שתף קטע נבחר

הרב מלמד: מותר להלשין, למניעת התבוללות

"חבר שלי טייל בברזיל, התאהב בגויה והביא אותה לארץ. אם אדווח למשרד הפנים שהיא מתכננת להישאר לצמיתות - היא תגורש; מה עלי לעשות?" - השאלה הופנתה לרבה של ישיבת בית אל והוא משיב בצורה חד-משמעית

האם כל האמצעים כשרים על מנת למנוע מבחור יהודי להתחתן עם גויה? על פי פסיקתו של ראש ישיבת בית אל, ואחד הרבנים הבולטים בציונות הדתית, הרב זלמן מלמד, התשובה היא - כן. לשם כך, ישנו אפילו היתר הלכתי לפנות למשרד הפנים ולדווח על העניין, זאת כדי למנוע גיור פיקטיבי.

 

בשאלה ששוגרה לרב מלמד באמצעות אתר האינטרנט של הישיבה, מציג אחד הגולשים את התלבטותו כיצד עליו לנהוג בקשר לחברו הטוב שהתאהב בגויה: "חבר טוב שלי טייל בברזיל והתאהב שם בגויה גמורה. הוא הביא אותה לארץ ומתכוון לגייר אותה. כדי שלא יגרשו אותה היא אמרה שהיא מתכננת לטייל כמה חודשים בארץ, אולם אם אדווח למשרד הפנים שהיא מתכננת להישאר לצמיתות, היא תגורש.

 

"אני יודע שבכך אני אגרום לחברי לעוגמת נפש, ואני מפחד שיהיה עלי קטרוג אם כי אני רוצה לעשות זאת כדי לתקן, ואני חושב שחברי התאהב בה מהסיבות הלא נכונות והגיור שלה יהיה פיקטיבי בלבד. מה עלי לעשות?". שואל השאלה אף מציין בגוף הדברים כי כבר עשה צעד בכיוון ובירר במשרד הפנים אם ניתן לדווח על מקרים מעין אלה והתשובה שקיבל הייתה חיובית.

 

בתשובה לשאלה פוסק הרב מלמד כי לדעתו, עליו לדווח על העניין למשרד הפנים, "ובזה אתה עושה חסד גדול לחברך, ומציל אותו מצרה", כותב הרב מלמד לשואל המתלבט. "לא רק מבחינה יהודית הקשר הזה לא טוב, אלא גם מהבחינה האישית. יש סבירות גבוהה שהאהבה לא תאריך ימים ותתהפך לצרה. כי הקשר חיצוני ומנוגד לעצמיות הפנימית שלו", מנמק הרב מלמד בתשובתו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
הרב זלמן מלמד
צילום: דן בלילטי
מומלצים