שתף קטע נבחר

האחים עופר: סרט מלחמה

אחרי שב-yes ויתרו על שידור סרטו של מיקי רוזנטל, "שיטת השקשוקה", העוסק באחים סמי ויולי עופר, גם בסינמטק תל אביב, שם יוקרן הסרט בסוף החודש, חוששים מתביעה של אחת המשפחות העשירות בישראל

סרטו התיעודי של העיתונאי מיקי רוזנטל, "שיטת השקשוקה", שמבקש לשפוך אור על קשרי ההון והשלטון בישראל דרך סיפורה של משפחת האחים סמי ויולי עופר, ממשיך לעורר סערה.

 

לפני חודש פרסם עיתון "ידיעות אחרונות" ידיעה על כך שהערוץ הלוויני, יס דוקו, שהיה שותף בהפקה, החליט לוותר על שידור הסרט בשל "חשש מתביעות עתידיות". הידיעה קשרה בין ההחלטה של יס דוקו לוותר על הסרט, לתביעת דיבה שהגיש עידן עופר, בנו של סמי עופר, נגד רוזנטל. בתביעה דרש עופר, בין היתר, התנצלות פומבית על מה שהגדיר כ"מסע רדיפה בלתי ענייני וכפייתי" כמו גם "התבטאויות חמורות המהוות לשון הרע" ופיצוי של מיליון שקלים בעבורן. ביס דוקו החליטו למשוך, כאמור, את ידיהם מהסרט ובצעד מפתיע גם לשחרר ליוצריו את זכויות השידור ובכך הותירו אותו ללא גוף משדר.


מתוך הסרט: רוזנטל מתעמת עם עידן עופר בועידת ישראל לעסקים

 

רוזנטל פתח במגעים לשידור הסרט מול ערוץ 1, שם עבר, לעת עתה, את ועדת ההתקשרות. במקביל החליט לעשות מעשה ולהקרין את הסרט בבכורה בסינמטק תל אביב ב-31 באוגוסט, מתוך תקווה שההקרנה תגרום לגופים המשדרים להזדרז ולהרים את הכפפה.

 

בתכניית חודש אוגוסט פרסם הסינמטק של תל אביב תקציר של הסרט בו נכתב: "העיתונאי מיקי רוזנטל והבמאי אילן עבודי יוצאים למסע המנסה לברר לראשונה באופן יסודי את יחסי ההון עם השלטון במדינת ישראל. המסע מתמקד באחים עופר ובניסיון להבין כיצד זורמים מיליארדים מהכיס הציבורי אליהם ואל יתר משפחות האלפיון העליון. במהלך הצילומים נתקל רוזנטל בקשיים שמערימה משפחתו ובאיומים שמאלצים אותו להכריע בין מצפונו העיתונאי, לבין הידיעה שהשלמת הסרט תפגע בהמשך הקריירה שלו".


מתוך הסרט. רוזנטל עם עו"ד רם כספי, נציג מש' עופר בדיון על בתי הזיקוק לנפט בעליון

 

במשפחת עופר לא אהבו, בלשון המעטה, את הרמיזות שמקופלות בטקסט ומיהרו להוציא מכתב נוטריוני נוקב, עליו מכותבים מנכ"ל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, העוזרת למנכ"ל, תלמה כהן, עורך התכנייה, פיני שץ ואשת יחסי הציבור, רחל ניר.

 

במכתב, עליו חתום עו"ד אריאל שמר, נכתב כי תיאור הסרט, כפי שהתפרסם בתכנית השידורים של הסינמטק, מהווה כשלעצמו הוצאת לשון הרע ופגיעה בשמם הטוב של בני משפחת עופר. "בתיאור זה נאמר ונרמז כאילו מרשינו מקבלים מן המדינה כספי ציבור שלא כדין, וכאילו מרשינו נקטו איומים כאלה ואחרים על מנת למנוע את השלמתו של הסרט, לרבות פגיעה בקריירה של מיקי רוזנטל", כותב עו"ד שמר ומדגיש, "מדובר בטענות והאשמות סרק חמורות ביותר!!... מצאנו לנכון להפנות את תשומת לבכם לעובדות הרלוונטיות לענייננו ולהשלכות מרחיקות הלכת שעלולות לנבוע מהבאת הסרט לשידור, כמו גם לנזקים הקשים והחמורים העלולים להיגרם למרשינו כתוצאה מכך".

