שתף קטע נבחר

עיין ערך זיקפה: המדריך המלא לגירוי המיני של הגבר

לפעמים הוא מסרב, לעתים ממהר, וגם כשהוא עובד אז בדרך כלל זה לא כמו פעם. בעזרת מומחים הרכבנו את המילון המלא לבעיות אונות, כולל סיבות ופתרונות. נגמרו התירוצים!

150 מיליון גברים ברחבי העולם, כ‭16%-‬ מאוכלוסיית הגברים, בגילים ‭,75-20‬ חווים קשיי זיקפה. ההפרעה לא בהכרח מתרחשת בכל ניסיון לקיים פעילות מינית. לעיתים היא מתבטאת באי יכולת זמנית להגיע לזיקפה מלאה שמאפשרת חדירה או לשמור עליה. התופעה שכיחה בקרב גברים מעל גיל ‭,40‬ וההערכה היא שהסיבות לה הן על רקע גופני, נפשי או משולב.

 

בשנים האחרונות הוצגו פיתוחים ופתרונות רבים לבעיות בתחום הזיקפה. בסיועם של ד"ר רונן רוב, אורולוג בכיר ומנהל היחידה לטיפול מיני במרכז הרפואי הלל יפה, וד"ר יוזה חן, מנהל המרפאה לאין אונות במרכז הרפואי איכילוב, הרכבנו מילון מקיף לבעיות אונות, שכולל את הנושאים המרכזיים שמטרידים גברים שסובלים מבעיות זיקפה (וכמובן את הנשים שלצידם‭.(‬

 

בושה ומבוכה

יותר ממחצית מאוכלוסיית הגברים בני ה‭40-‬ ומעלה יסבלו מהפרעות זיקפה בדרגה מסוימת במהלך חייהם, כך קובע מחקר ה‭') MMAS-‬מחקר הגברים של מסצ'וסטס‭.('‬ ניתן להתמודד עם בעיות בתפקוד המיני על ידי התייעצות עם רופא משפחה או אורולוג, או פנייה לטיפול זוגי אצל סקסולוג. את הבושה והמבוכה השאירו בבית. גם אם התביישת לדבר על בעייתך ועל קשיי השגת הזיקפה עם רופאך, תוכל לקבל מידע רב דרך האינטרנט ולשוחח על כך בפורומים שונים.

 

גירוי מיני

מנגנון הגירוי המיני מורכב מאוד וכולל בתוכו את החושים ואת המנגנונים העצביים, ההורמונליים והרגשיים. מקורה של תחושת ההנאה שמתקבלת במהלך קיום יחסי מין היא ברגישות העצבית. ככל שעוצמת הגירוי גדולה יותר, כך גוברת תחושת ההנאה. 


זיקפה: פעילות וסקולרית, עצבית והורמונלית (צילום: אינדקס אופן)

 

כל אזור בגוף עשוי לשמש כאזור גירוי מיני, ועם זאת קיימים אזורים ממוקדים שבהם הרגישות לגירוי מיני גבוהה יותר. הרגישות באיבר זה או אחר שונה מאדם לאדם, ולפעמים היא תוצאה של התניה פסיכולוגית, שנשאבת מנורמות חברתיות ומחוויות קודמות. המחקר הרפואי הסקסולוגי מתמקד היום במציאת האזורים במוח שאחראים לגירוי המיני ולתחושת החשק.

 

דיכאון

דיכאון הוא מצב נפשי מתמשך של ירידה במצב הרוח, עצבות וייאוש, עד לנקודה שמשבשת את התפקוד היומיומי. רובנו עושים שימוש במילה הזו כדי לתאר אי שביעות רצון או עצב רגעי, אך דיכאון קליני, שמוגדר כהפרעה נפשית, דורש טיפול מקצועי. מצב מהסוג הזה גורם לירידה בחשק המיני ולדימוי עצמי נמוך. התוצאה היא חרדת ביצוע, שמובילה להפרעות בזיקפה. דיכאון יכול גם לפגום ביכולת להגיע לאורגזמה.

 

הזרקות לאיבר המין

שיטת הטיפול בהזרקה לאיבר המין מתאימה לגברים שמעוניינים בטיפול פשוט, שמניב תוצאה מיידית, במיוחד כאלה שלא מעוניינים משיקולים שלהם לספר לבת זוגם על הטיפול. הגבר לומד להזריק לאיבר מינו תרופות שמשלבות את החומרים פפורין, פנטולמין ופרוסטגלנדין וגורמות לזיקפה חזקה שנמשכת כחצי שעה. הזיקפה נמשכת גם אחרי פליטת הזרע. כשמדובר בבת זוג חדשה, היא עשויה לא לחוש במשהו יוצא דופן. הזריקה היא אמצעי עזר, אך היא לא פתרון קבוע. ללא שימוש בזריקות תשוב האין אונות לקדמותה.

 

השתלת תותב

לגברים שהפרעות הזיקפה שלהם מאוד עקשניות, בין השאר בגלל סוכרת שקשה לאזן אותה, מציעים הרופאים טיפול כירורגי של השתלת תותב לתוך הפין. האמצעי הזה יוצע למטופל כמוצא אחרון אחרי שכל העזרים האחרים, כולל מכשיר ואקום והזרקות לאיבר, לא נתנו מענה. מדובר בניתוח בלתי הפיך, שמאפשר למטופל שליטה מלאה על הזיקפה, כאשר בת הזוג לא חשה בתותב המושתל.

 

גירסה אחת היא תותב הידראולי מתנפח, שמזדקף בלחיצה על מפוח זעיר שמושתל בדופן הבטן ומחירו ‭4,500‬ דולר. גירסה שנייה היא תותב קשיח, שנראה כאקדח זעיר ומזדקר גם הוא בלחיצה בנקודה מסוימת, ומחירו ‭1,500‬ דולר. בשני המקרים יש אורגזמה ושפיכה רגילות. תופעות לוואי: ב‭5%-‬ מהמושתלים יתגלו בעיות מכניות בהפעלת התותב, וב‭5%-‬ נוספים צפויים סיבוכים וזיהומים שיחייבו את הוצאת התותב.

 

זיקפה

זיקפה היא מצב שבו הפין מתקשה, היקפו ואורכו גדלים, והוא מתרומם לזווית שעשויה להשתנות אצל גברים שונים. זיקפת הפין נגרמת בדרך כלל עקב גירוי ועוררות מינית ויכולה להתרחש גם במהלך חלומות ארוטיים. זיקפה מתרחשת גם בעקבות גירוי פיזי חיצוני או לחץ שיוצרת שלפוחית שתן מלאה. יש להדגיש שזיקפה היא תהליך שמורכב מפעילות וסקולרית, עצבית והורמונלית, שיכולה להתקשר או לא לגירוי מיני. לדוגמה, זיקפות הלילה שלא קשורות דווקא לגירוי מיני ונראה שיש להן תפקיד בשמירה על מנגנון הזיקפה.

 

חרדת ביצוע

חרדת ביצוע מתבטאת בכשל בזיקפה ובאי יכולת לקיים יחסי מין כתוצאה מחששות ומחרדות. היא נפוצה בעיקר אצל גברים צעירים, וביטוייה הם לחץ, מתח וחרדה מקיום משגל, משפיכה מוקדמת וכדומה. לחצי היומיום והחרדות האלה מקשים על הגבר להגיע לזיקפה, וכתוצאה מכך חוויית יחסי המין הופכת להיות מלחיצה, מאיימת ומתסכלת.

 

טסטוסטרון

הורמון המין הגברי העיקרי הוא הטסטוסטרון, שמיוצר באשכים ומצוי גם בנשים בכמויות קטנות. ההורמון הזה אחראי בין השאר על הופעת השיער על הפנים והחזה, עיבוי הקול, העלאת מסת השרירים, עיבוי העצם, יצירת תאי זרע ועוצמת הדחף המיני. בתחום ההתנהגותי רמות גבוהות של ההורמון הזה אחראיות לאגרסיביות ולתחרותיות. הפרשת הטסטוסטרון פוחתת מגיל 30 ואילך, ומגיל 50 ניכרת ירידה משמעותית בייצורו.

