שתף קטע נבחר

עיני: נכריז סכסוך עבודה אם יאושר חוק ההסדרים

לדברי יו"ר ההסתדרות, "נראה ששר האוצר בר-און אימץ את 'דרך הטעויות' כשיטת עבודה"; האוצר: "ההשבתה הכללית תזעזע שלא לצורך את יציבות המשק ומארג יחסי העבודה"

ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי תוך זמן קצר, אם תאושר הצעת חוק ההסדרים במתכונתה הנוכחית, בישיבת הממשלה ביום ראשון. כך אמר הבוקר (יום ה') יו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

 

עיני אף יגיע למשרד ראש הממשלה ביום ראשון כדי לפעול נגד העברת התקציב וחוק ההסדרים בישיבת הממשלה. זאת, בהמשך לשיחות עם שרים וחברי כנסת. התנגדות זו של עיני צפויה לעזור למפלגת העבודה ולאהוד ברק, שעיני מקורב מאוד אליו, בניסיונות לשנות את בסיס התקציב וטיוטת חוק הסדרים.  

 

ניסיונות אלו יימשכו עד יום ראשון, אך ההערכות במערכת הפוליטית הן שבכל מקרה הממשלה תאשר את התקציב וטיוטת חוק ההסדרים. במקרה כזה, אם אכן יכריז עיני על סכסוך עבודה, הוא יוכל להורות על השבתה כללית במשק לאחר "תקופת צינון" של שבועיים.

 

 "בכוונתי להתריע בפני השרים על הסכנה הטמונה באישור החוק. אני מקווה שהשרים לא ירימו יד בעד חוק שיגרום לפיטורי עובדים ולחוסר יציבות במשק", אמר.

 

לדברי עיני, "רק לפני כחודש חזר בו שר האוצר מכוונתו להטיל מס על קרנות ההשתלמות בחקיקה ובאופן חד-צדדי, תוך ביטול הסכמים קיבוציים. באותה תקופה הוא התייצב מול המצלמות ואמר 'טעיתי'. עתה מתברר שלא הפנים באמת את הלקח והוא חוזר על טעותו. נראה שבר-און אימץ את 'דרך הטעויות' כשיטת עבודה. במקום ללכת בדרך ההידברות, הוא שב ומאמץ את ההנחה השגויה שהחוכמה נמצאת רק במשרד האוצר. אני מקווה שלא צפויות לנו עוד טעויות מצידו בעתיד הקרוב".

 

עיני אמר כי הצעת חוק ההסדרים במתכונת שהוצגה ע"י שר האוצר בשבוע שעבר אינה שונה בחומרתה מההצעות שהוגשו בשנים קודמות והיא צפויה להוביל לפטורי עובדים. "בר-און ניסה לזרות חול בעיני הציבור כשהציג חוק קצר יותר מהשנים הקודמות. גם אם ההצעה קצרה היא עדיין קשה מבחינת הגזרות", אמר.

 

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "שר האוצר מביע צער על הודעתו החריפה של יו"ר ההסתדרות ועל הקלות בה הוא חוזר ומשתמש באיום ההשבתה הכללית במשק, אשר תזעזע שלא לצורך את יציבות המשק ומארג יחסי העבודה. שר האוצר קורא ליו"ר ההסתדרות להוציא את הכלכלה מחוץ למשחק הפוליטי ולנהוג באחריות מתוך ראיית טובת המשק. התוכנית הכלכלית שמובאת לאישור הממשלה מבקשת לתת מענה לאתגרי המשק נוכח האפשרות להאטה בקצב הצמיחה. אין בתוכנית כל כוונה לפגוע ביחסי העבודה במשק וככל שישנם נושאים שבמעלה הדרך יהיו כרוכים ביחסי עבודה הם יקוימו תוך הדברות עם ארגוני העובדים."

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר ויו"ר ההסתדרות בימים טובים יותר
צילום: יעל קיסר
מומלצים