שתף קטע נבחר

עתירה: לא להעסיק חיילים בגל"צ בשבתות

אוהבים לשבת בגינה בשבת ולהאזין לגל"צ? ייתכן שבקרוב לא תוכלו לעשות כן. בעתירה לבג"ץ דורש "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" להפסיק להעסיק חיילים בתחנה בשבת, שכן "אין בכך כל צורך ביטחוני". החלופות, לפי העותרים: שידור על-ידי אזרחים או השבתת התחנה

"שאלות אישיות", "שעה היסטורית", "גל ירוק", "שישבת", מוזיקה קלאסית ושלל מערכוני הגשש חיוור. מי לא מכיר את תוכניות הדגל המיתולוגיות של גלי צה"ל המשודרות בסוף השבוע? כמעט 60 שנה אחרי שהוקמה תחנת הרדיו הצבאית, מאיימת עתירה לבג"ץ על המשך שידוריה בשבת.

 

"הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" דורש מבית המשפט למנוע את הפעלת התחנה בשבתות ובמועדי ישראל על ידי חיילים בשירות חובה, קבע או מילואים, משום שלטענתו אין בשידוריה צורך ביטחוני, והם מנוגדים לפקודות מטכ"ל. במקום זאת ממליצים העותרים למפקד גל"צ לבחור בין העסקת אזרחים עובדי צה"ל להשבתתה.

 

בא כוח הפורום המשפטי, עו"ד יצחק בם, הכין את העתירה שתוגש בצהריים (יום ד') לבג"ץ נגד שר הביטחון, הרמטכ"ל ומפקד התחנה - וזאת לאחר שהמגעים בין הצדדים לא הובילו להסכמות. בנוסף מבקשים העותרים מבית המשפט להוציא צו מניעה נגד המשך השידורים.

 

"לא ברור כיצד שידורי תחנת הרדיו, שרוב מאזיניה הם בכלל אזרחים, ורוב שידוריה אינם בנושאים צבאיים גרידא, חיונית למאמץ המלחמתי", נכתב בעתירה, "שידור תוכניות אקטואליה, תרבות, בידור ופנאי, ואף ראיונות עם קצינים, אינם תורמים כהוא זה לביטחון ישראל, וביצועם בשבת אינו הכרחי כדי להגן על המדינה ולקיים את צבאה".

 

בפורום המשפטי מספרים כי במאי 2007 פנו לגל"צ בעניין, ובתחנה השיבו כי "התוכניות הלא-צבאיות של גלי צה"ל אינן כפופות להוראות פיקוד עליון".

 

בהמשך באו הצדדים בדברים כדי לנסות ולהגיע לפשרה שתאפשר את המשך השידורים בשבת, ובין טיעוני גל"צ הוכנסו שיקולי רייטינג, תחרות וססטוס-קוו. על כך טוענים העותרים כי התחנה מבקשת להיות גם כלי תקשורת בעל כושר תחרות שאינו כפוף לפקודות מטכ"ל, וגם יחידה צבאית הנהנית מיתרונות בגיוס כוח אדם ופטורה מחוק שעות העבודה והמנוחה.

 

אוחזים את החבל בשתי קצותיו

"גלי צה"ל אינה יכולה ליהנות משני העולמות. אם היא יחידה צבאית, הרי על המשרתים בה לציית להוראות הפיקוד העליון שהן בגדר דין בצבא. אם היא כלי תקשורת, אין סיבה שצעירים מוכשרים יתגייסו לכלי התקשורת הזה ויתרמו לביטחון

המדינה על ידי דיווחים מה'שטח' (למשל שטחה של הכנסת) במקום לעשות שירות בעל זיקה הדוקה יותר למשימות הקשורות לביטחון ישראל".

 

בפורום המשפטי מדגישים כי "אין לעותרת עניין להשתיק את התחנה בשבתות ומועדי ישראל. שידורים אלה יכולים להתקיים בין באמצעים טכנולוגיים שיאפשרו שידור אוטומטי ללא הפעלת חיילים, ובין באמצעות מי שאינם חיילים".

 

מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, נחי אייל, אמר ל-ynet: "העובדה שגלי צה"ל פועלת בשבת ועל כורחם חיילי צה"ל מחללים שבת שלא לצרכים מבצעיים, היא חרפה המתנוססת מעל כולנו. הדבר המדהים הוא שחיילי צה"ל מחללים שבת בפקודה מידי שבוע, שלא מסיבות מבצעיות, ובניגוד גמור לפקודות מטכ"ל ולחוק, וכבר שנים ארוכות איש לא עושה דבר. את החרפה הזו אנחנו מתכוונים להסיר".

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "גל"צ פועלת מזה שנים על פי הסטטוס-קוו הנהוג לגבי השידור הציבורי, לרבות הערוץ הראשון רשת ב' רשת ג' וכיוצא באלה. העתירה טרם התקבלה בצה"ל, ולכשתתקבל הא תיבחן על ידי פרקליטות המדינה, הלשכה המשפטית של משרד הביטחון והפרקליטות הצבאית הראשית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גל"צ
צילום:שאול גולן
בתקליטיית התחנה
צילום:שאול גולן
מומלצים