שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הפרלמנט הרוסי קרא להכיר במחוזות הבדלניים

שני בתי הפרלמנט הרוסי קראו להכיר בעצמאותם של שני המחוזות הגאורגים הבדלנים - דרום אוסטיה ואבחזיה. המחוזות, שהיו במוקד הלחימה בין רוסיה לגאורגיה החודש, התנהלו באופן עצמאי מאז תחילת שנות ה-90, אך לא זכו להכרה מצד אף אחת ממדינות העולם

הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי (הדומא) והבית העליון (מועצת הפדרציה) קראו היום (ב') לנשיא דמיטרי מדבדב להכיר בעצמאות המחוזות הגאורגים הבדלנים דרום אוסטיה ואבחזיה.

 

שני בתי הפרלמנט הרוסי דנו במצב בדרום אוסטיה ואבחזיה, בישיבות מיוחדות שכונסו בעקבות המלחמה בגאורגיה. בשני הבתים שולטים בעלי הברית הפוליטיים של הנשיא וקודמו, ראש הממשלה ולדימיר פוטין. ההחלטה שאושרה היום, הקוראת להכרה בעצמאות שני המחוזות, אינה מחייבת את הקרמלין. עם זאת, פרשנים ציינו כי הדבר יספק לנשיא מדבדב קלף מיקוח בשיחותיו עם המערב.

 

רוסיה ניהלה החודש מלחמה קצרה נגד גאורגיה, לאחר שהאחרונה ניסתה להשתלט על דרום אוסטיה בכוח. דרום אוסטיה והמחוז הבדלני המערבי הגדול יותר, אחזיה, פרשו מהממשל בגאורגיה לאחר קריסת ברית המועצות בתחילת שנות ה-90 ומאז התנהלו כמדינות עצמאיות. אף מדינה לא הכירה במחוזות כמדינות עצמאיות, אך הם זכו בתמיכה כלכלית, דיפלומטית וצבאית מצד רוסיה.


הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, היום (צילום: רויטרס)

 

לאחר סיום הלחימה בדרום אוסטיה לפני קרוב לשבועיים, ונסיגת הכוחות הגאורגים משני המחוזות הקים הצבא הרוסי אזורי חיץ שנויים במחלוקת כ"אזורי ביטחון" מסביב למחוזות, בשטח גאורגיה. בשבוע שעבר קיימו מנהיגי שני המחוזות הבדלניים עצרות שבהם דרשו מרוסיה להכיר בעצמאותם. קריאתם נענתה על-ידי הפרלמנט הרוסי, שהתכנס במיוחד למרות פגרת הקיץ.

 

יושב ראש הבית העליון של הפרלמנט סרגיי מירונוב אמר ביום שישי כי חברי הבית מוכנים להכיר בעצמאותם של שני המחזוות "אם העמים של שני האזורים רוצים בכך, ואם תתקבל החלטה מתאימה מצד הנשיא הרוסי".

 

הדומא אישר בחודש מרס החלטה המביעה תמיכה בעצמאות שני המחוזות, במידה שגאורגיה תפלוש או תצטרף לברית הצבאית הצפון-אטלנטית (נאט"ו). לאחר האישור בפרלמנט, החוק נשלח לאישורו של הקרמלין. המחוזות הבדלנים עשויים לפנות לאו"ם בבקשה להכיר בעצמאותם, אך החלטה שכזו צפויה להיתקל בווטו מערבי במועצת הביטחון. מנהיגי הבדלנים יכולים גם לבקש את תמיכת בעלות בריתה של רוסיה, כגון ונצואלה וקובה, ולזכות בהכרה חלקית בעצמאותם בעולם, כמו במקרה של קוסובו.


פורסם לראשונה 25/08/2008 09:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיגי המחוזות, אדוארד קוקויטי וסרגיי בגפאש
צילום: AFP
מדבדב. יכיר בעצמאות המחוזות?
צילום: רויטרס
מומלצים