שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכל ירוק גם בספרות הילדים
  הטרנד הירוק לא פסח גם על ספרות הילדים. הדור הבא, שאולי בשונה מאיתנו ינהל אורח חיים "ירוק" בלי לקטר, לומד דרך סיפורים ואיורים על ההתחממות הגלובלית, הסכנות האורבות לבעלי החיים וחשיבות המיחזור. "דרך הספרים מגיעים גם להורים", אומר אחד הפורים שבסופרים. "כשהם מקריאים את הסיפור והילד שואל שאלות, הם מחויבים לתשובות"

  לפני 20 שנה, כשספרה של תמר אדר "אקו ולוגי" פורסם לראשונה, נדמה היה כי הוא מקדים את זמנו. על-אף הביקורות המשבחות, עותקיו הופצו אז במשורה לחנויות ונדמה היה כי הציבור הישראלי התקשה להתחבר לסיפורם של "אקו", הגרינגורו הירוק - גמדון חביב ושוחר טבע, ולוגי - המפלץ הרע שרומס ללא רחם את העולם.

   

  בגלגולו הנוכחי לעומת זאת, (שהודפס על נייר נטול עץ), הספיק הספר להימכר כבר בשתי מהדורות ואם לשפוט על-פי הביקוש הגובר - היד עוד נטויה. גורלו המסחרי המשופר של הספר הוא עוד עדות לגל האקולוגי הסוחף, ששוטף כל פינה - גם את מדף הספרים של הילדים.

   

  אבל בזירת הילדים מדובר במהלך מורכב. כי איך מסבירים לילד על ההתחממות הגלובלית, נזקי המפעלים המזהמים או חשיבות המיחזור? ואיך מסבירים לו מזה "קיימוּת" אם גם ההורים לא בדיוק יודעים? ומה עושים מול מבול השאלות על עתיד העולם והאנושות, ואיך מבשרים לו לקטן, שבעניין הזה לא לכל הסיפורים יש סוף טוב?


  הקדים את זמנו. "אקו ולוגי", של תמר אדר  (הוצאת "אגם")

   

  רן לוי-יממורי, אקולוג בעברו ומי שעומד כיום מאחורי הוצאת הספרים האקולוגית "הר-יער", מודה כי מדובר במשימה חינוכית לא פשוטה. "אני אדם חסר דמיון, שמסתכל למציאות בעיניים", הוא מעיד על עצמו. "קל מאוד לסיים סיפורי סביבה עם 'סוף רע' , אבל אני לא עוסק בפאניקה ומתעקש שתמיד יהיה לסיפור סוף אופטימי". 

   

  בעשר שנות פעילותה של ההוצאה, פירסם לוי-יממורי כ-20 ספרים אקולוגיים לילדים העוסקים בכמעט כל סוגיה סביבתית אפשרית: החל משריפות יער וזיהום נחלים, ועד להרעלות הנשרים בצפון ופגיעת שקיות הפלסטיק בצבי הים. ספרים אלו, גם אם לא נחלו תמיד הצלחה מסחרית, התבססו לדבריו תמיד על סיפורים אמיתיים ואף תורגמו ברובם לשפה הערבית. 


  "תמיד יש הפי-אנד". הספר עוסק בהרעלות הנשרים בצפון (רן לוי-יממורי) 

   

  בין ספריו של לוי-יממורי ניתן למצוא את הספר "נס הביצה והעגורים", העוסק בסיפור ייבושה של ביצת החולה והשפעתו על עמק החולה, אגן הניקוז של הכנרת ועולם החי והצומח. בניגוד לסיפורי החלוצים הרומנטיים אליהם נחשפים הילדים בדרך-כלל, בספר זה מגדיר לוי-יממורי את סיפור הייבוש כטעות אקולוגית חמורה. אבל הסוף הטוב, כמובטח, אינו מאחר לבוא: הצפתן מחדש של אדמות העמק יצרה את ה"אגמון" ונס הופעת העגורים התרחש.

   

  דרך הילדים מגיעים גם להורים

  בזירת בעלי החיים פרסם לוי-יממורי מספר ספרים - בהם "צבת הים הירוקה" העוסק במצבם הקשה של הצבים הסובלים מנזקי הפיתוח המואץ, הרס החופים, פגעי הציד ושקיות הפלסטיק. ספר נוסף בקטגורייה זו הוא "כינור הים", העוסק בהרג כלבי הים בסקוטלנד. "היתרון הגדול של ספרי הילדים הוא שדרכם ניתן להגיע להורים", הוא אומר. בצורה כזו, כשההורים מקריאים לילדים את הספר והילד שואל שאלות, ההורים מחויבים לספק תשובות".

   

  תמר אדר, שמאז הוצאתו לראשונה של "אקו ולוגי" התפרסמה בעיקר כ"אמו הרוחנית" של קשקשתא, מבהירה כי ביסודו של כל סיפור סביבתי לילדים עומדת שאלת האחריות. "לוגי הוא המפלצת שמאיימת על הקיום שלנו כביכול, אבל בסוף הסיפור מגלים שבעצם אין כזו מפלצת. זוהי מפלצת שאנו יוצרים כשאין לנו מספיק מידע ומודעות. וכאן טמונה האחריות שלנו", היא אומרת.

   

  סוגיית האחריות עומדת גם במרכזו של הספר "חוֹמֶמוּת", ספרה של יסמין אך, העוסק בתופעת ההתחממות הגלובלית. בספרה של אך, שראה אור לאחרונה, האב הוא זה שמספר לבנו על התופעה בלשון בהירה לילדים ובאמצעות ניסוי ביתי פשוט שבסופו מסר אקולוגי בסיסי אחד: כל אחד מאִתנו יכול לעשות משהו למען הבית שלנו.


  בשפה פשוטה ועם ניסוי בסוף. "חוממות" של יסמין אך (הוצאת "נוצה") 

   

  בספרו של שלמה אבס, "להציל את כוכב הים", יכולים הילדים להתוודע למושג הקיימות. מושג סביבתי מרכזי, שנותר לרוב בתחומי הלקסיקון המקצועי. כאן קורם המושג עור וגידים באמצעות אסופה של שבעה סיפורים קצרים מתרבויות שונות - אגדות מאפריקה, הודו וגם מעשיות יהודיות. המשותף לכולם הוא החשיבה על הדורות הבאים, והמסר לפיו האנשים שחיו פעם קיימו טוב מאתנו את היחסים בין האדם לטבע.

   

  וגם מיחזור יש בספרות האקולוגית לילדים - או שמא שימוש חוזר. בספר נוסף פרי עטו של אבס, "חיט, מעיל וספור", הוא מחייה מחדש מעשיה יידית מוכרת על המעיל שהתבלה ועבר מיד ליד ומדור לדור. הסיפור הותאם לימינו, ומלמד - כך מקווה אבס - את הילדים שגדלים לחיקה החם של תרבות הצריכה - משהו על חשיבות השימוש החוזר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצילו את צבי הים. לוי-יממורי
  צילום: רן לוי-יממורי
  וגם את גוזלי התנשמות. לוי-יממורי
  צילום: רן לוי-יממורי
  על חשיבות המיחזור. "חייט, מעיל וסיפור"
  עטיפת הספר
  מומלצים