 

אלכוהול, סמים, השמנה וספורט תחרותי מופרז פוגעים בייצור הטסטוסטרון. המחסור בהורמון הזה משפיע גם על התפקוד המיני ועל החשק המיני (ליבידו‭.(‬ ניתן לקבל אותו בצורות שונות כדי להשלים את החסר. לדברי ד"ר רוב, לא תמיד בעיית התפקוד המיני קשורה במחסור בטסטוסטרון: ישנם גברים עם רמות תקינות לחלוטין או אף גבוהות של ההורמון הזה, שעדיין יש להם בעיה בתחום הפעילות המינית.

 

טיפול זוגי

לפעמים הבעיות בתפקוד המיני הן תוצאה של בעיות בקשר בין בני הזוג. תקשורת מינית לקויה יכולה להופיע גם אצל זוגות שנמצאים יחד זמן רב ובעבר נהנו מיחסי מין. מומלץ לבני הזוג לקיים שיחה אישית ולבדוק את הנכונות לטיפול זוגי, בנוסף לטיפולים הרפואיים האחרים, כדי לבדוק אם יש בעיות רגשיות, כעס ותסכול, בושה וחוסר סיפוק שמעיבים על התפקוד המיני. טיפול זוגי יכול לסייע בהתמודדות עם בעיות מהסוג הזה.

 

יין ואלכוהול

לאלכוהול נודעת השפעה על הרחבת כלי הדם, מה שגורם להפרעה ביכולת להגיע לזיקפה מלאה, בניגוד לעלייה בחשק המיני ובשחרור עכבות בעקבות שתיית האלכוהול. ההמלצה: אפשר לשלב אלכוהול לפני התענגות מינית, אבל במידה.

 

כושר וספורט

פעילות ספורטיבית סדירה, כגון הליכה של ‭40-30‬ דקות שלוש פעמים בשבוע, מסייעת בתהליך חילוף החומרים ובשריפת שומנים ומשפרת את מצב הרוח הכללי. מההיבט המיני: הפעילות הגופנית משחררת למחזור הדם חומרים שגורמים לשיפור במצב הרוח ולהעלאת האנרגיה. מומלץ מאוד.

 

מחלות לב

מחלות לב וכלי דם, דוגמת טרשת עורקים, יתר לחץ דם וסוכרת, יוצרות חסימה הדרגתית של העורקים. החסימה הזו יכולה להיווצר גם בכלי הדם שבפין ולגרום לבעיות בזיקפה. במקרים לא מעטים אין אונות תהיה הסימן הראשון או המקדים להופעת סוכרת או מחלת לב.

 

ניתוחי המעי הגס, רקטום, ערמונית

גברים רבים שעברו ניתוח במעי הגס, ברקטום או בערמונית, או שטופלו ברדיותרפיה באזור אגן הירכיים, סובלים מבעיות זיקפה ברמות שונות. לרוב התופעה זמנית, אך מומלץ להיות קשובים לגוף ולהתייעץ עם רופא. כעיקרון, מדגיש ד"ר רוב, רצוי להיוועץ ברופא לקראת טיפול כירורגי או קרינתי כדי לקבל ייעוץ והדרכה לפני, ולא רק אחרי.

 

סיבות לאין אונות

הגורמים לאין אונות נחלקים לסיבות גופניות, נפשיות ומשולבות. אבחון הסיבה להפרעות בזיקפה הוא הצעד הראשוני וההכרחי בפתרון הבעיה. הסיבות הנפשיות: מתח, דיכאון וחרדה שמתבטאים בחרדת ביצוע. הסיבות הגופניות: מחלות כלי דם, סוכרת, מחלות מטבוליות והפרעות נוירולוגיות. גורמים אחרים: הפרעות הורמונליות, שינויים אנטומיים (כמו מחלת פיירוני שמקשיחה את הפין תמידית‭,(‬ ניתוחים באזור האגן וטיפול תרופתי במחלות בתחום יתר לחץ דם, קרדיולוגיה, דיכאון וחומציות בקיבה.

 

עישון

מעשנים רבים סובלים מבעיות בתפקוד המיני כתוצאה מחסימת כלי הדם ובעיות רפואיות נוספות שנגרמות בעקבות העישון. הקשר בין עישון ואין אונות הוכח מדעית ללא ספק. הנה לכם עוד סיבה להפסיק לעשן.

 

צמחי מרפא

על המדפים קיימים תכשירים שונים שמבוססים על צמחי מרפא וטוענים ליעילות בפתרון בעיות בתפקוד המיני. לדברי ד"ר רוב, אין הוכחות מדעיות לכך שצמחי מרפא עוזרים לבעיות בתחום הזה. יש לנהוג במשנה זהירות בנטילת צמחי מרפא, שכן עלולות להיות לטיפול הזה גם תופעות לוואי.

 

קרבה ואינטימיות

קיום יחסי מין מהנים ופתוחים דורש מבני הזוג קרבה ואינטימיות. מומלץ להשקיע זמן ואנרגיה בהקשבה, שיחה ויצירת אווירה רומנטית. אם אתם סובלים מקשיים במערכת היחסים הזוגית, מומלץ לפנות לייעוץ מוקדם ככל האפשר. בכל מקרה, מומלץ להקדיש תשומת לב מיוחדת למשחק המקדים ולחיזור אחרי בן/בת הזוג.

 

שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת היא תופעה שנחשבת לליקוי בתפקוד המיני אצל גברים. גברים שסובלים משפיכה מוקדמת לא מסוגלים לשלוט על שפיכת הזרע ועל האורגזמה שמתלווה אליה. מדובר בבעיית התפקוד המיני הנפוצה ביותר בגברים: ‭25%‬ עד ‭40%‬ מהגברים סובלים ממנה בצורה כרונית עד זמנית. הגורם, ברוב המקרים, הוא פסיכולוגי, וכמעט תמיד הבעיה ניתנת לטיפול יעיל. המחקר הרפואי הסקסולוגי מנסה היום למצוא תרופה יעילה נגד שפיכה מהירה.

 

שפיכה מעוכבת

שלא כמו בשפיכה מוקדמת, שבה הגבר לא יכול לעצור את עצמו מלפלוט זרע, בפליטה המעוכבת (או המאוחרת) הגבר לא יכול להביא את עצמו לפליטה ולאורגזמה כשהוא בעיצומו של מגע מיני עם בת זוגו. אף שהיכולת 'להחזיק מעמד' זמן ארוך נחשבת לפעמים ליתרון, פליטה מעוכבת היא מקרה של משהו שהוא יותר מדי – כלומר, מייגע את שני בני הזוג. גבר שלא יכול לשפוך יהיה מתוסכל וכועס, ובסופו של דבר יפסיק לקיים יחסים עם בת זוגו. לעיתים הסיבה לשפיכה מעוכבת היא אורגנית ומחייבת פנייה לרופא אורולוג, אבל ברוב המקרים מעורב בבעיה גורם פסיכולוגי, כך שהגבר באופן לא מודע עוצר את עצמו. טיפול זוגי במערכת היחסים האינטימית עשוי לפתור את הבעיה.

 

תרופות להגברת הזיקפה

קיימות היום בשוק שלוש תרופות מרשם לטיפול באין אונות: ויאגרה, לוויטרה וסיאליס. לכל אחת מהן אפיונים משלה, והיא ניתנת לנטילה אחת ליום. לכולן נחוץ מרשם רפואי. את הלוויטרה ניתן ליטול לפני קיום יחסי מין ללא קשר לזמני הארוחות (מותר ללגום עם התרופה אלכוהול‭.(‬ תחילת ההשפעה: ‭25-10‬ דקות דקות מנטילתה. משך ההשפעה: עד 12 שעות.

 

בנטילת ויאגרה מתרחשת זיקפה בדרך כלל בתוך ‭40-30‬ דקות, ומשך השפעתה נאמד בכארבע שעות. סיאליס מתחילה להשפיע על הזיקפה בתוך כשעה מנטילתה, ומשך ההשפעה שלה הוא עד 36 שעות. מכאן הכינוי שהוצמד לה: 'גלולת סוף השבוע‭.'‬ כל שלוש התרופות לא מותרות לגברים שנוטלים תרופות שמכילות ניטרטים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
קרבה ואיטימיות - תנאי הכרחי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים