 78, שב לצחינוואלי יחד עם אישתו ולנטינה לאחר ששהה בימים האחרונים בעיר ולדיקווקז. לדבריו, מצא את ביתו במצב קשה מאוד והחליט יחד עם אישתו לעבור לבית אחר שבבעלותם בכפר דיסניסה, כ-10 קילומטרים מדרום לעיר. "לא איכפת לי אם הקרבות יתחדשו. אני נשאר כאן גם אם הגאורגים יבואו להרוג אותי".


הרס בכל מקום, צחינוואלי השבוע (צילום: AP) 

 

"עתודות המזון בגורי במצב קשה"

בינתיים בגורי הכבושה, הנמצאת כ-20 קילומטרים מדרום לגבול האוסטי, החלו ארגונים בינלאומיים בפעולות להכנסת מזון וסיוע הומניטרי לתושבים שנותרו בעיר. גם כאן ישנם דיווחים רבים על מעשי ביזה של כנופיות רוסיות ואוסטיות.

 

"אנו מבינים שמצב עתודות המזון בגורי הפך לקשה במיוחד", אמרה לולה קסטרו - בכירה בתוכנית המזון של האו"ם (WFP). "אנו מספקים לרשויות הגאורגיות חטיפי אנרגיה וסוכר, כדי לתמוך בתושבים הפגיעים ביותר הנמצאים בעיר", היא הוסיפה וציינה כי לאזור הועברו גם קופסאות של בשר משומר, פסטה ותה. ארבעה מטוסי סיוע כבר נחתו בבירה טביליסי וסיוע הומניטרי נוסף יוטס למדינה בימים הקרובים.

 

כ-115 אלף בני אדם נותרו ללא קורת גג עקב המלחמה. עובדי הסיוע מטפלים גם ביותר מ-60 אלף פליטים גאורגים וכאלה שנמלטו מדרום אוסטיה. לפחות 30 אלף בני אדם נוספים נמלטו מדרום אוסטיה לצפון אוסטיה וזוכים לטיפול מצד שלטונות רוסיה. תוכנית המזון של האו"ם הודיעה כי בשלב זה נראה שרוסיה עומדת בצורכי הפליטים, אך הארגון מוכן להעניק עזרה נוספת אם תידרש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים