שתף קטע נבחר

נפטר ראש אמ"ן לשעבר בנימין גיבלי

גיבלי בן ה-89 נפטר בתל אביב. כאשר כיהן כראש אמ"ן - היה מעורב בהפעלת רשת חבלה ישראלית במצרים, במה שכונה לימים "עסק הביש". בעקבות הפרשה - הושעה והודח מצה"ל. אחיו אבשלום: "הוא נתן הרבה למדינה"

ראש אמ"ן לשעבר, אל"מ במילואים בנימין גיבלי, מת אחרי הצהריים (יום ג') בתל אביב. גיבלי היה בן 89 במותו. הלוויתו תיערך ככל הנראה מחר, אך המועד המדויק לקיומה טרם פורסם. "הוא נתן הרבה בשביל המדינה ונלחם בעבורה מאז שהיה צעיר", סיפר ל-ynet אחיו, אבשלום גיבלי.

 

אל"מ גיבלי היה אחד מגיבורי הפרשה שכונתה "עסק הביש" (פרשת לבון), במרכזה נחשפה בשנות ה-50 של המאה הקודמת רשת ישראלית שהוקמה כדי לאסוף מודיעין ולבצע פעולות חבלה במצרים. חברי הרשת היו יהודים מצרים, שחלקם אומנו קודם לכן בישראל (אימוני חבלה, קשר וכו') וחזרו למצרים.

 

בשלב מסוים של פעילותה, קיבלו אנשי הרשת הנחייה לבצע פעולות חבלה במוסדות בריטיים ואמריקניים במצרים. השאלה שהתעוררה בישראל בעקבות חשיפת הרשת היתה: "מי נתן את ההוראה". בין השמות שהועלו בהקשר זה - היו שר הביטחון פנחס לבון, ראש אמ"ן דאז אל"מ גיבלי, שנטען כי פעל על דעת עצמו, בהיעדר הרמטכ"ל דיין. מאז, רבו התשובות לכך ועד היום חלוקים ההיסטוריונים בנקודה זו.

 

חברי הרשת ביצעו מספר פעולות באלכסנדריה ובקהיר, שכללו בעיקר הטמנת פצצות תבערה פרימיטיביות. אחד מחברי הרשת נעצר בדרכו לפעולה, ובתוך זמן קצר נחשפה הרשת כולה, ומרבית חבריה נעצרו והועמדו לדין. שניים מהם, שמואל עזר וד"ר משה מרזוק, נידונו למוות והוצאו להורג בתלייה. 

 

אחיו של גיבלי: "הוא לא רצה שיזכירו לו את עסק הביש"

הסערה שקמה בישראל בעקבות "עסק הביש" הביאה לאחר זמן מה גם לזעזועים פוליטיים נרחבים. שר הביטחון, פנחס לבון הגיש את התפטרותו, במחאה על שחבריו במפא"י לא נותנים בו אמון. לחילופין, דרש לטהר את הצמרת הביטחונית מנאמני בן-גוריון, ובראשם שמעון פרס, שהיה מנכ"ל משרדו.

 

האח אבשלום סיפר כי פרשת "עסק הביש" ליוותה אותו כל חייו ועד מותו. "היה לו מאד קשה הנטל הזה שהוא סחב על הגב. לפעמים הוא הרגיש את עצמו אשם בנטישתו של בן גוריון. אבל הוא לא דיבר ולא רצה שיזכירו לו את זה. מבחינתו, מה שהיה היה - וזהו".

 

כעבור כמה שנים - שבה והתפרצה הסערה, כאשר לבון הופיע בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בארבע ישיבות רצופות, באוקטובר 1960, והטיח האשמות חריפות כנגד ראשי מערכת הביטחון. בעיקרו של דבר, לבון טען כי "העסק הביש" וגרורותיה היו חלק מקנוניה שנרקמה נגדו אישית, ותבע את טיהור שמו. פרטים מדיוני הוועדה הודלפו לעיתונות, והסערה התקשורתית שהתעוררה היתה חסרת תקדים.

 

לאחר שהשתחרר מצה"ל פנה בנימין גיבלי לעולם העסקים ומילא שורת תפקידים בכירים בתעשייה. בין היתר, כיהן בתפקידים בכירים בקונצרן "כור" ובשנות ה-80 שימש בתפקיד יו"ר חברת החשמל.

 

"פרשת טוביאנסקי אכלה אותו מבפנים"

פרשה נוספת שהעיבה על גיבלי היא המקרה של מאיר טוביאנסקי, האדם היחיד שהוצא להורג בישראל מלבד אדולף אייכמן. טוביאנסקי הורשע בריגול במלחמת העצמאות, ובית דין שדה של צה"ל דן אותו למוות. הוא הוצא להורג ביוני 1948 - אך מאוחר יותר טוהר שמו. גיבלי היה אחד מחוקריו של טוביאנסקי - וכעבור כמה שעות השתתף בהרכב השופטים במשפט שנערך לו.

 

אבשלום גיבלי ציין כי "במשך שנים הוא גם סחב על גבו את פרשת טוביאנסקי. טענו נגדו שהוא היה גם השופט וגם התליין. זה אכל אותו מבפנים. פעם

הוא אמר לי בכאב - 'למה לא חקרו את זה עד הסוף?'"

 

עוד סיפר ל-ynet אבשלום כי אחיו "היה אדם בריא בסך הכל, אך לאחרונה הוא חש ברע וסבל מחיידק. הפעם האחרונה ששוחחנו היתה לפני כחודש, כשהוא הגיע אלי לביקור. הוא הופיע עם חיוך על הפרצוף, ואי אפשר היה לדעת שהוא עלול למות בקרוב, אצלו אי אפשר היה לדעת אף פעם מה יהיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיבלי. בן 89 במותו
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים