שתף קטע נבחר

תפסיקו להקשיב למיסטיקנים

הילר שמרוויח מיליונים, דרש מ-35 עובדיו להוסיף את שם משפחתו לשם משפחתם בשל האנרגיות החיוביות, מתמודד הודח מתוכנית ריאליטי בגלל אנרגיות שליליות. הצעה למשרדי החינוך והבריאות: חנכו את הציבור שלא ילך למרפאים אלטרנטיביים

אם העולם היה הוגן, אז למדע היה הרבה יותר ביקוש מאשר לשקרי המיסטיקניים (וחד הוא אם מדובר במיסטיקה מטעמי דת או אמונות אחרות או מיסטיקה פסוודו מדעית). מסקנה ברורה ביותר היא שכל מי שטוען לכוחות חיזוי ו/או ריפוי שאינם מסתמכים על הרפואה הקונבציונאלית כל כווונתו היא לאחז עיניהם של אנשים שאיבדו תקווה ומוכנים להוציא סכומים אדירים מכיסם כדי לזכות בעוד חודש או חודשיים של חיים.

 

עכשיו, 35 אנשים שמאמינים באמונות טפלות צריכים גם לאבד את מקום עבודתם. בעיתון "ידיעות אחרונות" דווח אתמול, שהמרפא האלטרנטיבי אורן זריף דרש מעובדיו להוסיף את שם משפחתו לשם משפחתם (בשל האנרגיות החיוביות שבשם זה, לטענתו). המרפא האלטרנטיבי הציג את הוספת השם כתנאי להמשך העבודה עבורו ואיים כי יפטר עובדים שלא יענו לדרישה.

 

אין לי מושג מהן אנרגיות חיוביות ומה הנוסחה הכימית המבדילה ביניהן לבין אנרגיות שליליות. אם אתם (כמו רבים מקוראי האתר) "ירוקים", בוודאי תאמרו שאנרגיה מתחדשת היא חיובית ואנרגיה ממאובנים כגון נפט ופחם היא שלילית. אבל אינני מאמין שיש איזה הילר שמתכוון לכך באמרו אנרגיות חיוביות או שליליות...

 

עוד ב"הידען": לא נמצאו השפעות מזיקות של ביספנול איי

 

אציין רק כי אינני מכיר את אורן זריף יותר מאשר בתוכניותיו בטלוויזיה, אך עצם הרעיון של הסתמכות על "שידורים", "אנרגיות" וכיוב' לריפוי פשוט לא נותנת בעיני הממסד המדעי כל לגיטימיות לאנשים אלה מלכתחילה. אני מתפלא על כך שיש לו לקוחות. לצערי אינני מתפלא על כך שיש לו עובדים, בגלל שיש לו לקוחות.

 

במקורות שונים נאמר כי זריף ממליץ ללקוחותיו לשתות אלכוהול ולעשן סיגרים כסגולה לחיים ארוכים. מי שקורא את המאמרים המתפרסמים באתרי הרפואה ובאתר זה, לא יצליח למצוא לכך ולו רמז. אבל זה לא מפריע לו לטעון לריפוי בכוח הטלקינזיס.

  

באשר לפופולאריות לה הוא זוכה, החטא הקדמון הוא של התקשורת שלא חושפת את הציבור לידע המדעי האמיתי אלא להפך, משתפת פעולה עם מרפאים אלטרנטיביים למיניהם (ומספיק לצפות בתוכניות הבוקר כדי להבין במה מדובר). כפי שכתב בהקשר דומה קארל סייגן בספרו "עולם רדוף שדים", התקשורת בגדה באנשים והוליכה אותם לזרועותיהם של הטוענים לכוחות על טבעיים. אם העולם היה הוגן עורכי תוכנית הטלוויזיה היו פשוט מתעלמים מהאסטרולוגים, הנומרולוגים וכיוב' .

 


התקשורת הוליכה את הציבור לזרועותיהם של המרפאים האלטרנטיביים (צילום: Index Open)

 

לא חסרים אנשים מעניינים בטכניון, במכון ויצמן, באוניברסיטת תל אביב שידברו על התופעות האמיתיות המעניינות את המדע במאה ה-21, ולא ברעיונות שכבר מזמן נזרקו לפח הזבל של ההיסטוריה, ועובדי הניקיון מסרבים משום מה לפנות למזבלה. תתפלאו, חלק ניכר מהציבור היה מגלה התעניינות בזה ולא במיסטיקה. אמנם למדע אין קסם ואת יכולת הריפוי שלו הוא מנתב לבתי חולים ולמרפאות, אך לריפוי סרטן באמצעות התאמת תרופה לקוד הגנטי של החולה יש סיכויי הצלחה גבוהים פי מיליון מאשר לשינוי שם המשפחה. עדיף שאנשים ישקיעו מיליארדים בפיתוח תרופות מאשר בתשלומים למרפאי שווא.

 

מה עושות אבנים חמות?

 

ועוד מילה בנוגע לתקשורת, שכבר מתמסרת לשטותולוגיות הללו באופן נמרץ מזה שנים. במוצ"ש יצא לי לצפות בחדשות ערוץ 10, וכמה דקות לפניהן הסתיים פרק בסדרת הריאליטי "היפה והחנון".

 

הבנות בתכנית, שנבחרו מכיוון שהן עונות לסטריאוטיפ של יפות וטפשות, היו צריכות לענות על שאלות בענייני דגים, והבנים היו צריכים לענות על שאלות בענייני מסאז'ים. אחת הבנות לא ידעה מהו הפלנקטון ומה תפקידו. מילא, כנראה לא הגיעו בהכנות לאות פ' (שם כולל ליצורים הקטנים בים, המהווים את בסיסו של שרשרת המזון) ואילו אחד הבנים נכשל בשאלה בנושא שמעניין את הבנות, ותאמינו לי שכשתקראו מיד את השאלה תבינו גם למה.

 

עוד ב"הידען": הזיקיות שחיות פחות משנה

 

השאלה היתה מה תפקידן של האבנים החמות המשמשות באחד מסוגי המסאז' הידועים, והוא ענה תשובה הגיונית – לחמם את הגוף כדי להקל על העיסוי. נכון? לא נכון, מסתבר שתפקיד האבנים החמות להוציא את האנרגיה השלילית מהגוף. מי אשם בכך שלגופי ידע אלנרטנטיביים וחסרי ביסוס יש מעמד עודף ובמקרה הטוב זהה על האמת? אילו אני החנון בו מדובר הייתי מוחה, ואומר שלא יתכן שאבנים יוציאו מהגוף משהו שאין בו, אבל כנראה שגם אותם חרשנים מצטיינים קיבלו את השוויון הזה בהכנעה.

 

הצעתי למשרדי החינוך והבריאות היא: עליכם לנקוט בכמה צעדים כדי להציל את העם הזה. ראשית, צאו לקמפיין כנגד ההליכה להילרים. הסבירו לציבור את הסיכון שבהזנחת הטיפול הקונבנציונאלי. ושנית, לרשות השנייה ולכל מי שיש לו קביעה כלשהי, מנעו מאנשים אלה להופיע בטלוויזיה בין אם בתוכניות "מומחים" למיניהם ובין אם בפרסומות בתשלום. מה שטוב לעישון ולאלכוהול טוב גם למעודדים שימוש באלה לצרכי ריפוי.

 

ברגע שתוחדר לתודעה חוסר הלגיטימציה של אנשים אלה, לא יהיה להם גם כסף להעסיק את העובדים הנתונים כעת לגחמותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורן זריף מקבל ברכה מהרב עובדיה יוסף
לאתר "הידען"
מומלצים