שתף קטע נבחר

אולמרט: ברק נעקץ מיתוש - ותקף את ציפורה

בישיבה בה נדון הקיצוץ בתקציב הביטחון, גונן ראש הממשלה על שרת החוץ ואמר: "קם אדם בבוקר, עקץ אותו יתוש והוא החליט לתקוף מישהו בקדימה, במקרה הזה את ציפי". השרים הזכירו שברק כינה אותה "ציפורה" - ולבני אמרה על רקע הגיחוכים: "אין לי בעיה, שני השמות מופיעים בתעודת הזהות שלי"

אולמרט לצד לבני: ראש הממשלה אהוד אולמרט גונן היום (א') בישיבת הממשלה על שרת החוץ ציפי לבני, ועל החלטה 1701 של מועצת הביטחון, אותה קידמה בתום מלחמת לבנון השנייה. "קם אדם בבוקר ועקץ אותו יתוש והחליט לתקוף מישהו בקדימה, במקרה הזה את ציפי", אמר אולמרט, ברומזו להתבטאויותיו של שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק.

 

"החלטה 1701 עשתה שקט בצפון. אילו היינו פחות מדברים היינו פחות מפסידים ויותר מנצחים", הוסיף ראש הממשלה במהלך עימות שהתפתח עם שר התשתיות מהעבודה, בנימין בן-אליעזר. זה החל כוויכוח על תקציב הביטחון ל-2009 במסגרת הדיון בממשלה, והפך להתגוששות פוליטית.


אולמרט ולבני, הבוקר בישיבת הממשלה (צילום: AFP)

 

בן-אליעזר נטל את רשות הדיבור בסוגית הקיצוץ האפשרי, ששרי העבודה מתנגדים לו. "לא למדנו לקח מגרוזיה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות חלשים", אמר. אולמרט ענה לו בציניות: "למדנו. למדנו שלא נתקוף את רוסיה", ועורר קולות צחוק בקרב השרים. "אם לא נאמר שאנו חלשים - לא נהיה חלשים", הוסיף ראש הממשלה.

 

שר התשתיות לא ויתר: "אני שומע ערבית ושומע את נסראללה ואני מאמין לו שהוא מתחמש".

 כאן התערבה לבני ואמרה: "אתה יכול להקשיב לראשי מערכת הביטחון בישיבות הקבינט שדוברים עברית, ואומרים שההחלטה הזאת שינתה לחלוטין את המצב בדרום לבנון".

 

אולמרט, שהותקף גם הוא בעבר על חדלונה של החלטת מועצת הביטחון, השיב לבן-אליעזר: "אם כמה שרים היו לומדים על החלטה 1701 יותר ומדברים פחות, לא היינו משדרים חולשה. מישהו קם בבוקר, עקץ אותו יתוש, מרגיש צורך לתקוף מישהו בקדימה, לתקוף את ציפי".

 

"ציפורה, ציפורה", קטעו אותו כמה שרים, בעקבות דבריו של ברק בשבוע שעבר בגלי צה"ל, אז כינה בשם זה את לבני. אולמרט תיקן: "את ציפורה". שרת החוץ אמרה מצדה, על רקע גיחוכים מסביב לשולחן: "אין לי בעיה עם ציפי או ציפורה. שני השמות רשומים בתעודת הזהות שלי".

 

אולמרט: "אני סומך על ציפי שתענה לך, אהוד ברק"

משם המשיכה ההתנצחות, כשאהוד ברק מזכיר את התקופה שלאחר הנסיגה מדרום לבנון. "למישהו יש טענות על שש השנים הכי שקטות שהיו פה?", שאל שר הביטחון בכעס עצור. אולמרט תקף הפעם בלי שימוש ברמזים: "שש שנים שבהן הוזנחו כל כך הרבה דברים".

 

מיד לאחר מכן, התעשת לכאורה ראש הממשלה וקרא לשרים לחזור ולהיות ממלכתיים ולא פוליטיים, כדי לדון עניינית בתקציב: "אני מציע לכולנו להירגע". למרות זאת, גם הוא עצמו לא הצליח להתאפק, ושלח עוד עקיצה: "אני מוזעק עכשיו לטלפון, אבל אני סומך על ציפי כאן, שתוכל לענות גם לך פואד וגם לך אהוד ברק".

 

בנושא זה, אגב, תקף השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, את הצעת האוצר ואמר: "האם צריך מלחמת לבנון בביטחון הפנים כדי לתת למשטרה עדיפות?". דיכטר הסביר: "נזקי הפשיעה במדינת ישראל נאמדים מדי שנה בכ-13 מליארד שקלים. בפועל המשטרה והמשרד לביטחון הפנים אינם מקבלים את החלק היחסי".

 

בשבוע שעבר: ברק הצליח לאחד את קדימה

בשבוע שעבר הגיעו חילופי המהלומות המילוליות בין ברק ללבני לשיא. שר הביטחון כינה כאמור את שרת החוץ "ציפורה לבני", ואמר: "אני לא משוכנע שבאמת בנושאים ביטחוניים חשובים, שרת החוץ ברקע שלה היום בהכרח בנויה לתת את התשובות". הוא התייחס להחלטה 1701 כאל כישלון, והוסיף שקדימה היא "מחנה פליטים" שאחראי בעיקר לפרשיות מביכות.

 

דברים אלו הביאו גם את יריבה של לבני בפריימריז בקדימה, שר התחבורה שאול מופז,

 להכריז בכנס בחירות בחדרה: "ההתקפה על חוסר היכולות של ציפי עברה להתקפה אישית, וזה לא בסדר". באותו הכנס אמרה לבני: "עזבו אתכם מהתקפות. קטן עליי, קטן עלינו".

 

עוד קודם לכן טען ברק כי להנהגת המדינה דרוש ניסיון ביטחוני, ברמזו לכך שמופז מתאים מלבני להנהגת קדימה. לבני אמרה בראיון ל-ynet כי התערבות ברק בפריימריז הינה מהלך שקוף ולא ראוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. יתוש?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
לבני. עברי, תקשיב לעברית
צילום: רויטרס
בן אליעזר. מאמין לנסראללה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים