שתף קטע נבחר

לבני לשרים: לאשר את התקציב כבר הלילה

שרת החוץ הפצירה בשרים, המכונסים בדיון על התקציב כבר שעות, לא לתת למניעים פוליטיים להשפיע על הצבעתם ולאשר את הצעת האוצר עוד הלילה. אסור לתת לעניין פוליטי פנימי להשפיע על הצבעתנו כאן היום ועל יציבות המשק", אמר לבני, שרמזה כי תשנה את התקציב אם תבחר לראשות קדימה

רוב עדיין אין, אך ראש הממשלה זוכה לפחות לתמיכה חלקית. שרת החוץ, ציפי לבני, קראה הערב (יום א') לשרי ממשלה להצביע על אישור תקציב המדינה לשנת 2009 כבר הלילה. לבני תבעה שלא להגדיל את יעד ההוצאה של התקציב מעל 1.7 אחוזים, כפי שדרשו ראש הממשלה, אהוד אולמרט ושר האוצר, רוני בר-און, אולם הבטיחה שתכניס שינויים בתקציב אם וכאשר תזכה בפריימריז של קדימה.

 

הקרב על התקציב:

 

אולמרט ושר הביטחון, אהוד ברק, ניצלו את ההפסקה בדיון המרתוני כדי להיפגש ולנסות למצוא פתרון למשבר התקציב. ברק עדכן את ששת שרי העבודה בתוצאות הפגישה. בעוד שאול מופז, מוביל את ההתנגדות לתקציב הנוכחי ומגייס תומכים, קוראת לבני לשרים לאשר את התקציב עוד הלילה ולסיים את הדיון המרתוני שמקיימת הממשלה מאז שעות הצהריים.

 

"כל הגורמים המקצועיים שדיברו כאן היום - האוצר, בנק ישראל והמועצה לכלכלה- דיברו בקול אחד ברור: צריך לאשר את התקציב היום וצריך לשמור על תקרת ההוצאה. לא מדובר באידיאולוגיה בכל הקשור לתקרת ההוצאה אלא עניין שקשור בעיתוי", אמרה לבני.

 

שרת החוץ תקפה את אלה המבקשים לדחות את ההצבעה או להתנגד לתקציב, וטענה כי הם פועלים ממניעים שאינם טהורים. "מי שטוען שצריך לדחות את אישור התקציב היום לא עושה זאת מסיבות מקצועיות. זה פוליטי על רקע הפריימריז בקדימה. אני אומרת לכולם - יש לכולנו כאן אחריות כלפי המשק, והפריימריז בקדימה לא מבטלים את האחריות הזו. אסור לתת לעניין פוליטי פנימי להשפיע על הצבעתנו כאן היום ועל יציבות המשק. דחיית ההצבעה, לדעת כל אנשי המקצוע, תשדר מסר שלילי ביותר למשק".

 

לבני הבהירה כי על אף תמיכתה באישור התקציב, היא עשויה לשנותו אם תבחר לראשות קדימה בחירות המקדימות שתקיים המפלגה. "לכל אחד שיבחר וגם לי יש אג'נדה כלכלית חברתית שעל בסיסה מבקש להיבחר. זו לא מילה גסה. אני יודעת שאנחנו משלמים מחיר מסוים בכך שמאשרים היום תקציב שאחר כך נשנה אותו - אך בבחירה בין שידור היציבות לשווקים לבין דחייה שתערער את היציבות הזו הבחירה ברורה, צריך לאשר.

 

"בין אישור התקציב כאן לבין השלמת תהליך החקיקה יהיו עוד שינויים. מי שיבחר בקדימה ירצה לקים את השינויים שתואמים את משנתו - ואני מודיעה שאני אבקש להכניס שינויים ויהיה תהליך של הידברות גם ביחס לשינויים מבניים וליחסי העבודה. כך בכוונתי לפעול", אמרה.

 

לבני הדגישה כי רצונה של מפלגת העבודה לפתוח מחדש את המשא ומתן הקואליציוני עשוי לפגוע במשק הישראלי, ולזרז את הדרך לבחירות.

"הרעיון של בחירות פנימיות בקדימה היה לעשות שינוי אחד - להחליף את ראש הממשלה ולהישאר בקואליציה על בסיס קווי היסוד שנקבעו. פתיחת המשא ומתן הקואליציוני ואי אישור התקציב בגלל הפרימריז תזרז את הדרך לבחירות - גם אם אתם לא מתכוונים להגיע לשם. אין מניעה מלקיים דיום בכנסת שאיננו מו"מ קואליציוני חדש, אך המסר לשווקים חייב לעבור היום.

 

"אני אמרתי למצביעים בקדימה: תקבלו החלטתכם לפי הסדר הבא - מה טוב למדינה, מה טוב למפלגה ורק אז מה טוב לכם. אני יודעת מהן הדעות הנוחות לקבוצות מסוימות בתוך המפלגה אך אני גוזרת על עצמי מה שאני מבקשת מאחרים. קודם כל מדינה - ולכן אני תומכת בתקציב היום", אמרה לבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. תשנה את התקציב?
צילום: AFP
מומלצים