שתף קטע נבחר

היום: השרים ידונו בתקציב - ביטחון או רווחה?

שרי הממשלה ידונו לראשונה בהצעת האוצר לתקציב המדינה לשנת 2009. השר בר און תומך בהשקעה ברווחה, בעוד שר הביטחון ברק מוביל את המתנגדים לתוכנית שתביא לקיצוץ בביטחון

הממשלה תדון היום (ראשון) בתקציב המדינה לשנת 2009, ותצטרך להכריע לטובת אחת משתי חלופות: תקציב שיושקע ברובו בביטחון, או תקציב רווחה. שר האוצר, רוני בר און, תומך בהשקעה ברווחה, אולם העבודה וש"ס צפויות להתנגד להצעה.

 

הדיון, הראשון מבין שניים שתקיים הממשלה, צפוי לארוך שעות ארוכות ויתפוס את חלקה השני ישיבת הממשלה השבועית. במהלך הדיון יציג שר האוצר, רוני בר און, את השינויים המבניים הצפויים בתקציב החדש, ולאחר מכן יציגו סיעות הממשלה את עמודתיהן בנוגע להצעת התקציב.

 

בר-און יציג בפני השרים שתי חלופות לתקציב, האחת מוקדשת ברובה לביטחון, ואילו השניה בנושאי רווחה. השר עצמו תומך בהצעה השניה, ואף צפוי לטעון כי כי אין לדעתו אפשרות לטפל במסגרת תקציב מסוג זה במקביל גם בבעיות הביטחון וגם בענייני הרווחה.

 

ההחלטה הסופית נמצאת בידיהם של שרי הממשלה, בעיצומו של משבר פוליטי המאיים בהקדמת הבחירות, אולם על אף הנסיבות ידרוש בר און מהשרים לשמור על מדיניות כלכלית אחראית. עם הצגת התקציב בשבוע שעבר, הבהיר השר כי מדובר בסוגייה בעייתית.

 

"אנחנו מקיימים דיון פנימי לא פשוט מזה מספר חודשים. זהו דיון קשה ומורכב, גם מול משרד ראש הממשלה. ברקע של הדיונים ושל ההחלטות יש לנו צבר ענק של מחויבויות שעלינו לשלם או לבטל, ובצד השני אנחנו צריכים לשמור כל העת שהתקציב יהיה אחראי, תומך צמיחה ומותאם לאתגרים של המשק", אמר.

 

עם זאת, שבעת שרי העבודה צפויים לתמוך ביושב ראש המפלגה ושר הביטחון, אהוד ברק, התובע שלא לקצץ בתקציב הביטחון. ברק אף הבהיר אמש כי "מול האתגרים שאנו ניצבים בפניהם, בהם איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס, הנהגה שקולה ואחראית אינה יכולה להצביע על קיצוץ בביטחון. אין לנו את הלוקסוס הזה". גם שרי ש"ס עשויים להתנגד להצעה הנוכחית, הפוגעת לטענתם בסעיפי רווחה ותובעים החזרת הקצבאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בר און. בעד רווחה
צילום: אלכס קולומויסקי
ברק. מתנגד לקיצוץ בביטחון
צילום: דניאל בר און - סוכנות ג'יני
מומלצים