שתף קטע נבחר

בעקבות האינתיפאדה: הציבור חרד - אבל מלוכד

פרופ' בן דור מאוניב' חיפה ערך מחקר חדש, וגילה כי האוכלוסיה בישראל דווקא מתלכדת באווירת המצב הביטחוני הקשה. עם זאת, המחקר מעיד על שסע קשה בין האוכלוסיה היהודית והערבית במדינה

פרופ' גבריאל בן דור מאוניברסיטת חיפה הציג אמש (יום ג') בכנס הרצליה לנושאי ביטחון לאומי מחקר חדש שערך בנושא עמדות הציבור הישראלי ביחס לביטחון הלאומי והאישי, נוכח אירועי אינתיפאדת אל אקצה.
2,007 נבדקים מקרב האוכלוסיה הבוגרת בישראל היוו את אוכלוסית המחקר. תוצאות המחקר מעידות על כך, שהציבור היהודי בישראל מצוי ברמת חרדה גבוהה באשר לביטחונו הלאומי והאישי. כמו כן, הציבור היהודי, שבימים כתיקונם חש משוסע ומפולג סביב סוגיות חברתיות ופוליטיות שונות, מתלכד בימים אלה סביב ערכים לאומיים ודתיים וסביב מוסדותיה הביטחוניים של המדינה.
למרות המצב הביטחוני המעורער לאחרונה, גילו הנחקרים אופטימיות באשר לעתידה של מדינת ישראל, הן במונחים ביטחוניים והן ביחס לתהליך השלום.
מן הסקר עולה, כי 71.3 אחוזים מכלל הנחקרים היהודים חשים, שביטחונם האישי נפגע, יחסית לשנה שעברה. תחושת הביטחון של תושבי יש"ע נמוכה עוד יותר, ו-81.7 אחוזים ממנה דיווחו על חוסר ביטחון, בהשוואה לשנה שעברה. גם הנחקרים הערבים גילו רמה גבוהה (76 אחוזים) של חוסר ביטחון.
הן הציבור היהודי והן הציבור הערבי הביעו רמת חרדה גבוהה מהתפרצות מלחמה בין ישראל לאחת או יותר ממדינות ערב השכנות. אוכלוסית המחקר כולה הביעה חשש גבוה מפיגועי טרור. 86.7 אחוזים מהיהודים חוששים במידה רבה מהתקפות טרור בתחומי ישראל. בקרב האוכלוסיה הלא יהודית רק 79.1 אחוזים חוששים מטרור. באוכלוסיה היהודית חוששים 80.2 אחוזים מפגיעה אישית בפיגוע טרור, ואילו רק 73.6 אחוזים מהאוכלוסיה הלא יהודית הביעו חשש דומה.

רמת אמון גבוהה

רובם המכריע של אזרחי ישראל, ערבים ויהודים כאחד, הביעו רמת אמון גבוהה במוסדות הביטחוניים במדינה. רק 75.6 אחוזים מקרב תושבי יש"ע בוטחים בצה"ל, נתון שמצביע על רמת אמון נמוכה יחסית לשאר האוכלוסיות במדינה. מתנחלי יש"ע אף הביעו רמת אמון נמוכה יחסית במוסדות הביטחוניים האחרים כמו השב"כ והמוסד, וזאת, שוב, יחסית לאוכלוסיה היהודית הכללית.
הלקחים העיקריים מן המחקר מצביעים על כך, שלמרות האירועים האלימים הקשים, ואולי בגללם, התקרבה והתלכדה החברה הישראלית השסועה והתייצבה מאחורי דגלה ומימסדה הבטחוני. לדברי פרופ' בן דור, "עובדה מעניינת היא, כי על אף האירועים הקשים נותר הציבור היהודי איתן בגישתו החיובית כלפי עתידה של המדינה. לעומת זאת, מממצאי הסקר זועקת עובדה קשה הראויה לליבון: השסע בין יהודים וערבים במדינת ישראל. מדובר בשסע עמוק החוצה את שתי האוכלוסיות כמעט בכל סוגיה הקשורה בביטחון הלאומי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פיגוע בירושלים (ארכיון), גרם לחרדה
צילום: איי פי
מומלצים