שתף קטע נבחר

נאט"ו: רוסיה הודיעה על הפסקת שיתוף הפעולה

דוברת נאט"ו אמרה כי "רוסיה החליטה להפסיק את שיתוף הפעולה הבינלאומי". ההחלטה באה בעקבות הודעת נאט"ו כי כל עוד הצבא הרוסי עדיין פרוש בגאורגיה - לא תוכל הברית הצבאית לקיים יחסים תקינים ונורמליים עם מוסקבה

סופית - מנתקים את הקשר: דוברת נאט"ו, כרמן רומרו, מסרה הערב (יום ה') כי רוסיה הודיעה לארגון על הפסקת שיתוף הפעולה הצבאי ביניהם.

 

הדוברת אמרה: "רוסיה הודיעה לנו בערוצים צבאיים כי שר ההגנה בפדרציה של רוסיה החליט להפסיק את שיתוף הפעולה הבינלאומי בין רוסיה ומדינת נאט"ו".

 

כמה מחברות נאט"ו - נורבגיה, אסטוניה ולטביה - כבר הודיעו כי קיבלו הודעה מרוסיה על הצעד הזה, שמגיע בעקבות הודעת נאט"ו כי כל עוד הצבא הרוסי עדיין פרוש בגאורגיה - לא תוכל הברית הצבאית לקיים יחסים תקינים ונורמליים עם מוסקבה. 

 

לכתבים בבריסל, אמרה רומרו כי לחברות ברית נאט"ו ולרוסיה לא תוכננו פעולות משותפות לפני תחילת חודש ספטמבר.

 

מוקדם יותר אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי אין זו כוונתה של ארצו לנתק את הקשרים עם נאט"ו. "הכל תלוי בסדר העדיפויות של נאט"ו. אם הם מעדיפים לתמוך במשטר פושט הרגל של סאאקשווילי במקום בשותפות עם רוסיה, לא תהיה זו אשמתנו", הוא אמר.

 

בברית הצבאית הצפון אטלנטית חברות 26 מדינות - ביניהן ארצות-הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, ספרד וקנדה. המדינות קבעו לפני כארבעה חודשים כי אוקראינה וגאורגיה יוכלו להצטרף בעתיד לנאט"ו, אך לא נקבו בתאריך רשמי. רוסיה, תחילה בהנהגת ולדימיר פוטין וכעת בהנהגת דימיטרי מדבדב, הבהירה כי היא מתנגדת בתקיפות לצירוף מדינות סובייטיות-לשעבר לברית המערבית.

 

בשנת 2002 חתמה רוסיה על הסכם שיתוף פעולה עם נאט"ו. שיתוף הפעולה מתבטא במאבק בטרור, בתמרונים צבאיים, ובסיוע בפתרון סכסוכים. רוסיה ונאט"ו משתפות פעולה בניהול נתיבי תעופה, בהצלה אזרחית, בשיתוף פעולה מדעי ובנושא הגנת הסביבה.

 

בדצמבר 2004 אישרו שרי החוץ של נאט"ו ורוסיה על תוכנית מקיפה למלחמה בטרור. במסגרת שיתוף הפעולה נגד הטרור שלחה רוסיה ספינות מלחמה לשייט במזרח התיכון ב-2006 וב-2007. בנוסף, רוסיה אירחה קורסי הכשרה לכוחות אפגניים ולחיילים ממרכז אסיה - כדי לאמן אותם במלחמה בפשע ובהברחות סמים.

 

כמו כן, רוסיה שיתפה פעולה בתרגילים שנערכו להתמודדות עם תאונות גרעיניות. רוסיה קיימה בתחומה תרגיל ב-2004 ואחר-כך נערכו תרגילים דומים בבריטניה, בארצות הברית ובצרפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס, בביקור בנאט"ו השבוע
צילום: AP
מומלצים