 

עו"ד שמר מדגיש במכתב כי תכנו המלא של הסרט אינו ידוע לבני משפחת עופר ואומר כי יחד עם זאת עולה בבירור שמטרתו לפגוע באופן בוטה ולהשמיץ את מרשיו. מתוך המכתב עולה עוד, כי ההחלטה של ערוץ הלווין לוותר על כל זכויותיו בסרט ולהימנע משיבוצו בלוח השידורים שלו קשורה לפניות מצד משפחת עופר. "רוזנטל ניסה להביא לשידור את הסרט האמור בערוצי תקשורת שדחו את בקשתו. כך למשל ערוץ הלווין יס, לאחר שהובאו בפניו בתמצית טענות מרשינו, החליט שלא לשדרו אף שנודע כי נשא בעלויות הכספיות המשמעותיות בהקשר לו והדברים ברורים", כתב.

 

בערוץ יס דוקו מאשרים ל-ynet כי אכן נעשתה אליהם פנייה מצד האחים עופר בנושא אך מדגישים: "בשלב הזה כבר החלטנו שלא לשדר את הסרט והודענו על כך לחברת ההפקה. ההחלטה נבעה מחוסר הסכמה מול חברת ההפקה לגבי התכנים. עם זאת, השארנו להם, למרות שאנחנו שותפים בהפקה, את האפשרות להציע את הסרט לגופי שידור אחרים".

 

נכון או לא נכון, מה שבטוח הוא שהמכתב, מטעם פרקליטם של משפחת עופר, עורר חשש בסינמטק תל אביב.

בסינמטק אמנם ישדרו, נכון לעכשיו, את "שיטת השקשוקה" אך בתכנייה שבאתר הרשמי שונה הטקסט המקדים של הסרט.

 

גם מערך יחסי הציבור, שהופקד עד לפני המכתב בידי דוברת הסינמטק, עבר לחברת ההפקה. מאחורי הקלעים אומרים ל-ynet: "הם שלחו את המכתב במטרה להפחיד והם הצליחו. אנשים חוששים ולכן החליטה ההנהלה שאת נושא ההקרנה ילווה בפעם הראשונה עורך דין. הכל נעשה בדיסקרטיות. הם לא רוצים לעמוד מאחורי משפטים שמאשימים לכאורה את משפחת עופר בלי לדעת את העובדות".

 

אלון גרבוז, מנהל הסינמטק, אומר בתגובה: "אם הייתי רואה את הנוסח של הדברים שנכתבו בתכנייה, לא הייתי מאשר אותו. זו הסיבה שהשמטנו מהאתר את שמה של משפחת עופר. כעת מתייחס הטקסט באופן כללי למשפחות מהאלפיון העליון, בלי לנקוב בשמות. מובן שאם יפסלו את הסרט להקרנה, נלחם שהוא יוקרן. עם זאת, זה לא התפקיד שלנו ואין לנו את היכולת לחקור ולהיכנס לדקויות בהן עוסק הסרט. יחסי הציבור נעשים על ידי ההפקה כיוון שהם יודעים את הפרטים טוב מאתנו. במידה ונציגי משפחת עופר או באי כוחה ירצו לומר את דברם, ניתן להם במה. אנחנו שוקלים לעשות אחרי כל הקרנה של הסרט דיון פתוח בנושא".

 

"שיטת השקשוקה" של עבודי ורוזנטל מתייחס, בין היתר, גם לנכסיה של משפחת עופר, שהיו ברובם בעבר ציבוריים, כמו מפעלי ים המלח, צים ובתי הזיקוק לנפט, כמו גם להשפעתה הרבה על התקשורת הישראלית, בזכות בעלות ושליטה באחת מזכייניות ערוץ 2.

 

צילומי הסרט נמשכו 3 שנים והתמונה העולה ממנו, לדברי רוזנטל, מטרידה. "במהלך הסרט הופכת משפחת עופר לאחת משני בעלי המניות הגדולים ביותר של ערוץ 2, ואני נדרשתי להכרעה בלתי נכנעת בין טובתי האישית למצפוני העיתונאי והאישי", הוא אומר. "השלמת הסרט, ידעתי, עלולה למנוע את המשך העסקתי בערוץ 2. הפסקתו, תגרום לפגיעה אנושה במערכת הערכים שלי. מעבר לכל, עולה מהסרט השאלה הבלתי נמנעת: איזה מחיר צריך לשלם עיתונאי כדי לומר את האמת שלו ועד כמה העיתונות בישראל באמת חופשית?".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
סמי עופר. לא מרוצה
צילום: מאיר פרטוש
אלון גרבוז. נקרין את הסרט
לאתר ההטבות
מומלצים