שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

גאורגיה לרוסיה: הסיגו הכוחות, חישבו על העתיד

"אני קורא לכם, חישבו ברצינות על משא ומתן נוסף וחיפוש אחר דרכים לניהול היחסים כדי למנוע מחלוקת נצחית", אמר הנשיא הגאורגי בפנייה פייסנית כלפי ההנהגה הרוסית. הנשיא מדבדב התחייב להתחיל היום בהסגת הכוחות מגאורגיה. בינתיים דיווח "ניו-יורק טיימס" כי טילי קרקע-קרקע רוסיים הוצבו בדרום אוסטיה

אווירה של פיוס? נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, פנה לרוסיה בטון פייסני על רקע הציפיות לתחילת נסיגת כוחותיה מארצו בהמשך היום (ב'). בנאום טלוויזיוני שהוקלט אמש לקראת שידורו היום, דרש סאאקשווילי שרוסיה תעזוב את שטחה של ארצו מיד, אך קרא למוסקבה גם לדון בדרכים "למנוע סכסוכים מהדורות הבאים".


הטנקים הרוסים מחוץ לגורי, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

"אני קורא לכם, לאחר עזיבת כוחותיכם המזוינים את השטח הגאורגי, להתחיל בחשיבה רצינית ודיונים על משא ומתן נוסף

וחיפוש אחר דרכים לניהול היחסים, על מנת שלא לזרוע מחלוקת נצחית בין המדינות", אמר סאאקשווילי בנאום המוקלט. "איני פונה לרחמים שלכם, אלא לפרגמטיזם שלכם ולהיגיון הבריא הפשוט. אני חושב שהגיע הזמן לקבל את ההחלטות הנכונות".

 

הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב הצהיר אתמול בשיחת טלפון עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כי הכוחות הרוסים שפלשו לגאורגיה בעקבות ניסיונה להשתלט על המחוז הבדלני דרום אוסטיה, יתחילו בנסיגה היום, בשעות הצהריים. העימות בקווקז, שהחל לפני עשרה ימים, גבה את חייהם של כ-200 גאורגים, גרם נזק כבד לצבא הגאורגי, פגע בכלכלת המדינה, ושיבש קשות את התנועה בכבישים וברכבות.


חיילים רוסים באזור העיר הגאורגית גוֹרי. היום ייצאו? (צילום: AFP)

 

הטון הפייסני של סאאקשווילי בא בסתירה להתבטאויות תוקפניות יותר שהשמיע כלפי מוסקבה מאז פרוץ הלחימה. כל צד האשים את יריבו בניסיון לבצע רצח עם. לטענת רוסיה, כ-1,600 בני אדם נהרגו בהפגזות הגאורגיות בבירת דרום אוסטיה, צחינוואלי. לטענת גאורגיה, כוחות רוסים ומיליציות מקומיות החריבו כפרים גאורגים בפאתי הבירה הדרום אוסטית.

  

הנסיגה הרוסית באה בעקבות הסכם הפסקת האש בן שישה הסעיפים שעליו חתמו הצדדים, ושהושג בתיווכו של סרקוזי, הנשיא התורן של האיחוד האירופי. ואולם הרוסים סירבו לקבוע תאריך יעד להשלמת הסגת הכוחות ואמרו כי הדבר תלוי ביציבות באזור. מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס קראה אתמול למדבדב להסיג את הכוחות במהירות וקרא לו לעמוד במילתו ולפתוח היום בנסיגה, "אחרת אנשים יתחילו לתהות אם ניתן לבטוח ברוסיה".

 

"טילים רוסיים הוצבו בדרום אוסטיה"

העיתון האמריקני "ניו-יורק טיימס" דיווח היום, בהסתמך על גורמים אמריקנים, כי חרף התחייבותה של רוסיה להסיג את כוחותיה, הצבא הרוסי הכניס משגרי טילים בליסטיים קצרי טווח לדרום אוסטיה, צעד שמסמן את העמקת האחיזה בשטח הבדלני. לפי הדיווח, הצבא הרוסי הציב משגרי טילים מסוג SS-21, שיכולים לפגוע בבירה הגאורגית טביליסי.

 

בתוך כך, נשיא דרום אוסטיה אדוארד קוקויטי פיטר הבוקר את ממשלתו והכריז על מצב חירום שיימשך חודש כדי להתמודד עם השלכות העימות. קוקויטי מתח ביקורת חריפה על תפקוד הממשלה במשבר: "עובד ציבור אמור לעבוד למען העם, ולא לנצל את עמדתו", אמר הנשיא הדרום אוסטי. הצלב האדום דיווח בשבוע שעבר כי כמחצית

מאוכלוסיית המחוז, כ-70 אלף בני אדם, נמלטו מאימת הקרבות, חלקם צפונה לרוסיה וחלקם דרומה בתוך גאורגיה.

 

מחר צפויים שרי החוץ של המדינות החברות בברית הצפון אטלנטית (נאט"ו) לקיים פגישה מיוחדת בבריסל בנושא המלחמה בקווקז. ה"טיימס" הלונדוני דיווח כי בריטניה פועלות להשעיית שיתוף הפעולה הביטחוני עם רוסיה. עם זאת, בעוד שבריטניה וארה"ב נוקטות בגישה תקיפה כלפי רוסיה, גרמניה וצרפת מעדיפות לנקוט בעמדה זהירה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משנה את הטון. סאאקשווילי
צילום: AFP
יעמוד במילתו? מדבדב
צילום: AP
הכוחות הרוסים. נסוגים או מתבצרים?
צילום: רויטרס
מומלצים