שתף קטע נבחר

ברק חסך תשלום מס של 7 מיליון שקל

אהוד ברק מציע למכירה את ביתו במגדלי אקירוב בדיוק ארבע שנים לאחר שמכר את הווילה בכפר שמריהו. בכך הצליח להימנע מתשלום מס שבח

מדוע החליט שר הביטחון אהוד ברק למכור עכשיו את הדירה במגדלי אלרוב בתל-אביב? ייתכן שלא מדובר רק בשיקולי תדמית. בחודש יוני השנה, המועד שבו יצא הבית לשוק לראשונה, חלפו ארבע שנים מאז מכירת ביתו הקודם. זוהי בדיוק התקופה הנדרשת כדי לקבל פטור ממס שבח. בכך חסך ברק תשלום מס שבח של 7 מיליון שקל.

 

בסוף יוני 2004 מכר ברק את הבית בכפר שמריהו לשכנתו, רותי פיק, בתו של סטף ורטהיימר, שביקשה להרחיב את ביתה שצמוד לביתו של ברק. חוק מס שבח קובע שאילו היה מוכר את הדירה לפני חודש יוני השנה, בטרם חלפו ארבע שנים ממכירת הבית הקודם, היה חייב לשלם מס רווחי הון של 25% על הרווח הריאלי לאחר עליית המדד, כלומר 7.5 מיליון שקל. לאחר הפחתה של עליית המדד והוצאות מכירה, המס הנדרש הוא כ-7 מיליון שקל.

 

"זוהי בהחלט החלטה נבונה מבחינה כלכלית", אומר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין ארז כהן. "מדובר בסכום לא מבוטל." ברק רכש את הדירה, המוגדרת כ"מיני פנטהאוז", ב-2.5 מיליון דולר. כעת הוא דורש עבורה 40 מיליון שקל (11 מיליון דולר).

 

גורמי נדל"ן טוענים כי המחיר גבוה פי שניים ממחיר השוק. "כנראה ההשקעה האדירה והמוניטין של ברק מצדיקים מבחינתו את המחיר הגבוה. אמנם מדובר בדירה של 400 מ"ר על חצי קומה, אבל 40 מיליון שקל אינו מחיר ריאלי. זה כפול ממחיר השוק," אומר כהן.

 

"משביח סדרתי"

מתווכי היוקרה בישראל עטו בשבועות האחרונים על הדירה, אולם זכו לתגובה קרירה מהזוג ברק. על פי ההערכות, ברק מחפש רוכשים באמצעות מקורבים, בארץ ובעולם. בשוק הנדל"ן אומרים כי כרגע אין מתעניינים בדירה, אבל יש ניסיון לעניין משקיעים מחו"ל.

 

ברק מוגדר על ידי גורמי נדל"ן כ"משביח סדרתי". את המגרש בשטח 1.2 דונם בכפר שמריהו רכש ברק בכ-3 מיליון שקל, ומכר את הבניין במחיר מדהים של 12 מיליון שקל, פי ארבעה מהמחיר שבו נקנה המגרש (ממחיר זה יש לקזז את עלות הבנייה, כ-3.5 מיליון שקל. אגב, שבוע לפני מכירת הבית בכפר שמריהו קיבל ברק הצעה נמוכה ב-150 אלף דולר - אך השיב בשלילה. גם על הדירה במגדלי אלרוב צפוי ברק לרשום רווח דומה.

 

היתרון בדירה של ברק הוא מספר הדיירים המועט יחסית במגדל. בעוד שבמגדלים הסמוכים, כמו במגדלי שכונת צמרת שממול, מספר הדיירים הממוצע במגדל הוא כ-100, במגדל של ברק יש רק כ-50 דיירים משום שהדירות גדולות במיוחד. השאלה היא אם יצליח ברק למכור את הדירה שלו ב-40 מיליון שקל, או יתפשר לבסוף על 35 מיליון שקל (10 מיליון דולר) -  המחיר ששילם סמי עופר על דירה גדולה פי שניים בפנטהאוז במגדל הסמוך באלרוב.

 

ההיסטוריה הנדל"נית של ברק מתחילה בקניית הבית בכוכב יאיר, בהמשך הוא רכש דירת ארבעה חדרים ברמת אביב החדשה. את שני הנכסים מכר בשנת 2001 כדי לקנות את המגרש בכפר שמריהו. ברק מעורב מאוד בתכנון הבתים שלו. הוא ישב שעות עם האדריכלית ואף אמר לחברים בשעתו בעת עיצוב הבית בכפר שמריהו: "אני די נהנה מזה. אולי אפילו אבחר את צבע החרסינות".

 

אולם הוא מעולם לא התגורר בבית בכפר שמריהו. לאחריו גירושיו מנאוה שכר דירה במגדלי פנקס היוקרתיים בצפון תל-אביב, וב-2006 רכש עם נילי פריאל את הדירה באלרוב. עיצוב הדירה כולל מתקני שמע בקירות, סאונה רטובה ויבשה, ג'קוזי ורצפת פרקט מעץ מייפל.

 

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: השר אינו מגיב לענייני רכילות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק שיקולי תדמית. ברק
צילום: אפי שריר
מומלצים