שתף קטע נבחר

נעצר חותם על מכתב השמיניסטים שלא התגייס

במכתב שנשלח לרה"מ, שר הביטחון, שרת החינוך והרמטכ"ל מוחים עשרות בוגרי תיכונים על "מדיניות ההפרדה, הדיכוי וההרג של ישראל בשטחים". צה"ל לא חיכה ועצר אחד מהם, אודי ניר, יום לאחר שלא הופיע בבקו"ם. צה"ל: ניר סירב פעמיים להתחייל ונשפט ל-21 ימי מחבוש

מכתב השמיניסטים 2008: במכתב שנשלח היום (יום ד') לראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החינוך והרמטכ"ל, מוחים עשרות בוגרי תיכונים ברחבי הארץ על "מדיניות ההפרדה, השליטה, הדיכוי וההרג של מדינת ישראל בשטחים הכבושים", ומסרבים להתגייס לצה"ל.

 

בניגוד למחאות קודמות מצד בוגרי תיכונים סרבני מצפון, הפעם הקדימו בצה"ל "תרופה למכה" ועצרו את אחד הסרבנים, אודי ניר - תושב הרצליה בן 18 - יום אחרי שהיה צריך לעלות על מדים. ניר, בוגר תיכון אלון, נתפס בביתו והובא היום בפני קצין שיפוט צבאי.

 

 

טלי לרנר מארגון "פרופיל חדש", התומך במאבק סרבני הגיוס, אמרה ל-ynet: "אודי נעצר, הובא לבקו"ם והושאר שם ללילה. ניסו להשפיע עליו בתחילה ולאחר שלא הסכים - הוא נשפט על סירוב. אנו יודעים לכמה זמן נשפט כי הוא עדיין לא קיבל את שיחת הטלפון שלו. שוחחתי איתו לפני שהוא נכנס למשפט - הוא היה מבוהל מהסיטואציה הלא נעימה, אבל נשמע מאוד נחוש לסרב". לרנר הוסיפה כי בדרך כלל סרבני הגיוס נשלחים לעונש של 28 ימי מאסר.

 

"מסרב להיכנס למעגל הדמים מתוך תחושת אחריות"

"העסק היה הרבה יותר מהיר ממה משציפינו. תכננו להיכנס יחד לכלא בשם הסרבנות ואפילו לקבץ יחד את תאריכי הגיוס, אבל הצבא כנראה למד לקח משנים קודמות והקדים ועצר את אודי", סיפרה סהר ורדי, בוגרת התיכון ליד האוניברסיטה בירושלים.

 

בעקבות מעצרו כתב ניר לשר הביטחון, אהוד ברק: "אינני יכול לקחת חלק בפעילות של צבא כובש, המפר זכויות אדם כדרך קבע. כאזרח ישראלי וכנער המועמד לשירות ביטחון, אני חש אחריות רחבה לבחירות שלי ומתוך תחושת אחריות זו אני מסרב להיכנס למעגל הדמים ולהוסיף קיסמים למדורת השנאה המשתוללת בשדותינו. אני מסרב להתגייס לצבא כובש בכדי לא לתת את ידי לכיבוש ולמעשים הנוגדים את ערכיי הבסיסיים ביותר: זכויות האדם, דמוקרטיה, ואחריות אישית של כל אדם באשר הוא לרעהו".

 

"נראה שהמעצר של אודי אינו מקרי ומדובר בניסיון מכוון למנוע מאתנו להשמיע את דברנו", אמרה ורדי. "המהירות אמנם הפתיעה אותנו, אבל מראש התכוננו למאסר וידענו שזה מחיר שאנחנו מוכנים לשלם. ההתנגדות לכיבוש היא משהו שבוער בכולנו. אני לא חושבת שהמאסר הולך להיות כיף, אבל אני מוכנה לכך.

 

"כל אדם שמכיר אותי יודע שאעשה הכל למען דברים שאני מאמינה בהם. לשמחתי אנשים מתחילים להבין שצבא הוא לא פרה קדושה ואפשר לא לקחת בו חלק", הוסיפה. כדי לתמוך בחברם, שככל הנראה יישלח למאסר, מתכננים כמה מחותמי המכתב להפגין מחר מול שער קפלן בבסיס הקרייה בתל אביב.

 

"אנחנו לא רואים את הצבא כמי שמגן עלינו. צריך להבין שההיכרות של פלסטינים עם ישראלים הם כצבא כובש או כמתנחלים. כלומר, בכל מקרה מעמדה של כוח. מבחינתי, אם מערכת היחסים שלי עם השכנים שלי היא כוחנית - זה הכי רחוק מהגנה שאפשר. אם כמות די גדולה של אנשים תתנגד לכיבוש, גם מדיניות הממשלה תצטרך להשתנות. אני מאוד מקווה שהמאבק לא יוחלש ונשב בכלא עם המסר שלנו. בין אם נוכל לעשות זאת יחד ובין אם יכפה עלינו לעשות זאת בנפרד - לא נשתוק", ציינה ורדי.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "אודי ניר אמור היה להתגייס שלשום לצה"ל, אך לא התייצב ובכך הפך לנפקד. הוא נעצר, הועמד לדין בגין העדרותו מהשירות ועונשו נקבע לשישה ימי מחבוש על תנאי. בעקבות סירוב נוסף של ניר להתחייל כנדרש, הוא נשלח למעצר ושם נשפט ל-21 ימי מחבוש בפועל.

 

"אנו רואים בשירות חובה כזכות ומערכת הגיוס של צה"ל אוכפת את גיוסם של כלל אזרחי ישראל בגיל הגיוס. מועמדים לשירות ביטחון וחיילים שאינם עומדים מבחינה רפואית, פיזית ונפשית בדרישות השירות, יכולים לבקש ולהיבדק או בהמשך להיות מופנים ע"י גורמי מנהל הגיוס והבקו"ם לוועדה רפואית בה יוצגו בעיותיהם וייבחנו", נמסר מצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניר. נעצר בביתו
צילום: סהר ורדי
מסרבים להוסיף קיסמים למדורה. ורדי
צילום: סהר ורדי
מומלצים