שתף קטע נבחר

BlogTV: חובה לחשוף פנים במצלמת רשת

בשירות השידורים החיים של תפוז, בלוג TV, אין אפשרות לפרטיות. ההנהלה מחייבת את הגולשים לחשוף את פניהם במצלמות הרשת, ומפעילה פקחים שמוודאים זאת. הנהלת האתר: "נתקלנו במקרים בהם גולשים שידרו תכנים לא אתיים"

שירות שידורי הווידאו של תפוז, בלוגTV, מחייב את משתמשיו לחשוף את פניהם במצלמת רשת, כך עולה מתלונה של גולש שהתקבלה בדואר האדום. הנהלת האתר אוסרת על שידור במצלמת רשת ללא חשיפה מלאה של פני המשדר, וההוראה אף נאכפת על-ידי פקחים בצ'ט מטעם תפוז.

 

"באתר קיימים שוטרי משמעת, שמכונים 'פוליס', שאמורים לשמור על חוקי האתר ובין היתר על חוק זה", כותב אבישי, משתמש בשירות. אבישי מספר כי קם לנקות את חדרו ועזב לכמה דקות את מצלמת הרשת, ומייד קיבל מסר משוטר

משמעת שדרש ממנו להראות את פניו. בהעתק של השיחה בין השניים שנשלח ל-ynet, ה'שוטר' המכונה BlogTV Police43 כתב לאבישי: "אני מבקש להראות פנים באופן קבוע".

 

השירות בלוגTV, בניגוד למשתמע משמו, אינו שירות איחסון בלוגים, אלא אתר שמציע לגולשים לשדר שידורים חיים ממצלמות רשת ביתיות, וגולשים אחרים יכולים לצפות ולצ'וטט במקביל אחד עם השני ועם ה"שדרן" החובב.

 

עם השקתו הפך השירות לחממה לתכנים פורנוגרפיים מתוצרת בית. תפוז הגבילה את השידור של תכנים אלו לשעות הלילה, ולגולשים שסימנו בכרטיס המשתמש שלהם כי עברו את גיל 18. שידורים שאינם בעלי אופי מיני זמינים בכל שעה. חובת החשיפה היא נושא שנוי במחלוקת בקהילת המשתמשים בשירות ועוררה כמה דיונים סוערים בפורום בלוגTV.

 

דרישה חריגה

הדרישה לחשיפה מלאה ומוחלטת של פניו של הגולש נחשבת חריגה בעולם האינטרנט, בו אנונימיות והזכות לפרטיות הם ערכים מקובלים, כל עוד המשתמש לא עובר על החוק תוך ניצול האנונימיות הזו. אתרי בלוגים, רשתות חברתיות, אתרי הכרויות ואתרים חברתיים אחרים אינם מחייבים בדרך כלל חשיפה מסוג זה.

 

נמרוד הלוי, עורך תוכן בתפוז, ניסה לנמק את הסיבות למדיניות הזו. "אני אמנם לא אחראי על הנושא, אבל כן, יש מדיניות, והמטרה היא למנוע ניצול רעה של הפלטפורמה", אמר. הלוי הפנה אותנו לגורם אחר בתפוז, אייל גבע, שסירב להגיב והפנה אותנו למנהלת המרקום של החברה.

 

לא בתקנון

בתגובה שמסרה תפוז נטען כי חובת הצגת הפנים חלה רק במקרים בהם קיים חשד לעבירה על החוק, כמו פורנוגרפיית קטינים. למרות שהתקנון הרשמי מחייב הצגת זהות המוכיחה את גילו של הגולש בלבד, בפועל שוטרי המשמעת דורשים הצגת הפנים.

 

תגובת תפוז

מחברת תפוז נמסר בתגובה: "הבלוג TV באתר תפוז מהווה פלטפורמה טלוויזיונית, במסגרתה הגולשים הם היוצרים, העורכים, הבימאים והכוכבים של קטעי וידאו בשידור חי. במסגרת פלטפורמה זו, הגולשים המשדרים אינם מחויבים לחשוף את פניהם כאשר מדובר בהעלאת תוכן ענייני ואיכותי המקנה ערך מוסף לגולשים הצופים.

 

כמו כן, על-פי תקנון תפוז הגולשים אינם מחויבים להראות פנים בבלוג TV, אך קיים תנאי לכך מצד המערכת במקרים מסוימים. לצערנו בעבר נתקלנו במקרים בהם גולשים שידרו תכנים לא אתיים ובשילוב ה"פוליסים" (שומרים בבלוג TV) נמנעה התופעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים